Samarkand

Samarkand është një nga qytetet kryesore të Uzbekistan, një nga vendet e lindura pas rënies së Bashkimi Sovjetik. Sidoqoftë, historia e saj shkon shumë shekuj, veçanërisht në VII para Krishtit.

E deklaruar Trashëgimia Botërore, Samarkand na bën të mendojmë për skenarë të 'Netët Arabe' për imazhin e saj të bollshëm aziatik. Por, mbi të gjitha, sepse ishte kryeqyteti i perandorisë mitike të Tamerlani, pushtuesi i fundit i madh Mongol, një territor nga i cili shtrihej Indi në Turqi. Dhe gjithashtu sepse ishte një nga vendet e kalimit të jo më pak legjendarës Rruga e Mëndafshit, e cila lidhte Kinën me Evropën Jugore. Nëse doni të dini më shumë rreth Samarkand, ju ftojmë të na ndiqni.

Çfarë të shohësh në Samarkand

Me afërsisht gjysmë milioni banorë sot, gjithçka në Samarkand na kujton të kaluarën e saj të lavdishme. Xhami me bukuri të jashtëzakonshme, mauzoleume mbresëlënëse dhe kuriozitete të tilla si Observatori Ulugh Beg janë disa nga gjërat që mund të shihni në qytet. Le t’i njohim.

Registan

Ky është emri i splanadës së madhe rreth së cilës u ndërtua Samarkand. Në të u shpallën mbretër, por gjëja më e bukur janë tre medresetë që e kornizojnë atë. Siç e dini, shkollat ​​ku mësohet Islami si dhe shërbejnë si vende adhurimi janë emëruar pas kësaj.

Ato që mund të shihni në Registan janë ato Medreseja Ulugh Beg, ndërtuar në shekullin e XNUMX-të; të nga Sherdar, një kopje e asaj të mëparshme nga shekulli i XNUMX-të, dhe nga Tilla-Kari. Të ndërtuara me të gjitha lukset, ato janë një shembull i përsosur i arkitektura islame.

Xhamia Bibi Khanum

Xhamia Bibi Khanum

Xhamia Bibi Khanum, një nga më spektakolaret në Samarkand

Sidoqoftë, një nga monumentet më spektakolare për bukurinë dhe madhështinë e saj është Xhamia Bibi Khanum, me madhësinë e së cilës do të merrni një ide nëse ju themi se dera kryesore mat tridhjetë e pesë metra. Ajo gjithashtu kishte katër minare dhe një oborr të madh qendror të përshtatur nga katërqind kolona mermeri të bardha të përfunduara në kupola.

Sikur të mos mjaftonte e gjithë kjo, ekziston një e bukur legjendë që ka të bëjë me ndërtimin e tij. Kjo thotë se është ndërtuar me urdhër të Bibi Khanum, gruas së Tamerlanit. Gjatë këtij procesi, arkitektja u dashurua me të dhe ndaloi punimet derisa ajo e puthi. Me sa duket, puthja la gjurmët e saj në gruan e perandorit, gjë që e bëri atë të merrte vesh se çfarë kishte ndodhur. Ai kërkoi për arkitektin në të gjithë tokat e tij për ta vrarë, por ai tashmë kishte vdekur, megjithëse më parë kishte mbaruar xhaminë. Pranë saj është Mauzoleumi Bibi Khanum.

Mauzoleumi Gur-e-Amir

Sidoqoftë, mauzoleumi më spektakolar në Samarkand është ai i Gur-e-Amir, që do të thotë fjalë për fjalë "Varri i mbretit". Dhe është se tek ai është varrosur Tamerlani. Ka formë tetëkëndëshe por kurorëzohet nga një kupolë e madhe. Isshtë ruajtur shumë mirë dhe thuhet se ka shërbyer si model për varre të tjerë të mëdhenj siç është Taj Mahal të Agras.

Nekropoli Shan-i-Zinda

Shtë një kompleks funerari mbresëlënës i formuar nga faltore y rreth njëzet mauzoleume në të cilën u varrosën disa nga personazhet më të rëndësishëm të dinastisë Timurid, të filluar nga vetë Tamerlane. Thuhet madje se ai është varrosur atje Kusam ibn Abas, kushëri i profetit Muhamed i cili solli Islamin në këto territore.

Observatori Ulugh Beg

Këtë personazh tashmë ju kemi përmendur më parë. Ai ishte nipi i Tamerlane dhe, përveç se ishte sundimtari i zonës, ai ishte një i madh astronom. Aq sa fama e tij arriti edhe në Evropë. Rreth vitit 1420 ai urdhëroi ndërtimin e një observatori të madh që përfshinte një gjashtëkëndësh i madh tre kate të larta për të marrë pozicionin më të saktë të yjeve.

Mauzoleumi Gur-e-Amir

Mauzoleumi Gur-e-Amir

Megjithëse ky observator u shkatërrua në 1449, mbetjet e tij u zbuluan në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe sot ai është një muze ku mund të shihni edhe sextantin e famshëm.

Vendi arkeologjik i Afrasiab

Afrasiab ishte qyteti pararendës i Samarkand. E themeluar, siç ju kemi thënë tashmë, në shekullin e XNUMX-të para Krishtit, u emërua në nder të mbretit që e ndërtoi atë. Ajo është e vendosur në verilindje të Samarkand dhe mbetjet e gjetura në këtë vend janë në Muzeu Afrasiab.

Midis tyre, ka disa aq kuriozë sa pjesët më të vjetra të shahut në botë dhe piktura të ndryshme në mur. Ajo gjithashtu strehon varri i supozuar i profetit Daniel, një sarkofag i pamasë që mat tetëmbëdhjetë metra. Soshtë kaq e madhe, sepse, sipas legjendës, banori i saj rritet një inç çdo vit.

Pazari Siyob

Një tjetër vizitë që duhet të bëni në Samarkand është ajo pazaret. Më e madhja është ajo e Siyob, e cila është shumë afër xhamisë Bibi Khanum. Shtë një vend i përsosur për ju që të provoni produktet tipike të zonës si hurma, arra ose të ashtuquajturat bukë samarkand. Ju madje mund të shijoni pjata si ato plov, një oriz i përgatitur me mish, erëza, vezë thëllëzash, qiqra, rrush të thatë dhe karota; të shalle, një lloj helli mishi, ose gumat, petka perimesh dhe erëza të tjera.

Cila është koha më e mirë për të udhëtuar në Samarkand

Qyteti i Uzbekistanit paraqet një Klima mesdhetare. Dimrat janë të ftohtë dhe verat janë shumë të nxehta, me ditë që mund të kalojnë dyzet gradë në temperaturë. Nga ana e saj, reshjet e shiut janë të pakta. E gjithë kjo na bën që të ju këshillojmë të udhëtoni në Samarkand në pranverë. Moti është i këndshëm dhe nuk ka aq turizëm sa në verë.

Si të shkojmë në Samarkand

Qyteti ka një Aeroporti ndërkombëtar. Sidoqoftë, ajo merr vetëm fluturime nga vendet fqinje si Rusia ose Turqi. Prandaj, mënyra më e mirë për të arritur në Samarkand është hekurudha. Nga Tashkenti, kryeqyteti i Uzbekistanit, keni një linjë me shpejtësi të lartë të njohur si Afrosoiyob.

Observatori Ulugh Beg

Observatori Ulugh Beg

Ju gjithashtu mund të bëni rrugën në autobus, por duhen rreth gjashtë orë, kështu që ne nuk e rekomandojmë atë. Sapo të hyni në qytet, mënyra më e zakonshme për të kaluar rreth tij është taksi të përbashkëta. Ato janë mjaft të lira edhe pse kanë disavantazhin që nuk fillojnë deri sa të mbushen. Një mundësi tjetër janë thirrjet matrushka, furgonë që mbajnë deri në pesëmbëdhjetë persona dhe që janë më të lirë por edhe më të ngadaltë.

Si përfundim, Samarkand është një destinacion i bukur për të udhëtuar. Deklaruar një Trashëgimi Botërore, xhamitë dhe mauzoleumet e saj të shkëlqyera, pazaret e saj dhe aroma e saj e pagabueshme orientale do t'ju transportojnë në botën e egër të 'Netë Arabike'.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*