Rrugët hiking në Madrid

Madrid është një nga dyert kryesore të hyrjes për të zbuluar Spanjën. Shtë kryeqyteti, me gjithçka që do të thotë, edhe pse përtej kufijve të tij urbanë është gjithashtu një parajsë e gjelbër.

Nëse pamjet e Madridit nga rrokaqiejt ose çatitë e saj ju duken të mrekullueshme, nuk mund të mungojnë ato nga fshati Madrid. Kjo është arsyeja pse ne duam t'ju prezantojmë disa rrugë hiking përmes Madridit në mënyrë që të njiheni me natyrën që rrethon qytetin e madh.

Patones nga lart

Imazhi | Reja ime

Thuhet se është qyteti më i bukur në Komunitetin e Madridit. Një qytet simpatik që thuhet se dikur ka qenë një mbretëri dhe sot është qyteti i vetëm i mbetur "qyteti i zi" në të gjithë provincën. Me siguri vendndodhja e tij, e izoluar dhe pothuajse e fshehur, ka lejuar që arkitektura, mënyra e jetës dhe traditat e saj t'i mbijetojnë kalimit të kohës.

Gjëja më piktoreske për Patones de Arriba është pamja unike e shtëpive të saj, të cilat janë pjesë e asaj që njihet si «arkitektura e zezë». Një stil shumë popullor në disa zona të Spanjës si Segovia, Guadalajara dhe Madrid që karakterizohet nga përdorimi i dërrasës së zezë si elementi kryesor konstruktiv, pasi ishte më i bollshëm dhe ekonomik se të tjerët.

Ndryshe nga Patones de Abajo, një komunë në thelb rezidenciale, në Patones de Arriba vështirë se jeton askush dhe është kryesisht një vend turistik. Hyrja në automjet është e kufizuar, prandaj këshillohet të zgjohemi herët dhe të mbërrijmë herët në qytet nëse nuk duam të mbarojmë hapësirën për të parkuar në parkingun e vogël.

Nga Patones de Arriba mund të merrni një rrugë shëtitjeje rrethore që ngjitet në majën e Cancho de la Cabeza, pika e saj më e lartë me 1.263 metra. dhe nga e cila ata mund të paraqesin pamje të pabesueshme të rezervuarit të Atazarit, Sierra Norte, La Pedriza, Pico de San Pedro, Sierra de la Cabrera dhe vetë qyteti. Kjo është një nga rrugët për shëtitje në Madrid për të cilën duhet të jeni të përgatitur mirë pasi do të ecni rreth 13 kilometra për rreth katër orë. Peisazhet, në të cilat ka fshesë, rozë dhe livando, vlen të fotografohen.

Ne gjithashtu mund të zgjedhim të bëjmë dy rrugë shëtitjeje përmes qytetit të përshtatur brenda Ecomuseum të La Pizarra., i cili do të na tregojë për domethënien kulturore të arkitekturës së rajonit dhe arkitekturën e ushqimeve tipike të rajonit dhe vendeve ku ato janë prodhuar (lëma, punishte vere dhe furra). Të dyja shënohen nga panele shpjeguese.

Një tjetër mundësi është të bëni rrugën ekologjike të El Barranco, e cila është rruga që lidh Patones de Arriba me Patones de Abajo.

Si të shkoni në Patones de Arriba?

Nga Madridi ju mund të arrini atje me A-1 duke marrë daljen në kilometrin 50 dhe të merrni rrugën erthortë drejt Torrelaguna në M-102 derisa të gjeni komunën.

Rruga Schmidt në Navacerrada

Imazhi | Hiking Madrid

Një tjetër nga rrugët më interesante për shëtitje në Madrid për të bërë është Camino Schmidt në Navacerrada. Ky qytet në malet e Madridit ndodhet në Parkun Kombëtar Sierra de Guadarrama, me lartësi rreth 1.200 metra dhe çdo vit vizitohet nga mijëra njerëz që kërkojnë të shkëputen nga qyteti stresues për tu lidhur me natyrën.

Shtegu Schmidt është një nga rrugët më të njohura për shëtitje nëpër Madrid për të bërë në Sierra de Guadarrama. Emrin e tij ia ka borxh alpinistit Eduardo Schmidt i cili e tërhoqi atë në fillim të shekullit të XNUMX-të me synimin për t'u bashkuar me Cercedilla me Puerto de Navacerrada.

Ne po përballemi me një rrugë me vështirësi të ulët dhe 7 kilometra që është projektuar të jetë një rrugë me një drejtim. Meqenëse zakonisht është i mbuluar me dëborë gjatë dimrit, koha më e mirë për të bërë Shtegun Schmidt është në pranverë dhe në vjeshtë.

Kjo shteg malor fillon në Puerto de Navacerrada dhe shkon përgjatë shpatit verior të vargmalit Siete Picos (midis Segovia dhe Madrid) në drejtim të Cercedilla, duke përfunduar në hotelin Pe Clubalara Mountain Club.

Gjatë rrugës ka pamje spektakolare të pllajës së paqartë Castiliane, pyjeve me pisha dhe rrjedhave malore.

Si të shkoni në Schmidt Trail?

Merrni autostradën A6 (N-VI) për në komunën e Villalba ku duhet të ndiqni tabelat për në Puerto de Navacerrada. Pasi të jeni atje, për të arritur në shtegun e Schmidt, duhet të kaloni rrugën dhe të vazhdoni përgjatë shtegut që të çon në pistën e skive El Escaparate, aty ku fillon shtegu.

Topi i Botës

Imazhi | Gëzojnë Familjet

Në zemër të Sierra de Guadarrama dhe brenda Navacerrada ndodhet Bola del Mundo, emri me të cilin Alto de Guarramillas është i njohur gjerësisht, në një lartësi prej më shumë se 2.000 metra.

Kjo është një nga rrugët hiking përmes Madridit që kanë vështirësi të ulëta. Në total ka 11 kilometra që bëhen për katër orë. Rruga e Topit të Botës mund të fillohet nga disa vende, por një nga më të zakonshmet është Puerto de Navacerrada. Nga këtu, rruga është e gjatë 8,4 kilometra nëse marrim parasysh kilometrat e zbritjes.

Si kuriozitet, një tipar identifikues i këtij mali janë antenat e radios dhe televizionit që ndodhen në të. Ato shpesh shërbejnë si një orientim për rrugët e tjera hiking në Madrid pasi ato janë të mbuluara nga një mbrojtës rojiblanco që i ngjan një rakete dhe i bën ato të identifikohen lehtësisht.

Si të shkojmë në Topin e Botës?

Me makinë, merrni A-6 për në Villalba, ku merrni anën e devijimit për në M-607 në drejtim të Navacerrada. Me tren, merrni linjën C9 për në stacionin Puerto de Navacerrada. Hyrja do të jetë në këmbë nga stacioni Cercanías-Renfe në Puerto de Navacerrada.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*