Plaza Kryetari i Komunës së Salamanca

Plaza Kryetari i Komunës së Salamanca

Merrni një udhëtim në Salamanca po viziton një qytet të bukur me një qytet të vjetër shumë të ruajtur. Një nga vendet që tërheqin më shumë vëmendjen tonë në këtë qytet është padyshim Kryebashkiaku Plaza i Salamanca, qendra autentike e jetës së saj shoqërore për vite me rradhë. Shtë një shesh i vjetër, i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në një stil barok që befason me harmoninë e tij të madhe.

kjo plaza ka një histori të madhe dhe ne po përballemi gjithashtu me një vepër artistike autentike që befason sepse stili i saj është shumë i ngjashëm me atë të Madridit. Ne do të shohim se si lindi ky shesh i bukur që sot është një simbol i Salamancës dhe çfarë mund të dimë rreth tij para se ta vizitojmë.

Historia e Kryetarit të Plazës

Plaza Kryetari i Komunës së Salamanca

Në lokacionin ku ndodhet ky Kryebashkiak i Plazës me arkitekturën e tij tashmë ekzistonte një shesh i vjetër që ishte shumë më i madh në zgjerim që përfshin zonën e tregut dhe shumë më tepër. Kjo ishte qendra e qytetit, vendi ku zhvilloheshin tregje, ngjarje dhe festa, kështu që ishte qendra e tij nervore. U tha që ky ishte sheshi më i madh në të ashtuquajturin krishterim. Tashmë në shekullin e tetëmbëdhjetë lindi ideja që sheshit duhet t'i jepej një prani më e madhe, siç ishte bërë në qytete të tjera, kështu që arkitekti Alberto de Churriguera u punësua për të ndërtuar sheshin. Kur vdiq ky arkitekt i famshëm barok, Andrés García de Quiñones përfundoi punën e tij.

Ky shesh ka disa anë që quhen pavione. I pari që u ndërtua ishte pavijoni Mbretëror, ai në të majtë kur kthehej larg orës. Më vonë, u ndërtua ajo para bashkisë së qytetit e quajtur pavijon San Martín. Punimet në këtë kohë u paralizuan për pesëmbëdhjetë vjet për shkak të problemeve me banorët dhe pronarët e shtëpive dhe bizneseve të prekura nga punimet, të cilat u zgjidhën përfundimisht. Së fundmi, u ndërtuan pavionet e Konsistoriale, e cila është vendi ku ndodhet bashkia e qytetit dhe ajo e Petrineros, ajo në të djathtë.

Me sa duket ky shesh përmirësoi modelin e atij në Madrid, sepse guri i sinqertë nga Villamayor ishte përdorur me një ton karakteristik të artë që i jep asaj atë harmoni vizuale, por edhe sepse ishte krejtësisht e mbyllur dhe ajo në Madrid nuk ishte në atë kohë. Edhe pse sot i shohim të tijat zona qendrore në trotuarin gri nuk ishte gjithmonë kështu. Ky trotuar përfundimtar u shtrua në vitet pesëdhjetë, por deri atëherë kishte një kopsht qendror me pemë, stola dhe një bandë në mes, me një rrugë me kalldrëm rreth tij.

Kuriozitete të Kryetarit të Plaza të Salamanca

Plaza Kryetari i Komunës së Salamanca

Megjithëse mund të mendojmë se ky shesh ka një plan të rregullt katërkëndësh, e vërteta është se asnjë nga pavionet nuk mat të njëjtën gjë me të tjerët, pra është e parregullt, megjithëse janë të gjitha rreth tetëdhjetë metra. Sheshi ka 88 harqe gjysmërrethore, një figurë që mund ta gjejmë të gdhendur nën një prej harqeve në pavijonin e San Martín. Përveç kësaj, ka 477 ballkone të hapura në shesh.

Ne mund ta shohim atë harqet e sheshit alternohen me medalione në të cilën mund të shohim personazhe të shquar, disa shumë të njohur si busti i Cervantes. Megjithëse ideja fillestare nuk u arrit, ajo konsistonte në vendosjen e busteve të mbretërve në pavijonin Mbretëror, në pavijonin e San Martín të ushtarëve dhe pushtuesve dhe në dy të tjerët ato të figurave të shquara të arteve, besimit dhe letrave. Në çdo rast, është interesante të jesh në gjendje të shohësh bustet që përbëjnë sheshin dhe të njohësh personazhe të shquar.

Një kuriozitet tjetër na tregon se ka tunele shërbimi që përshkonin sheshin për të përmirësuar komunikimin midis lokaleve. Në ditët e sotme ato janë me tulla, por në disa shërbime në pjesën e poshtme mund të shihni harqet e vjetra. Nga ana tjetër, në zonën e bashkisë ka dritare që janë gjithmonë të mbyllura. Isshtë se pas tyre nuk ka dhoma, pasi ato janë bërë në mënyrë që të mos prishen me harmoninë e konstruksionit.

Çfarë të bëni në Kryetarin e Plazës

Plaza Kryetari i Komunës së Salamanca

Ky shesh është një vend shumë turistik në ditët e sotme, kështu që ne mund të gjejmë në të një numër të madh baresh në të cilat mund të shijosh një meze të lehtë duke admiruar dimensionet e sheshit. Në zonën e arkadave gjejmë edhe disa dyqane që kanë produkte tipike, prandaj nuk duhet të humbisni detajet pasi mund të gjejmë shijshme autentike. Ne anen tjeter, ne nuk duhet të humbasim Café Novelty, e cila është më e vjetra, e hapur në 1905. Kjo kafene është tashmë një vend historik me një dekoratë të bukur Art Nouveau që na transporton pas në kohë dhe në të cilën mund të kemi gjithçka, nga një mëngjes i mirë te akulloret e shijshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*