Shihni një gjyq në Shtëpinë e Drejtësisë të New York-ut

Ndërtesa e gjykatës në New York

Selia e Gjykatës e Nju Jorkut në Chinatown

New York është një nga qytetet në botë ku ju mund të bëni praktikisht gjithçka dhe pothuajse në çdo kohë të ditës ose natës. Kush mërzitet në këtë qytet është sepse dëshiron.

Ndër shumë gjëra të pazakonta që mund të bësh në New York është të marrë pjesë në një gjyq. Po, po, ndërsa e lexoni. Ne kemi treguar në filma dhe seri të shumta televizive se si funksionojnë gjykimet dhe drejtësia në Shtetet e Bashkuara. Për shumë kuriozët ose ata që duan të bëjnë gjëra të ndryshme, një plan i mirë mund të jetë të hyjnë në Pallatin e Drejtësisë për të parë një gjyq. Pse jo?

Kur arrestohen banorët e Nju Jorkut, ata paraqiten para gjykatësit në ndërtesën e Gjykatat Penale në Chinatown. Deri më tani asgjë që filmat ose televizioni nuk ju ka treguar, apo jo? Epo del që nëse shkoni në New York, mund të hyni dhe të merrni pjesë në këtë formë të çuditshme argëtimi.

Mes pesë e tridhjetë pasdite dhe një në mëngjes, rastet ndodhin në një lloj shfaqjeje realiteti pa kamera.

Avokatët argumentojnë, të pandehurit ulen në stol dhe ata që nuk lirohen me kusht dërgohen në qeli që, po, nuk mund të vizitohen (ose nuk duhet të dëshironi t'i vizitoni). Ju mund të uleni pranë familjes së të burgosurit ose në stolat e pasme me studentë të drejtësisë dhe disa kuriozistë të Nju Jorkut.

Somethingshtë diçka kaq e zakonshme dhe e pranuar saqë nëse arrini dhe nuk dini se ku të hyni, zyrtarët ju tregojnë rastet më interesante për të parë.

Isshtë falas dhe e vetmja gjë është që ju duhet të keni një nivel shumë të mirë të gjuhës angleze për të ndjekur çështjet gjyqësore dhe për të zbuluar se çfarë po shihet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*