Çfarë të shohësh në Kordoba brenda pak ditësh

Xhamia e Kordobës

Cordova, një qytet që ka një histori të madhe pas vetes, vite pushtimesh dhe ripushtimesh, dhe gjurmë të kulturave të tjera, të tilla si arabe, që mund të shihen në shumë nga ndërtesat e tij më emblematike. Pa dyshim që ky është një nga destinacionet më të vlerësuara në zonën jugore, së bashku me Granadën ose Seviljen, sepse është një qytet që ka shumë për të ofruar.

Ne ju tregojmë disa gjëra çfarë të shohësh në Kordoba nëse shkojmë vetëm disa ditë. Qëndrimet janë zakonisht pushime të shkurtra, dhe për këtë arsye ju duhet ta shfrytëzoni sa më mirë vizitën, duke qenë të qartë se cilat gjëra do t'i shohim si thelbësore. Këtu është një listë me disa prej tyre.

Xhamia e Kordobës

Xhamia e Kordobës

La Xhamia-Katedralja e Kordobës Beenshtë një vend i Trashëgimisë Botërore që nga viti 1984. Nëse ekziston një monument që nuk duhet ta humbni kurrë nëse shkoni në Kordoba ose kaloni pranë tij, është kjo xhami, pasi është monumenti më i rëndësishëm dhe më i rëndësishëm në Perëndimin Islam dhe paraqet stilin umajad. Në të mund të shihni edhe stile të tjera, nga pjesa e krishterë e katedrales, të tilla si baroku ose Rilindja, kështu që është një trashëgimi me vlera të mëdha historike dhe artistike. Edhe nëse nuk dini asgjë për stilet për të cilat po flasim, vizita është diçka e pabesueshme, për shkak të bukurisë së madhe të hapësirave të saj, që nga fasadat dhe dyert e deri te shumë kishëzat që ndodhen brenda. Gjithashtu interesante është Patio de los Naranjos i famshëm ose dhoma hipostyle me kolonat e njohura, të cilat janë bërë pothuajse një imazh përfaqësues i Kordoba.

Kulla Calahorra

Kulla Calahorra

pjesa jugore e urës romake gjejmë Torre de la Calahorra, një ndërtesë mbrojtëse, e cila tashmë shfaqet në tekste nga shekulli XIII. Aktualisht, kjo kullë ka Muzeun e Gjallë të Al-Andalusit, me vizita që zgjasin një orë dhe në të cilat diskutohet për kulturën, historinë dhe mënyrën e jetës në Al-Andalus. Megjithëse është një monument i vjetër, e vërteta është se ai ka shumë rinovime dhe stile që janë bërë gjatë shekujve, prandaj është akoma i ruajtur aq mirë.

Urë romake

Urë romake

Kur vizitojmë Torre de la Calahorra mund të shohim gjithashtu ura romake e Kordoba. Njihet si 'Ura e Vjetër', e vetmja që ekzistonte në qytet në 20 shekuj, madje edhe ndërtimet më moderne. Ndërtimi i saj daton në shekullin e XNUMX pas Krishtit në Guadalquivir. Një nga kuriozitetet e tij është se lumi ndodhet gjithashtu në një zonë të vogël të mbrojtur natyrore, e quajtur Sotos de la Albolafia, për shkak të numrit të madh të specieve të zogjve që jetojnë atje, disa në rrezik zhdukjeje.

Tempull romak

Tempull romak

Edhe pse mendojmë se në Kordoba do të shijojmë vetëm gjurmët e Al-Andalusit, nuk duhet të harrojmë se më parë kjo zonë ishte të pushtuar nga romakët, dhe se ka ende shumë shenja të kalimit të tij këtu. Ky tempull romak nuk u zbulua deri në vitet 50. Ky tempull është në një podium dhe ka gjashtë kolona në pjesën e përparme dhe dhjetë në anët, duke qenë një tempull korintas. Kjo zonë e qytetit duhet të jetë krijuar ndërmjet shekullit I dhe II pas Krishtit. Ajo që mund të shohim sot ka qenë rezultat i rindërtimeve të kryera me mbetjet e gjetura në zonë. Me sa duket ishte një tempull kushtuar kultit perandorak, domethënë të adhuronte perandorët e hyjnizuar.

Alcazar i Monarkëve të krishterë

Alcazar de los Reyes Cristianos

Edhe pse mund të mos duket si kjo, kjo është një ndërtesë me origjinë ushtarake, e ndërtuar gjatë mandatit të Alfonso XI të Castile, në kalanë më të vjetër Andaluziane. A ishte kjo rezidenca e Monarkëve Katolikë për më shumë se tetë vjet. Një vend për t’u vizituar i qetë, me zona me bukuri të madhe brenda dhe jashtë, dhe me një stil të caktuar frymëzimi Mudejar. Ajo rrethohet nga katër kulla, secila me historinë e vet, siç është Kulla e Inkuizicionit, ku ruheshin arkivat e Inkuizicionit të Shenjtë. Brenda mund të vizitojmë disa dhoma dhe gjithashtu oborret e brendshme, diçka shumë e zakonshme në ndërtesat e jugut. Patio maure, Patio de las Mujeres ose Sala de los Mosaicos janë vendet për të shkuar. Por nëse ka një vend që nuk duhet humbur në këtë fortesë, janë Kopshtet e Alcazar, një hapësirë ​​e madhe dhe mbresëlënëse me selvi, portokalli dhe specie të tjera, të kujdesura shumë mirë.

Rrugicë lulesh

Rrugicë lulesh

Përtej monumenteve, të cilat janë të bollshme në qytetin e Kordoba, ka edhe vende turistike dhe autentike që pasqyrojnë kulturën aktuale Andaluziane. rrugicë lulesh Shtë një nga vendet më të njohura dhe turistike në qytet. E vendosur në Calle de Velázquez Bosco, është një vend i ngushtë që të çon në një shesh. Difficultshtë e vështirë për tu gjetur, por padyshim që ia vlen të shëtisësh përreth këtij vendi të bukur plot lule jashtë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*