Rruga e Ferros në Andorra

Imazhi | Arratisja rurale

Një nga rrugët më të thjeshta për të filluar fëmijët në shëtitje është Ruta del Ferro në Andorra. Soshtë aq e arritshme saqë mund t'i rekomandohet çdokujt, pavarësisht nga mosha ose gjendja fizike.

Emri i kësaj rruge i referohet rëndësisë së tregtisë së hekurit për Principatën e Andorrës, në përgjithësi, dhe famullisë së Ordino, në veçanti, gjatë shekujve XVII dhe XIX. Prandaj është një rrugë që na zbulon peshën e aktivitetit metalurgjik në këtë territor së bashku me peisazhet e bukura të Andorrës.

Rruga Ferro

Itinerari i Andorrës është në të vërtetë një rrugë kulturore dhe natyrore që shtrihet në vende të tjera në Pirenej, të tilla si Katalonia, Akuitania, Ariege, Vizcaya dhe Guipúzcoa. Falë interesit të saj, faktit që është i përshtatshëm për të gjithë audiencat dhe bashkëpunimit midis vendeve, në 2004 Ruta del Ferro mori përmendjen e nderuar të Këshillit të Evropës.

Rruga e Rrugës së Ralit

Në mënyrë që të jeni në gjendje të bëni Ferro Route me familjen tuaj, ne propozojmë rrugën e Camino Ral, midis qyteteve të La Cortinada dhe Llorts, e cila bëhet me lehtësi, me zor ndonjë pabarazi dhe duke shijuar disa këndshëmpamje dable.

Rruga Ferro fillon ngjitur me parkun e makinave në Llorts Mine, ku mund të parkohen makina. Si rruga e zbritjes që do të marrim për në La Cortinada ashtu edhe miniera janë afër parkimit.

Kjo minierë dikur ishte shumë e rëndësishme për banorët e këtyre fshatrave malorë. Në verë, vizitorëve u ofrohet mundësia për të bërë një turne udhërrëfyes brenda minierës, si dhe për të zbuluar ekspozitën e përhershme të skulpturave bashkëkohore të quajtur Camino de los Trajinantes, si dhe mundësinë për të ecur në rrugën e Burrave të Hekurt.

Së bashku me minierat e Sedomet dhe Ransol, Miniera e Llorts ushqente farkët në zonë, megjithëse kjo e fundit ishte operacionale vetëm për katër vjet për shkak të sasisë së vogël të hekurit që gjendej brenda.

Duke marrë shtegun përpara minierës do të gjejmë pika të ndryshme të shënuara me numra që tregojnë vendet me interes në itinerar.

Imazhi | Pixabay

Pika 1: isshtë një shkëmb metamorfik që është përdorur tradicionalisht për të ndërtuar çatinë e shtëpive në Andorra.

Pika 2: isshtë një burim natyral me një sasi të madhe hekuri në pjesën e poshtme të tij.

Pika 3: Ne po përballemi me një zonë shumë të lagësht në të cilën ka myshk dhe bimë të tjera të vogla.

Pika 4: Në të majtë është një shteg që të çon në Bordas de Ensegur. Në ditët e lashta, njerëzit nga fshatrat vinin këtu në verë me bagëtitë e tyre për të kaluar sezonin. Shtë një sit me shumë kabina dhe zona me bar. Përveç kësaj, në luginën e Ensegur ju mund të praktikoni kanionizim.

Pika 5: Nga këtu mund të studioni në mënyrë të përsosur bimësinë e zonës

Pika 6: ndodhet pak më poshtë, ku shtegu mbrohet nga mure guri të quajtura mure guri të thatë që shërbenin për të parandaluar hyrjen e bagëtive në transhumancë.

Pika 7: Gjetim Urën Les Moles, një kryqëzim midis rrugës Tal dhe asaj që shkon për në Llorts. Pas disa metra ecje do të shohim një livadh me 7 skulpturat në natyrë të Njerëzve të Hekurt nga artisti francez Rachid Khimoune.

Pika 8: Rruga hekurudhore vazhdon të zbresë dhe në të djathtë është Puente del Vilaró, pranë një zone pushimi. Pak kohë më vonë, rruga kalon nga një gunë dhe nga farkëza Vilaró, ku hekuri merrej me reduktimin e drejtpërdrejtë të mineralit të nxjerrë në miniera.

Pika 9: Pas kësaj pike, ne vazhdojmë me zbritjen e luginës midis livadheve të mëdhenj dhe duke lënë shtigje të ndryshme në të majtë që ngjiten drejt luginës së Ensegur. Tashmë mund të shohim shtëpitë Arans në sfond në të djathtë. Nëse vazhdojmë të ecim arrijmë tek ura e Arans.

Pika 10: Ndërsa i afrohemi La Cortinada, lumi Valira del Nord po afrohet gjithnjë e më shumë. Në këtë zonë, uji ka një ngjyrë të kuqërremtë për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit në tokat që mbart. Duke ndjekur shtegun që kalon pranë mullirit Mas de Soler, ne kemi arritur në La Cortinada.

Duke kaluar një urë që të çon në bregun tjetër të lumit, ne mbërrijmë në sharrën dhe mullirin Cal Pal, dy ndërtesa që datojnë nga shekujt XNUMX dhe XNUMX. Zyra Turistike ofron turne të drejtuara gjatë verës.

Pika 11: Kur kalojmë rrugën, hasim një nga simbolet e Luginës së Ordino-s për shkak të pasurisë së saj artistike dhe kulturore: kisha e Sant Martí de La Cortinada (1: 00h - 1.330m). Ndërtesa është e lidhur me Rrugën e Hekurt sepse shufrat e altarit kryesor dhe kishëzat anësore janë bërë me hekur nga zona.

Për kthim, duhet të zhbëni gjatë gjithë rrugës dhe për rreth një orë do të ktheheni në Miniera e Llorts.

Ecje me fëmijë

Këshilla për të bërë rrugën Ferro

  • Shkarkoni një aplikacion të sigurisë në terren që lejon alpinistët të dërgojnë vendndodhjen e tyre të saktë në ekipet e shpëtimit në rast urgjence.
  • Respektoni natyrën: shijoni fshatin dhe lëreni ashtu siç e gjetët.
  • Pini sasi të vogla shpesh. Uji me racion për të zgjatur të gjithë itinerarin.
  • Nëse arrini në një pjesë që e konsideroni të rrezikshme ose që është përtej mundësive tuaja, preferohet të ktheheni.
  • Kontrolloni parashikimin e motit për vendin, datën dhe orët e nisjes.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*