Shetland

Ishujt Shetland

L Ishujt Shetland janë një vend i ëndërruar, një pikë që nuk ka turizëm masiv, por që na ofron peisazhe të vështira për t’u harruar. Këto ishuj janë në Atlantikun e Veriut, duke formuar pjesë të Skocisë. Moti i tij është i lagësht dhe i freskët gjatë verës dhe i ftohtë dhe me erë me shumë reshje në dimër, gjë që nuk e heq sharmin e saj, pasi që nëse shkojmë në këto ishuj shpresojmë të shohim diçka aq autentike sa peizazhet e tyre.

Do ta shohim çfarë mund të gjejmë në ishujt Shetland, një parajsë ishullore ku ne mund të intuitojmë rrënjët Viking të historisë së tij. Isshtë pika më veriore në Mbretërinë e Bashkuar dhe më e afërta me Norvegjinë dhe Ishujt Faroe. Ka më shumë se njëqind ishuj në Shetland por vetëm pesëmbëdhjetë janë të banuar. Por le të njohim diçka më shumë rreth këtij vendi interesant.

Çfarë të dini për ishujt Shetland

Këto ishuj kanë shumë ishuj të vegjël, por siç kemi thënë vetëm pesëmbëdhjetë prej tyre janë të banuar. Më e madhja është Mainland, ku ndodhet kryeqyteti, Shetland. Këto ishuj kanë një klimë të ftohtë dhe me erë, të freskët dhe të lagësht në verë, kështu që ne kurrë nuk do të gjejmë nxehtësi, por e vërteta është se nuk është shumë e ftohtë për shkak të Rrymës së Gjirit. Por gjithmonë rekomandohet që të shkoni tek ata me veshje të ngrohta dhe veçanërisht veshje që mbrojnë nga të ftohtit dhe era. Koha më e mirë është padyshim vera, kur temperaturat janë më të buta. Por në dimër, megjithëse kanë pak orë dritë dite, ka edhe atraksione të tjera, siç janë festivalet Viking që zhvillohen në Janar dhe Shkurt.

Jarlshof

Jarlshof

Jarlshof është një nga vendet parahistorike më i famshëm dhe i rëndësishëm në ishujt. Kjo zonë ishte e banuar që nga viti 2.500 para Krishtit dhe banorët ishin atje deri në shekullin e XNUMX-të. Amazingshtë e mahnitshme që në këtë vend mund të shohim disa shtëpi nga epoka e bronzit që kanë mure të ruajtura në mënyrë të përsosur. Po kështu, ne mund të ecim nëpër korridoret e Epokës së Hekurit dhe të shijojmë mbetjet e civilizimit Viking. Ne gjithashtu mund të shohim shtëpinë e vjetër të fortifikuar të njohur si Shtëpia e Vjetër e Sumburgh.

Lerwick

Lerwick

Kjo është kryeqyteti i Ishujve Shetland dhe një nga vendet që duhen parë në ishujt. Ky kryeqytet lindi rreth portit, i cili ishte një pikë shumë e rëndësishme tregtare për peshkatarët holandezë me harengë. Rruga kryesore e saj është Rruga Tregtare, një vend ku mund të shohësh dyqane të produkteve tradicionale. Ju nuk mund të humbisni Fort Charlotte, një kështjellë e shekullit të XNUMX-të dhe duhet të shihni luleshtrydhet, të cilat janë shtëpi në breg të detit. Gjithçka ka një bukuri unike dhe të veçantë që nuk do t’ju ​​lërë indiferentë. Përveç kësaj, këtu mund të gjeni Muzeun Shetland për të mësuar më shumë rreth historisë dhe kulturës së ishujve.

Festivali Viking

Festivali Viking

Nëse jeni një adhurues i kulturës Viking, do të duhet të shkoni në Janar, konkretisht të Martën e fundit të këtij muaji, e cila është kur e mirënjohura Festivali i Vikingut Helly Aa, një festival që festohet për më shumë se njëqind vjet. Festivali zgjat tërë ditën dhe vazhdon natën. Pasojnë parada, marshime dhe këngë, ndërsa të gjithë shijojnë kostumet Viking. Shtë një festival në të cilin gjithashtu adhurohet zjarri, ne mund të shohim një kohë të gjatë Viking dhe të vazhdojmë me festimet deri në agim. Pa dyshim, është një përvojë unike që duhet të shijojmë.

Skalloway

Skalloway

kjo qyteti ishte dikur kryeqyteti i Shetland dhe sot është akoma një vend me interes në ishujt kështu që këshillohet të lini një pjesë të një dite për ta vizituar atë. Gjëja më domethënëse për këtë qytet është kështjella e saj, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të nga Duka i Orkney. Pranë kësaj kështjelle është muzeu Scalloway. Ju nuk duhet të harroni të shikoni portin e tij të bukur, një vend ku mund të shihni një memorial të vogël kushtuar Shetland Bus, një transport që lidhte ishujt me pjesën e Norvegjisë të pushtuar nga nazistët.

Far i Sumburgh

Far i Sumburgh

Nëse ne kemi ideuar Vend arkeologjik Jarlshof ne gjithashtu mund të vizitojmë këtë far. Shtë në rezervatin natyror të Kepit Sumburgh në pjesën jugore të ishullit të Kontinentit. Fari u ndërtua në shekullin e XNUMX-të dhe në rrethinë mund të shohim shkëmbinj të pabesueshëm me detin që thyej kundër tyre, një pamje që duhet të përjetohet në këto ishuj. Në këtë vizitë ne gjithashtu do të jemi në gjendje të hyjmë në far, në të cilin ka një qendër interpretimi. Kjo zonë është e rëndësishme sepse ka një nga kolonitë më të arritshme të zogjve të detit dhe është gjithashtu e mundur të shikoni delfinë, balena vrasëse dhe balena, kështu që mund të bëhet një përvojë tjetër unike e ishujve.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*