Shenjtërore e zjarrfikësve, çudi në Meksikë

Ju pëlqen fireflies? Vetë defekt është jo tërheqës, disi i shëmtuar, por le të jetë një bug lumineshente e bën të bukur. A mund të themi që fireflies janë shumë bukur, shumë Kawaii?

Mbiemrat kozmopolit mënjanë, nëse ju pëlqejnë shumë këto mete ka një vend në Meksikë që mund të vizitoni: Shenjtërorja e Fireflies.

Fireflies dhe fireflies

 

Së pari duhet thënë se mjegullnajat në të vërtetë janë brumbujt që i përkasin familjes së Lampyrids, edhe pse owls natën. Shumica e tyre kanë krahë dhe kjo është pikërisht tipari i tyre dallues midis insekteve të tjera vezulluese.

Ka 2000 specie dhe ata jetojnë në të gjithë botën, por mundësisht në zona të ngrohta, të buta. Kjo është arsyeja pse ata janë një insekt klasik në verë dhe nëse e keni shijuar botën, nuk e di, tridhjetë vjet më parë, me siguri do të mbani mend ato netët e nxehta plot shkëlqime në ajër. Pse ata shkëlqejnë? A është se ata kanë disa organet e dritës ndodhet në pjesën e poshtme të barkut dhe kur ata thithin oksigjen dhe kjo është e kombinuar me një substancë, luciferin, një proces që zhvillohet në nivelin qelizor, që drita e bukur gjenerohet përfundimisht.

Drita e ndezur, e butë, që vështirë se gjeneron nxehtësi në insekt dhe që ndryshon në secilën specie. Cili është qëllimi i kësaj pike drite? Simplyshtë thjesht një fener, një sinjal optik që i lejon ata gjeni një çift. Të tjerët, nga fakti që larvat gjithashtu shkëlqejnë, argumentojnë se është një mekanizmi mbrojtës për të mos u ngrënë.

Shenjtërorja e Fireflies

Kjo faqe është në shtetin Tlaxcala, në lindje të Meksikës. Stateshtë shteti më i vogël në vend dhe vështirë se pret turizëm të huaj, megjithëse jo sepse nuk ka asgjë për të ofruar, por sepse Meksika është aq, aq e bukur dhe e plotë në një nivel turistik sa të huajt shkojnë në destinacione të tjera.

Këtu në Tlaxcala vizitorët mund të dinë Parku Kombëtar La Malinche, me vullkanin më shumë se 4 mijë metra të lartë dhe dhjetëra aktivitete në natyrë, dhe natyrisht, Shenjtërorja e Fireflies. Eshte nje rezervat natyror e cila është brenda komunës së Nanacamilpa dhe nëse udhëtoni posaçërisht për të parë mete që shkëlqejnë do t'ju duhet të shkoni në verën meksikane, domethënë midis qershorit, korrikut dhe javëve të para të gushtit.

Rezerva zë 200 hektarë pyll dhe u përurua në 2011. isshtë rreth 123 kilometra nga Qyteti i Meksikës, pothuajse 80 nga Puebla, 55 nga Tlaxcala dhe 133 nga qyteti Hidalgo, kështu që ju keni një referencë. Nëse nuk keni një makinë, së pari duhet të shkoni në qytetin Tlaxcala dhe nga atje të merrni një combi për në Nanacamilpa dhe prej andej një taksi për në rezervë. Lejoni më shumë se një orë udhëtim. Shtegu përmes brendësisë së pyllit është i gjatë katër kilometra dhe nuk ka asnjë sinjal të telefonit celular.

Sezoni zyrtar i zjarrfikësve fillon nga 18 qershor deri më 6 qershor. Gusht, sipas faqes zyrtare, dhe vizita duhet të bëhet vonë pasdite për arsye të dukshme. Insektet shfaqen ndërmjet orës 8:30 dhe 9:30 Por hyrja në pyll lejohet vetëm deri në orën 7 pasdite (kështu që dritat e makinave nuk shqetësojnë mete), kështu që duhet të bëni disa llogaritje në mënyrë që të mos qëndroni jashtë për të qenë vonë ose për të arritur shumë herët.

Pastaj, turneu është natënNuk ka llamba ose elektrik dore dhe njëri ecën nëpër terrene të lagura, kështu që nuk këshillohet të shkoni me këpucë të rrëshqitshme ose me fëmijë shumë të vegjël. Sigurisht, nuk mund të ndihmoni por të keni parasysh që mund të mos shihni zjarrfikës ose se nuk shihni aq shumë. Shuma nuk mund të parashikohet sepse është një spektakël natyror dhe konsideroni që nëse bie shi fireflies nuk shfaqen. Jo se ndodh shpesh, për fat të mirë.

Në përgjithësi, ajo që bëjnë turistët është rezervoni një turne sepse në atë mënyrë ju shmangni bërjen e llogaritjeve me oraret dhe distancat që nuk i udhëtoni. Turneu i bën të gjitha ato për ju dhe nuk duhet të shqetësoheni për një taksi ose makinë me qira në ambiente jo të mira. Gjithashtu, shkruani këtë listë të gjërat që nuk mund të barten ose të bëhen:

  • nuk ka asnjë sinjal celular dhe as nuk mund ta përdorni celularin tuaj
  • kafshët shtëpiake nuk mund të merren
  • zjarri nuk mund të ndizet
  • Nuk mund të regjistrojë video ose të marrë fotografi
  • elektrik dore nuk mund të përdoren
  • muzika nuk mund te luhet
  • nuk mund të sillni ushqim ose pije

Nëse ideja për të bërë një turne ju tërheq, këtu janë disa fakte: Tour Fireflies Përfshin transportin nga Tlaxcala, hyrja në pyll, rostiçeri i përbërë nga bukë, kafe dhe tamale, sigurim udhëtimi 24-orësh dhe udhëzues. Nisja është në orën 5 pas dite, ndiqet gjurma interpretuese "Nada entre fireflies", a Pushimi i kafes dhe pastaj ndërmerret kthimi.

Përfshin një suvenir dhe një udhëzues. Ju ktheheni në pikën fillestare mesatarisht në orën 11:800 dhe çmimi për person është 750 pesos meksikanë për të rritur dhe XNUMX për fëmijë midis pesë dhe njëmbëdhjetë vjeç. Ky është turneu themelor, por nëse doni të përfitoni dhe të mësoni më shumë rreth zonës, mund të shtoni destinacione të tjera në Shenjtëroren e Zjarrfikëve si Huamantla, Magueyes, një vizitë në një haciendë tipike dhe të tjera.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*