Kostume tipike të Ekuadorit

Veshje tipike ekuadoriane tek gratë

Ekuadori është një vend i vendosur në rajonin e Andeve, është shtëpia e një kulture dhe tradite të pasur, e cila gjithashtu do të përfundojë duke u pasqyruar në veshjet tipike që janë ende në fuqi në disa qytete. A e dini se çfarë kostume tipike të Ekuadorit?

Nëse rishikohet larmia e madhe e veshjeve tipike ekuadoriane, mbase rasti i veshjet tipike të rajonit Otavalos Shtë parë përdorimi i një batanije të gjerë blu që mbulon trupin dhe që mbahet me një brez të qëndisur në bel, përveç aksesorëve të përdorura si gjerdanë ari dhe rrathë. Flokët gjithashtu janë gjithmonë të lidhur mirë, duke formuar një bisht.

Veshje feste në Ekuador

Në rajonin e Andeve të Saraguro do të jemi në gjendje të gjejmë përdorimin e ponchos, të cilat zakonisht kanë tone të errëta me një epërsi të së zezës, një simbol i fuqisë, që bie në kontrast me përdorimin e kapelave të bardha dhe rripave të mëdhenj prej lëkure.

Në rajonin e xhunglës së Ekuadorit, mund të gjendet një ngjashmëri e madhe me atë që është në anën tjetër të kufirit me Perunë, ku mund të shihni praninë e gjerdanëve shumëngjyrësh falë përdorimit të pendëvePërveç kësaj, ju zakonisht shihni pëlhura rrobash ose fustane, detajet më të mëdha të të cilave janë në grafikët që janë bërë në të.

Por, a doni të dini më shumë rreth kostumeve tipike të Ekuadorit? Mos humb detaje!

Veshjet tipike ekuadoriane më tradicionale

Stile të ndryshme nga kultura të ndryshme

Veshje Amazon, një nga kostumet tipike të Ekuadorit

Veshjet më tradicionale tipike ekuadoriane janë ende shumë të popullarizuara në mesin e shoqërisë ekuadoriane, në fakt ka disa grupe etnike që ende blejnë dhe shesin rroba tradicionale për t'i veshur ato rregullisht. Nga ana tjetër, ekzistojnë kultura të tilla si "colorados" e Santo Domingo që pothuajse kanë humbur plotësisht veshjet e tyre tradicionale., dhe kostumi rajonal shihet vetëm si një atraksion turistik. Ekuadori përbëhet nga shumë grupe etnike me kultura dhe tradita të ndryshme, kështu që nuk ka kostum kombëtar dhe ekskluziv në Ekuador.

P.sh. veshja tradicionale e rajonit Otavalos është ndoshta më e famshmja dhe më e shpeshta në Ekuador. Në disa bashkësi në male ata mbajnë shumë tradita me rrobat e tyre tipike, të tilla si kapele dalluese, ponço ose bluza të qëndisura që përdoren zakonisht nga shumë njerëz të Ekuadorit.

Gratë e fshatrave të sierrës

Gratë nga qytete të ndryshme në Sierra veshin funde të palosura me ngjyra të ndezura me qëndisje në buzë. Por komunitetet, duke qenë kaq të ndryshme, mund të kenë ndryshimet e tyre në veshje ose kapele. Gratë shpesh mbajnë një shall leshi si një mjet për të kryer blerje ose foshnje në shpinën e gruas.

Fiset e pyjeve tropikale të shiut në Ekuadorian Amazon

Fise të ndryshme nga pyjet tropikalë të Amazonës Ekuadoriane ende mbajnë veshjen e flokëve tradicionale me pendë dhe pajisje të tjera me kuptime etnike ose fisnore. Megjithëse shumë anëtarë të rinj të këtyre fiseve mund t'i kombinojnë ose zëvendësojnë këto pajisje veshjesh me të tjera të stilit më perëndimor.

Qyteti i Bregut

Qyteti i Bregdetit është midis maleve dhe detit, ai ka humbur shumë zakone kulturore dhe tradicionale. Veshja e tyre tradicionale në shumicën e rasteve nuk ndryshon shumë nga veshja e njerëzve të maleve. Edhe pse ka komunitete në bregdet që nuk kanë veshje tradicionale.

Populli Montubio

Grup burrash në Ekuador

Në qytetin Montubio (ajo përfshin provincat e Manabí, Los Ríos, Guayas dhe Santa Elena) ata dallohen për kapelet e tyre (stili kauboj) dhe ato zakonisht mbajnë maketaAta veshin çizme gome, por nuk kanë një kostum tradicional të lidhur me to.

Por meqenëse ka kaq shumë bashkësi të ndryshme, nuk ka veshje tipike tradicionale që të përfshijë të gjithë Ekuadorin.

Si të visheni nëse shkoni në Ekuador

Njerëzit e Ekuadorit

Veshja e veçantë e Ekuadorianëve është shpesh një tregues i rajonit nga vijnë. Për shembull, burrat që mbajnë ponço blu, pantallona deri në viç dhe kapele ka shumë të ngjarë të vijnë nga zona e Quito.. Një shembull tjetër janë gratë e Andeve që shpesh veshin bluza të bardha, shallë me ngjyra dhe pelerina të arta dhe rrathë koralesh të kuq. Vizitorët që udhëtojnë në Ekuador si turistë nuk pritet të veshin këto veshje tradicionale, por ju mundeni. Nëse vendosni të visheni si e bëjnë këtë, ju do të trajtoheni si një person i rëndësishëm duke i dhënë vlerë kësaj lloj veshjeje.

Si të visheni zyrtarisht në Ekuador

Për tu veshur zyrtarisht në Ekuador dhe se mund të shkoni sipas rrobave të vendit mund të ndiqni këshillat e mëposhtme:

Nëse jeni burrë

Kostume Ekuador për burra

  • Vishni një kostum të errët dhe kravatë për takimet e biznesit.
  • Vishni pantallona dhe kravata nëse do të punoni në një kompani ekuadoriane.
  • Vishni këmisha me jakë dhe shmangni kapelet në restorante ose shtëpi familjare.

Nëse jeni femër

  • Vishni bluza, çorape dhe taka të larta së bashku me një fund apo pantallona dhe duhet të merrni pjesë në një takim biznesi ose pune.
  • Veshjet duhet të jenë konservatore, kështu që nuk mund të jenë shumë të ngushta ose të prera me ultësi. Fundet mund të mos jenë të shkurtra ose sugjestionuese.
  • Ju mund të vishni një fustan të lehtë, fund ose pantallona për të ngrënë jashtë ose për të vizituar dikë në shtëpi. Fustanet e koktejve gjithashtu punojnë për ngjarje zyrtare, megjithëse veshjet me prerje të ulët nuk shikohen.

Si të visheni rastësor në Ekuador

Veshje rastësore në Ekuador

Për t’u veshur rastësor, burrat dhe gratë duhet të veshin atlete, veshje sportive, çizme hiking ... kjo për javën është mirë. Ata gjithashtu mund të veshin bluza ose pantallona xhupi gjatë fundjavave.

Një ide tjetër është të vishni xhinse, këmisha apo bluza të rehatshme për të vizituar vendet publike. Rroba banje, pantallona të shkurtra dhe flip-flops konservatore duhet të vishen në plazh dhe pishinë.

Këto janë vetëm disa shembuj të kostume tipike të Ekuadorit dhe rrobat tipike më moderne që është mirë që i dini në rast se dëshironi të udhëtoni në Ekuador dhe të visheni sipas vendit. Megjithëse ju këshilloj që të informoheni në varësi të zonës ku dëshironi të shkoni për të qenë në gjendje të zbuloni se çfarë lloji të veshjeve tipike janë ato që veshin normalisht dhe kështu të mos jenë në një mendje nëse doni të kërkoni rroba sipas zakoneve të tyre.

Artikulli i lidhur:
Doganat e Ekuadorit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Isabel Sisimit Esquit dijo

    Sipas Patricia Lurssen, imazhi i të rinjve me pantallona të kuqe me vija është ai që përdoret nga burrat në departamentin e Huehuetenango në Guatemala. Bëni kujdes me imazhet sepse ato krijojnë konfuzion.