Sheshet më të mëdha në Spanjë

Sheshi i Forumit

Kur është fjala për të folur për sheshet më të mëdha në Spanjë, tundimi ynë i parë ishte ta bënim nga sheshet e shumta kryesore që popullojnë vendin tonë. Megjithatë, do të bënim një gabim sepse ata nuk janë më të mëdhenjtë.

Në të vërtetë, Spanja ka disa sheshe kryesore të mrekullueshme plot monumente dhe histori. Të gjitha janë shumë të bukura, edhe pse duhet t'ju veçojmë e pashoqe e Salamanca ose jo më pak e bukur e Madrid. Po kështu, ne mund t'ju tregojmë për të tjerë që janë më të përulur, por po aq të çmuar, si p.sh Chinchon vala e Almagro. Megjithatë, ne duam të flasim me ju për sheshet më të mëdha në Spanjë dhe asnjë prej tyre nuk do të ishte në mesin e tyre. Janë ata që do t'ju tregojmë.

Sheshi i Forumit (Barcelona)

Pamje e sheshit të Forumit

Sheshi i Forumit, në Barcelonë

Mbase nuk duhet ta përfshijmë as këtë hapësirë ​​publike në turin tonë, pasi edhe quhet Forum Park. Nuk është rastësi, pasi ka rreth 160 mijë metra katrorë dhe lidh Barcelonën me San Adrián del Besós.

Ajo u krijua në 2004 me një dizajn të Elijah Torres y José Antonio Martinez si seli për Forumi Universal i Kulturave që u mbajt atë vit në qytetin katalanas, prej nga vjen emri i tij. Dhe gjithashtu ajo e ndërtesës së saj më emblematike: Forumi, puna e Zhak Herzog y Pierre deMeuron, e cila sot strehon Muzeu i Shkencave Natyrore të Barcelonës.

Zona kryesore e hapësirës dominohet nga një panel i madh fotovoltaik, disa pjergulla të quajtura Los Pajaritos, një pyll me kolona dhe disa hapësira piktoreske për të mbajtur shfaqje. Por, përveç kësaj, ajo ka dy vende të tjera më të vogla: parku Campo de la Bota dhe Auditoriumet.

Sheshi Colon (Madrid)

Sheshi Kolombi

Pamje e Plaza de Colón, në Madrid, një nga më të bukurit ndër sheshet më të mëdha në Spanjë

Më i vogël se ai i mëparshmi, por po aq spektakolar është ky shesh i Madridit me 37 metra katrorë. Ndodhet në bashkimin e rrugëve Goya dhe Génova dhe Paseos de la Castellana dhe Recoletos.

Emrin e ka marrë nga kopshtet dhe monumenti i tij Kristofor Kolombi që e dominojnë atë. Kjo i përgjigjet stilit neo-gotik dhe u ngrit në fund të shekullit të XNUMX-të. Ajo shquhet për lartësinë e saj totale prej shtatëmbëdhjetë metrash, megjithëse vetë statuja, vepër e Jeronimo Sunol në mermer të bardhë, masa tre.

Për sa u përket atyre që përmenden Xhennete zbuluese, poshtë tyre është Qendra e Artit të Teatrit Fernán Gómez, ish-Qendra Kulturore e Villa de Madrid. Tashmë në sipërfaqen e tij shihet një tjetër monument, ai që i kushtohet pikërisht zbulimit të Amerikës, veprës së Joaquin Vaquero Turcios. Dhe gjithashtu flamuri më i madh spanjoll në botë, me një sipërfaqe prej 294 metrash katrorë të ngritur në një pesëdhjetë shtyllë.

Së fundi, në bashkimin e sheshit me rrugën Génova janë Kullat e Kolombit dhe, në këmbët e tij, në një ishull, skulptura Gruaja me një pasqyrë, nga kolumbiani Ferdinand Botero.

Sheshi i Spanjës (Madrid)

Plaza e Spanjës, në Madrid

Plaza e Spanjës, në Madrid

Nuk largohemi nga kryeqyteti i vendit tonë për t'ju treguar një tjetër nga sheshet më të mëdha të Spanjës që pothuajse arrin të mëparshmin, pasi ka një sipërfaqe prej 36 metrash katrorë. Rrugët Gran Vía, Princesa, Bailén, Ferraz, Leganitos dhe Cuesta de San Vicente konvergojnë në të.

Ai është i rrethuar nga disa ndërtesa emblematike të qytetit. Është rasti i Kulla e Madridit, i cili me njëqind e dyzet e dy metra të lartë, ishte një nga rrokaqiejt e parë në kryeqytet, që kur u ndërtua në vitin 1960. Dhe gjithashtu mbresëlënëse Ndërtesa e Spanjës, e cila është në fund të Gran Via.

Por më pak funksionale se këto dhe sinqerisht më e bukur është ajo Shtëpia Gallardo, një xhevahir i modernizmit nga Mbreti Federico Arias përfunduar në vitin 1914. Dhe nuk duhet të harrojmë ndërtimin e Kompania e Minierave Royal Asturian, një tjetër bukuri e stilit monumental alfonsine ose eklektik nga fundi i shekullit të XNUMX-të. Më në fund, një monument për Miguel de Cervantes dominon Plaza de España nga qendra e saj. Ishte puna e Rafael Martinez Zapatero dhe Lorenzo Coullaut Valera dhe përfaqëson shkrimtarin e ulur me Don Kishotin dhe Sançon të hipur nën figurën e tij.

Sheshi i Spanjës (Barcelona)

Sheshi i Spanjës, në Barcelonë

Plaza e Spanjës në Barcelonë

Ne vazhdojmë turin tonë në sheshet më të mëdha në Spanjë në atë homonimin e mëparshëm që ndodhet në Barcelonë. Me një sipërfaqe prej 34 mijë metrash katrorë, është pak më e vogël, por jo më pak e bukur. Është projektuar nga arkitektë Josep Puig dhe Cadafalch y Guillem Busquets, edhe pse personi përgjegjës për përfundimin e tij do të ishte Antoni Darder.

Është ndërtuar për 1929 Shfaqja Ndërkombëtare e Qenve si akses në Montjuik, vendi kryesor i asaj ekspozite. Në fakt, ende ruhen monumente të asaj kohe, si p.sh Fshat spanjoll ose loja e vjetër e demave, një xhevahir neo-Mudejar i Fonti Augustus sot është shndërruar në një qendër tregtare, Kullat veneciane de Ramon Raventos ose pavioni gjerman, një mrekulli e arkitekturës moderne për shkak të mies van der rohe.

Po kështu, në qendër të sheshit ndodhet një shatërvan monumental i krijuar nga Jose Maria Jujol dhe zbukuruar nga skulptorët Michael Blay y Miquel dhe Lucia Osle. Me tipare klasiciste, ai përfaqëson një alegori të gjeografisë dhe historisë së Spanjës me paraqitje të deteve, lumenjve dhe disa personazheve të shquar si p.sh. Shën Tereza e Jezusit, Isabel Katolike o James I i Aragonit.

Plaza de Oriente (Madrid), shumë më tepër se një nga sheshet më të mëdha në Spanjë

Pallati Mbretëror

Pallati Mbretëror, në Plaza de Oriente

E vendosur në zemër të kryeqytetit spanjoll, ajo ka rreth 32 metra katrorë. Forma e saj është drejtkëndëshe me një kokë të lakuar dhe është projektuar nga Narciso Pascual dhe Colomer në 1844. Gjithashtu, ndoshta është më monumentalja nga të gjitha që ju kemi treguar deri tani.

Sepse në pjesën perëndimore të saj kufizohet nga mbresëlënëse Pallati Mbretëror, e ndërtuar me porosi të Philip V në shekullin e XNUMX-të në mbetjet e Alkazarit të vjetër. Po kështu, në lindje është i përshtatur nga Teatri Mbretëror, Coliseum Madrid për operën që u hap në 1850 dhe, në veri, Manastiri Mbretëror i Mishërimit, themeluar nga mbretëresha Margaret e Austrisë, gruaja e Filipit II, në shek.

Por, përveç kësaj, Plaza de Oriente shquhet për kopshtet e saj të bukura. Për të mos përmendur ato të krijuara nga Francesko Sabatini, të cilat nuk i përkasin sheshit por pallatit, ju këshillojmë të shihni kopshte qendrore, me faturë barok, ato të Lepantos y ato të Cabo Noval, të gjithë me ansamblet e tyre skulpturore përkatëse.

Ndër këto spikat monumenti i Filipit IV i punuar nga Pietro tacca, por edhe statujat e mbretërve spanjollë, të cilat variojnë nga periudha e vizigotëve deri në Ferdinandi I i Leonit. Po kështu, në kopshtet e Cabo Noval mund të shihni një monument të këtij ushtari të krijuar nga Mariano benlliure dhe në ato të Lepantos, një tjetër kapitenit Melgar, puna e Julio Gonzalez Pola.

Plaza e Spanjës (Sevilje)

Plaza de España në Sevilje

Plaza de España në Sevilje

Ky shesh imponues i krijuar për Ekspozita Ibero-Amerikane e vitit 1929. Ndodhet në parkun Sevilje të María Luisa dhe është për shkak të arkitektit Hannibal Gonzalez, i cili krijoi një hapësirë ​​gjysmë eliptike prej 31 metrash katrorë të përshtatur nga një ndërtesë spektakolare prej rreth njëqind e shtatëdhjetë metrash.

Kjo formë simbolizon përqafimin e Spanjës me kombet ibero-amerikane. Ai madje hapet në lumin Guadalquivir si një rrugë për të arritur në Kontinentin e Ri. Ai është gjithashtu i përshtatur nga një lumë i vogël gjysmë kilometër që përshkohet nga katër ura.

Sa i përket konstruksionit kryesor, ai i përgjigjet stilit klasicist të vilë palladiane. Fasada e saj ka një dekorim spektakolar qeramike dhe galeri të mbështetur nga harqe. Këto të fundit gjithashtu kanë tavane të dekoruara bukur me tavane prej druri. Më në fund, në skajet e ndërtesës ngrihen dy kulla spektakolare baroke shtatëdhjetë e katër metra të larta, megjithëse ka edhe dy porta, atë të Navarrës dhe atë të Aragonit.

Nga ana tjetër, sheshi ka një shatërvan qendror, vepër e Vincent Traver dhe dyzet e tetë banka që përfaqëson dyzet e gjashtë provincat gadishullore dhe arkipelagun Kanarie dhe Balearik. Ato janë renditur sipas alfabetit dhe në çdo stol shfaqet stema e saj, harta e saj dhe një pllakë pizane me ndonjë ngjarje të rëndësishme nga historia e saj.

Kryetari i Bashkisë së Plazas së Medina del Campo

Kryetari i Bashkisë së Plazas së Medina del Campo

Kisha kolegjiale e San Antolín, në Plaza Mayor of Medina del Campo

Nëse flasim për dimensione, nuk do të ishte që ky në Medina del Campo të zinte këtë vend ndër sheshet më të mëdha në Spanjë. Por duam ta përfshijmë sepse është më i madhi ndër më të mëdhenjtë në vendin tonë, me një sipërfaqe prej 14 mijë metrash katrorë dhe që i kalon p.sh. ato të Salamankës apo Madridit.

Ajo njihet për Plaza Kryetari i Bashkisë de la Hispanidad. Dhe asgjë nuk duhet t'i ketë zili të mëparshmet për nga vlera monumentale. Sepse është i përshtatur nga ndërtime si Ayuntamiento dhe Shtëpitë Arcos dhe Peso, të gjitha nga shekulli i XNUMX-të. Por edhe të Pallati Mbretëror, manastiret e San Jose dhe Santa María Magdalena ose Kisha kolegjiale e San Antolin.

Për kuriozitet, do t'ju themi se trotuaret e ndryshme të saj mbajnë emra si Mëza, Erëzat, Bizhuteritë apo Armatura sipas esnafeve që u vendosën në to për të shitur sendet e tyre. Dhe është se origjina e saj daton nga shekulli i trembëdhjetë, megjithëse forma aktuale është e mëvonshme. Në çdo rast, Plaza Mayor of Medina del Campo është një nga më të vjetrit në vendin tonë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar sheshet më të mëdha në Spanjë. Në mënyrë të pashmangshme, ne kemi lënë të tjerë si Shtylla e Zaragozës, me 24 metra katrorë, Kalaja në Pamplona me 14 ose tuajat Kryetari i Bashkisë së Plazës Madrid, me më shumë se 12 000. A nuk mendoni se këto vende janë sa të mrekullueshme aq edhe mbresëlënëse?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*