Sant Feliu de Guíxols

Pamje e manastirit të Sant Feliu de Guixols

Manastiri Sant Feliu de Guixols

Sant Feliu de Guixols ndodhet në zemër të së bukurës Kosta Brava, me shkëmbinjtë, plazhet dhe limanet e tij. Në kohën e tij ishte vendi i banimit të borgjezisë së rëndësishme kushtuar industrisë së tapës dhe kjo mund të shihet në shumë shtëpi madhështore që përbëjnë bërthamën e saj urbane. Po kështu, si pothuajse e gjithë provinca e Geronës, ajo ka një të rëndësishme Trashëgimi romane.

Gastronomi e shijshme, peisazhe të mrekullueshme dhe shumë animacione turistike plotësojnë atë që ju ofron Sant Feliu de Guixols. Nëse doni ta njihni, ne do t'ju tregojmë pak më shumë për të.

Çfarë të shihni dhe të bëni në Sant Feliu de Guixols

Përveç shijimit të plazheve të tij të lara nga Mesdheu, ju keni shumë për të parë në qytetin e Ampurdán i poshtëm si në lidhje me monumentet dhe rrugët natyrore.

Manastiri benediktin i Sant Feliu de Guixols

Flamuri i trashëgimisë monumentale të qytetit është manastiri mbresëlënës Romane ndërtuar nga Rendi Benediktin në shekullin XNUMX. Megjithatë, kompleksi ka elementë të tjerë të stileve të ndryshme. Gjithashtu romane janë Kullat e tymit, bimë gjysmërrethore, dhe të Misrit, drejtkëndëshe, por kisha është gotike, e ashtuquajtura Dera Ferrada Shtë para-romane dhe e harku i Sant Benet Barshtë barok, si një tjetër nga ndërtesat.

Shtëpia Patxot

Shembulli më i mirë i shtëpive madhështore për të cilat po flisnim është shtëpia Patxot, një mrekulli e noucentism Katalanisht për shkak të arkitektit Albert Juan dhe Torner. Wasshtë ndërtuar në vitin 1917 dhe fasada e saj është zbukuruar me të gjitha llojet e motiveve zbukurues në pllaka, qeramika dhe qelqi.

Pamje e Kazinos La Constancia

Kazino La Constancia

Kazino La Constancia, emblema e modernizmit në Sant Feliu de Guixols

Kjo ndërtesë është përpara asaj të mëparshme dhe nuk mbetet pas për nga bukuria. Përgjigjuni modernizmit me shkëlqim Ndikimet Mozarabic që mund të shihet, për shembull, në harqet e dritareve të saj. Kur ta shihni, është e sigurt që do të tërheqë vëmendjen tuaj.

Shtëpi të tjera madhështore

Së bashku me të dy të përmendurit, ju keni në Sant Feliu de Guixols shumë shtëpi të tjera aristokrate. Midis tyre, Shtëpi Gaziel, ai me Zile, Shtëpi peçe, Ribot ose Shtëpi Maynegre.

Bashkia e Sant Feliu de Guixols

Një tjetër ndërtim i bukur më i vjetër se ato të mëparshmit, pasi është nga viti 1547. Siç mund ta shihni deri në këtë datë, gotik shumë i vonë dhe në shekullin e XNUMX-të u shtua një kullë.

pedralta

Një nga gjërat më kurioze për Sant Feliu de Guixols është kaq e madhe gur lëkundës që ruhet në një ekuilibër të pamundur në një tumë tashmë afër mandatit komunal të Santa Cristina de Haro dhe që konsiderohet më e madhja në Evropë e këtij lloji.

Hapësira e Carmen Thysen

Në vitin 2012, Baronesha Thysen instaloi këtë qendër të përkohshme ekspozite kushtuar pikturës. Isshtë e hapur nga qershori deri në tetor dhe ofron ekspozita në grupe dhe individuale.

Pamje e shtëpisë Pecher

Shtëpia e Pecher

Plazhet

Ju nuk mund ta vizitoni qytetin Girona pa shijuar plazhet e tij të mrekullueshme. Në shumë prej tyre, ju gjithashtu mund të praktikoni sporte ujore të tilla si zhytje në ujë, kayaking ose surfing. Midis tyre, ju keni Plazhi Sant Feliu, atë të Sant Pol, ai i Canyerets dhe limanet Jonca, Molí, Port Salvi ose dels Mussols.

Rruga e pikëpamjeve

Qyteti katalanas përballet me detin, por është gjithashtu i rrethuar nga peisazhe të mrekullueshme natyrore siç janë masivet e Les Gavarres tek Ardenja. Përmes këtyre ekzistojnë rrugët për shëtitje dhe biçikleta që bashkohen pikëpamjet nga e cila keni pamje të mrekullueshme të Costa Brava. Më e rëndësishmja në këtë kuptim është ajo që lidh pikëpamje të tilla si ato të Cala Urgell, Les Bateries, Sant Benet, Piug Gros dhe La vetmitimi i Sant Elm, ku keni edhe një kishëz të bukur.

Çfarë të hani në Sant Feliu de Guixols

Gastronomia e qytetit katalanas kombinon peshk të freskët me produkte nga kopshti i tij. Rezultati i kësaj janë pjata të tilla si zierje me peshk, i cili mbart patate dhe peshk guri; merluci që përgatitet në mënyra të ndryshme por nxjerr në pah të ashtuquajturin peixopalo, e thatë dhe e pakripur dhe, mbi të gjitha e detit dhe malit, i cili kombinon mishin me peshk dhe ushqim deti dhe nganjëherë përfshin oriz, një tjetër nga klasikët e kuzhinës Empordà.

Pjata të tjera tipike që duhet të provoni janë supa e fortë escudella dhe carn d'olla, ngjala e kongerit me bizele, buding i zi me fasule, oriz akrepi ose rosë me dardha.

Një suquet de peix

Zierje me peshk

Sa për ëmbëlsirat, gastronomia e Sant Feliu de Guixols është gjithashtu e pasur me to. Shumë tipike janë fritters, të cilat shiten edhe në rrugë. Por edhe tortë, një fije e mbushur me krem ​​ose krem, dhe flona, e ngjashme me atë të mëparshme por që bëhet edhe me gjizë brenda.

Më në fund, në lidhje me pijet, ju keni verërat me të emërtimi i origjinës së Ampurdán si e bardha nga Perelada ose e kuqja nga Capmany. Dhe, për të përfunduar vaktin tuaj, provoni çfarë u dogj, e cila është kafe me rum të ndezur.

Kur është më mirë të shkosh në Sant Feliu de Guixols

Qyteti Girona ka një klimë tipike Mesdhetare. Dimrat janë të freskët, me temperatura që rrallë bien nën zero gradë. Nga ana tjetër, verat janë të ngrohta dhe të këndshme, pasi ato pothuajse kurrë nuk i kalojnë të tridhjetat.

Sa i përket reshjeve, ato nuk janë të bollshme dhe ato janë të përqendruara, kryesisht në vjeshtë. Prandaj, koha më e mirë për të shkuar në Sant Feliu de Guixols është pranverë dhe verë.

Plazhi i Canyerets

Plazhi Canyerets

Si të shkoni në qytetin katalanas

Aeroporti më i afërt me Sant Feliu de Guixols është Girona-Costa Brava, e cila është rreth tridhjetë kilometra larg. Dhe e njëjta gjë ndodh me stacionin më të afërt të AVE. Shtë ai i kryeqytetit të provincës dhe, prej andej, mund të marrësh një tren udhëtar për në Caldes de Malavella, e cila është njëzet kilometra nga Sant Feliu.

Ju gjithashtu keni disa linja autobusësh që lidhin qytetin me Gerona dhe me qytete të tilla si Tossa de Mar, Palamós dhe madje Kadaket. Së fundmi, nëse udhëtoni me makinën tuaj, duhet ta bëni atë pranë Autostrada C-31 dhe pastaj të marrë rruga C-65.

Si përfundim, qyteti i vogël i Sant Feliu de Guixols ju ofron gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një pushim të mirë: peisazhe të bukura, plazhe dhe limane të bukura, një trashëgimi monumentale interesante më tipike për qytetet më të mëdha dhe gastronominë e hollë. A guxon ta vizitosh?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*