Sekretet e historisë dhe kulturës së Begurit, një qytet me rrënjë mesjetare dhe indiane

pije

La historia e Begurit daton në kohët pararomake, veçanërisht në qytetërimi iberik. Logjikisht, atëherë emri i saj ishte ndryshe, por tashmë kishte një qendër popullsie në tokë që më vonë do të pushtohej nga kalaja. Këtë e vërtetojnë mbetjet arkeologjike të gjetura në zonë.

Siç ndodhi në shumë raste të tjera, lartësia e tokës u përdor për t'i dhënë qytetit një avantazhi mbrojtës në rast sulmi. Ndoshta, ky territor do të ishte zgjedhur edhe për shkak të Moti i mirë, e shënuar nga afërsia me detin. Ai siguroi dimër të butë dhe verë të freskët, duke ofruar temperatura të këndshme gjatë gjithë vitit. Por origjina e vërtetë e qytetit është më vonë. Më pas do t'ju tregojmë historinë e Begurit dhe gjithashtu disa nga sekretet e tij.

Origjina e Begurit

Manastiri i San Pau de Fontclara

Manastiri i San Pau de Fontclara

Dokumenti i parë që dëshmon për ekzistencën e Begurit daton në vitin 889 dhe i referohet dhënies së një pjese të territorit të tij. Manastiri i San Pau de Fontclara, e themeluar më pas nga Abati Saborell me mbështetjen e mbretit frank Odo I. Është e vërtetë se qyteza nuk quhej ende Begur, por duket qartë se është i njëjti vendbanim.

Në fakt, hera e parë që emri aktual i qytetit shfaqet në një tekst të shekullit të XNUMX-të, i cili tashmë i referohet ekzistenca e kalasë. Prandaj, do të ishte një qytet mesjetar që jetonte nën mbrojtjen e zotit që e pushtoi. I pari prej tyre, që urdhëroi ndërtimin e tij, ishte Arnust i Begurit dhe do të dominonte një popull i përkushtuar ndaj bujqësisë, veçanërisht hardhisë, ullirit dhe drithërave. Po kështu në disa rrethe të bashkisë aktuale u zhvillua edhe peshkimi vendas, asnjëherë në det të thellë, aktivitet ky që ka mbërritur në ditët tona. Për shembull, në mesin e banorëve të zonat e plazhit të Sa Riera y Sa Tuna.

Qyteti mesjetar i Esclanya

Kulla Esclanya

Kalaja e Esclanya

Në atë kohë filloi të zhvillohet edhe një qytet tjetër në zonën komunale që ne njohim sot dhe që kishte një rëndësi të madhe në historinë e Begurit mesjetar. flasim për Esclany, e cila ka një të mrekullueshme Trashëgimi romane.

Në fakt, qyteti u zhvillua rreth Kisha e Shën Stefanit, përmendja e parë me shkrim e të cilit daton nga viti 1280 dhe që i përgjigjet pikërisht atij stili arkitekturor. Për më tepër, ai ka elementë nga periudha të ndryshme brenda asaj rryme, gjë që sugjeron se ka pasur një tempull të mëparshëm.

Në rastin e Esclanyà, gjatë epokës feudale ishte nën kontrollin e zotërinj të Cruilles, të cilët kishin fortesën e tyre. Këta, që në atë kohë mbanin baroninë e Begurit, e morën qytetin si dhurim nga mbreti James II i Aragonit sepse kishte marrë pjesë me të në një aksion ushtarak kundër al-Mariyya. Ai vuri përballë disa ushtri evropiane Perandoria Almohad në vitin 1147 dhe në Gadishullin Iberik. Cruilles mbajtën Esclanyà në zotërimin e tyre deri në 1604.

Nga Kalaja e Esclanya Kemi vetëm një kullë të shekullit të XNUMX-të, të ndërtuar me aslar të vegjël dhe që ka beteja dhe një galeri makikolare ose mbrojtëse. Po kështu, në pjesën e poshtme të saj, në anën perëndimore, gjendet një ndërtim gjysmë i shkëputur me dy kate, i cili do të ishte ndërtuar duke përdorur mbetjet e kalasë së vjetër mesjetare. Sot mund të shohim kullën e bashkangjitur në një Shtëpi në fermë e shekullit të XNUMX-të e cila është ende në funksion si njësi bujqësore.

Kalaja përmendet për herë të parë në një tekst të shkruar në vitin 1362. Ky dokument kurioz flet për të drejtat që kanë banorët e mbledhur rreth saj për të peshkuar në zonë. Dhe akoma më befasues do të jetë një tjetër fakt që zbulon teksti. Është se ata gjithashtu mund nxjerr koral nga bregu. Por është se veprimtaria e lidhur me këtë specie përbënte një nga mënyrat e jetesës së Begurenses deri në shekullin e XNUMX-të. Ishte atëherë që industria e tapës shpërtheu dhe bëri që ajo të braktisej.

Historia e Begurit gjatë shekujve XNUMX, XNUMX, XNUMX dhe XNUMX

Can Pella dhe Forgas

Shtëpia në fermë e Can Pella y Forgas me kullën e saj mesjetare

Tashmë në shekullin e katërmbëdhjetë, Begur u bë i rëndësishëm. Dimë se në atë kohë kishte rreth njëqind e tetëdhjetë banorë dhe se kishte lidhje me qytetin e Barcelona. Megjithatë, pak më vonë ajo hyri në një fazë rënieje, si të gjitha Katalonjës, për shkak të disa faktorëve. Nga njëra anë, thirrja Lufta Civile Katalanase, që solli paqëndrueshmëri dhe çoi në djegien e kalasë së Begurit. Nga ana tjetër, rënia e popullsisë është shkaktuar nga Vdekja e zezë. Dhe, së treti, për shkak të sulmeve të piratëve Barbary.

Pikërisht për t'u mbrojtur nga këto, kalaja e djegur u rindërtua dhe mbi të gjitha u ndërtua kullat mbrojtëse. Disa prej tyre mbeten ende sot, disa të lidhura me shtëpitë e fermave të një periudhe të mëvonshme. kështu që ju mund të shihni atë të Mas d'en Pinc, e cila ndodhet në atë që ishte rezidenca e balerinit Carmen amaya dhe që sot strehon një hapësirë ​​kulturore mbi natyrën dhe historinë e komunës. Por gjithashtu ato të Hermanac de Can Pi, Can Marqués, Pella dhe Forgas ose Mas Mauri de Vall.

Tashmë gjatë Lufta e Pavarësisë Edhe një herë kalaja e Begurit u shkatërrua. Por një aktivitet i ri erdhi për ta nxjerrë zonën nga vështirësitë. Ne i referohemi industria e tapës, të cilën e kemi përmendur tashmë. Për t'ju dhënë një ide mbi rëndësinë e tij, do t'ju themi se rreth vitit 1880 kishte njëzet e pesë kompani që punësonin rreth katërqind punonjës. Por, pikërisht në atë kohë, ndodhi një rrethanë shumë më e rëndësishme: kthimi i indianëve.

Kthimi i indianëve

Can Sora

Can Sora, me pikturat në verandën e saj

Siç e dini, emigrantët që marshuan drejt Amerika Latine në kërkim të pasurisë dhe se, pasi fituan para, u kthyen në qytetet e tyre të lindjes për t'u vendosur atje. Po kështu ata ndërtuan shtëpi madhështore si simbol i fuqisë së tyre ekonomike. Ky kthim i indianëve ishte një ngjarje e zakonshme në zona të ndryshme të España. Për shembull, ishte gjithashtu e zakonshme në Asturias dhe Galicia.

Por, duke u kthyer te indianët e Begurit, ishin të shumtë ata që në atë kohë u kthyen në qytet me të ardhurat e tyre, duke sjellë mbarësi dhe duke lënë një sërë ndërtesash që e zbukuruan në masë të madhe atë. Mes atyre shtëpive mund të shihni Can Sora, e cila shquhet për mozaikët e jashtëm në verandën e saj; më shumë gara, e cila përfshinte gjithashtu një kullë mbrojtëse tashmë të rrënuar; të Shtëpia e Peter Roger, një nga më luksozët dhe me një fasadë të pasme të bukur me një galeri të dyfishtë, dhe Shtëpia e zotit Puig, me fasadën e lyer me motive ultramarine.

Indianët ishin aq të rëndësishëm në historinë e Begurit dhe vëllimi i ndërtesave ishte i tillë, saqë disa prej tyre kishin një funksion tjetër përveç banimit. Është rasti i tij Ayuntamiento, një ndërtesë moderniste që rikuperon elemente neoklasike, ose Kazino, me dritaret e saj të mëdha dhe monumentalitetin e saj.

Ardhja e turizmit

ishull i kuq

Illa Roja liman

Kthimi i Indianos i solli shumë para Begurit dhe ai i dha një shtysë ekonomike. Por, në të vërtetë, do të ishte me ardhjen e turizmit kur ai të bëhej një qytet i begatë. Interesante, të Kosta Brava Ishte një nga zonat e para të España në pritjen e vizitorëve të huaj. Tashmë në vitet tridhjetë të shekullit të XNUMX-të ishte e zakonshme të vëzhgoheshin pushuesit që jetonin me vendasit e vendit.

Që atëherë, historia e Begurit është lidhur me këtë aktivitet dhe numri i njerëzve që udhëtojnë në zonën e tij komunale nuk ka reshtur së rrituri. Kjo është për shkak të trashëgimisë së saj monumentale, por edhe të bukurisë së limaneve dhe plazheve të saj. Mes këtyre, ato të Aiguafreda, Aiguablava, Illa Roja ose Fornells.

Disa fakte interesante rreth Begurit

Indianët

Disa pjesëmarrës në Panairin Indianos ishin veshur për këtë rast

Për të përfunduar rishikimin tonë të historisë dhe sekreteve të Begurit, ne do t'ju tregojmë disa anekdota kurioze nga qyteti i Girona. Kështu, ndoshta nuk e dini se në shtratin e detit gjenden disa thesare. Arkeologët kanë gjetur qeramikë, amfora dhe enë nga anijet e fundosura. Për shembull, ata kanë gjetur tre rrënoja nga koha romake me ngarkesat dhe veglat e tyre, si tenxhere, tuba, monedha ose gota. Ata i kanë shpëtuar të gjitha këto, por, ndoshta, ju gjithashtu nuk e dini se ata janë zëvendësuar nga kopje të anijeve. Kështu, ju mund të shijoni zhytjen mes tyre.

Megjithatë, më të rëndësishme janë ngjarjet që zhvillohen në Begur dhe që lidhen me historinë e tij. Më e rëndësishmja prej tyre është pikërisht Panairi Indian, i cili zhvillohet çdo vit në ditët e para të shtatorit. Për disa takime, rrugët e saj udhëtojnë në të kaluarën me njerëz të veshur në stilin e asaj kohe, tregje tradicionale, muzikë të Havanës dhe madje ekspozita të tregtisë dhe produkteve jashtë shtetit.

Përveçse ofron shumë argëtim, panairi është një homazh për emigrantët që kaluan oqeanin për të bërë pasurinë e tyre. Jo më kot, Begur e ka Qendra e Interpretimit të Indianëve të Katalonjës. Ajo përmban shumë informacione historike, por ju gjithashtu mund ta vizitoni për të mësuar më shumë rreth aventurave të këtyre njerëzve. Përveç kësaj, vizita përfundon me një turne me guidë nëpër rrugë për të treguar shtëpitë e indianëve të lokalitetit.

Si përfundim, ne ju kemi treguar historia e Begurit duke bërë referencë të veçantë për të kaluarën e saj mesjetare dhe, mbi të gjitha, Indiano. Por, në të njëjtën kohë, ju kemi treguar për monumentet e atyre kohërave që kanë mbetur në qytet dhe që mund t'i shihni, si dhe disa aktivitete që mund të bëni në bukurinë. Kosta Brava. Shkoni përpara dhe vizitoni atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*