Oxford për të organizuar një ekspozitë në Tolkien në 2018

Imazhi | Hypertextual

Në 2018, një ekspozitë e madhe në figurën e JRR Tolkien do të mbahet në Oksford që premton të tërheqë mijëra tifozë dhe studiues nga të gjitha anët e planetit. Ekspozita do të zhvillohet në Bibliotekën Weston, Oxford Bodleian Bibliotekat, midis 1 korrikut dhe 28 tetorit 2018.

Nëse jeni të apasionuar pas punës së Tolkien, më poshtë do të gjeni të gjitha detajet e kësaj ekspozite shumë të pritur.

Oxford dhe JRR Tolkien

I njohur në të gjithë botën për të qenë autor i 'Lord of the Rings', në jetë ai ishte gjithashtu një filolog që merrej me procesin e formimit të gjuhës dhe një studiues prestigjioz i Anglisë së Vjetër dhe Anglisë së Mesme.

Në moshën 19 vjeç ai erdhi në Oksford për të studiuar Gjuhë Klasike në Exeter College por më vonë kaloi në Anglisht. Pasi shërbeu në Luftën e Parë Botërore, ai u kthye në qytet për të punuar në Fjalorin e Ri Anglez, i cili më vonë do të bëhej i njohur si Fjalori anglisht i Oksfordit.

Ai gjithashtu jetoi për pesë vjet në Leeds për të punuar si mësues anglisht në universitetin e tij derisa në 1925 u kthye në Oksford për të dhënë mësim në kolegje të ndryshme, ku do të qëndronte për pjesën tjetër të jetës së tij aktive.

Imazhi | Biblioteka Bodleian

Si do të jetë ekspozita?

Nën titullin "Tolkien, Krijuesi i Tokës së Mesme", një përzgjedhje e paparë e dorëshkrimeve, hartave, vizatimeve, veglave dhe letrave nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar do të bashkohen për herë të parë që nga vitet 1950. siç janë Arkivi i gjerë Tolkien i Bibliotekave Bodleian, Koleksioni Tolkien i Universitetit Amerikan Marquette dhe koleksione të ndryshme private.

Ekspozita do të bëjë një turne në botët letrare, krijuese, akademike dhe të brendshme që ndikuan në JRR Tolkien si artist dhe shkrimtar, duke zbuluar kështu aspekte të reja të këtij autori të nderuar dhe duke lejuar publikun të lidhet si kurrë më parë me punën e tij.

Imazhi | Esquire

Çfarë do të gjejmë në të?

  • Dorëshkrime origjinale të Lord of the Rings së bashku me akuarelë të bukur dhe dizajne për kopertinat.
  • Drafte të Hobbit që tregojnë evolucionin e historisë me harta për botim, skica, akuarele dhe dizajne për kopertinat.
  • Silmarillion do të shfaqet gjithashtu me dorëshkrime origjinale të kësaj vepre të papërfunduar mbi legjendat e njëmbëdhjetë.
  • Një përzgjedhje e hartave të Tokës së Mesme të zbuluar në 2015 që përfshijnë shënime të bëra nga vetë shkrimtari dhe të blera në 2016 nga Biblioteka Bodleian.
  • Artefakte të ndryshme, pajisje arti dhe biblioteka personale e Tolkien
  • Letra dhe fotografi nga fëmijëria e Tolkien dhe nga koha e tij si student ku merrej me tema të tilla si humbja, lufta dhe dashuria.

Ekspozita do të shoqërohet nga botimi i një libri të ilustruar të quajtur 'Tolkien: The Creator of Middle-earth', më 25 maj 2018, i cili do të jetë koleksioni më i madh i materialit të JRR Tolkien botuar në një vëllim të vetëm. Do të ketë një botim të ilustruar me kapak të fortë dhe një botim të kufizuar për koleksionistët, me faksimile të pikturave, hartave dhe dorëshkrimeve të Tolkien. Të njëjtën ditë do të botohet edhe në formatin xhep 'Tolkien: thesaret'.

Ku do të mbahet?

Biblioteka Weston, Bibliotekat e Oksfordit Bodleian, do të presë ekspozitën për romancierin dhe filologun JRR Tolkien. Hyrja në ekspozitë do të jetë falas, por biletat për një kohë të caktuar mund të merren në internet.

Pema e preferuar e Tolkien | Imazhi përmes Pinterest

Një itinerar përmes Oksfordit të Tolkien

JRR Tolkien ishte krijuesi i Tokës së Mesme, universit fantastik par ekselencës në letërsi. Imagjinata e tij e madhe e bëri atë të krijonte 'The Hobbit' (1937) dhe 'Lord of the Rings' (1954 - 1955). Duke përfituar nga vizita në ekspozitën që do të mbahet nga 1 korriku në Oksford, do të ishte një ide e mirë të afroheshit me vendet që ju frymëzuan për të krijuar atë botë unike dhe joshëse. Këtu janë disa prej tyre:

Kopshtet Botanike

Një nga qoshet e tij të preferuar në Oksford. Këtu ishte pema e tij e preferuar, një pishë e zezë austriake që u pre në 2014 pas 215 vjet ekzistence.

Tek Zoti i unazave, pemët marrin jetë si Milingonat dhe ndihmojnë heronjtë në kërkimin e tyre kundër forcave të së keqes.

Imazhi | Mama e ndërpreu

Merton College

Midis 1945 dhe 1959 Tolkien shërbeu si profesor i gjuhës dhe letërsisë angleze në Kolegjin Merton. Shkrimtari ulej dhe shkruante në ajër të hapur në një tryezë të vjetër në kopshte.

Vendosja të kujton vendin e këshillit të Elrond në Rivendell, nga i cili doli Shoqëria e famshme e Unazës.

Imazhi | Wikimedia

Muzeu Ashmolean

Shtë muzeu i parë universitar në botë. Brenda koleksionit të tij mund të gjejmë objekte nga Egjipti i Lashtë, piktura nga Titian, Rembrandt, Manet ose Picasso, vizatime nga Leonardo da Vinci ose Michelangelo si dhe një koleksion unazash prej ari me një mbishkrim në sipërfaqen e tyre. A tingëllon e njohur për ju?

Imazhi | Wikimedia

Shqiponja & Fëmija

Në këtë pijetore midis 1933 dhe 1962 Tolkien dhe anëtarët e tjerë të grupit letrar The Inklings takoheshin për biseda mbi letërsinë dhe argëtoheshin duke dolli me një pije të shijshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*