Çfarë të shihni dhe vizitoni në qytetin e Dublinit

Dublin

La kryeqyteti i Irlandës na ofron shumë gjëra për të parë. Një vend ku shumë turistë shkojnë në kërkim të një qyteti të gjallë të rrethuar nga vende të bukura natyrore. Undshtë padyshim një tërheqje e madhe të shohësh ndërtesat e vjetra, të mësosh një pjesë të historisë së tyre dhe të shijosh vizita po aq të veçanta sa ajo e fabrikës Ginness.

Nëse ju pëlqen Irlanda, me të saj peisazhet e gjelbërta dhe kultura e tyre, me siguri Dublini është ndër ato destinacione që ju keni në pritje. Ky qytet, i themeluar nga Vikingët në shekullin e XNUMX-të, vazhdon të jetë një vend kyç dhe bashkon të gjitha llojet e referencave historike dhe gjithashtu vendet e kohës së lirë për një vizitë më argëtuese. I vëmendshëm ndaj këtyre vendeve që duhet të shihni dhe vizitoni në qytetin e Dublinit.

Guinness Depoja

Guinness Depoja

Magazina e të famshmit birrë guinness Ajo hapi dyert e saj në 2000 për t'iu përkushtuar publikut. Kjo është një nga vizitat më të parashikuara pas mbërritjes në Dublin, dhe nuk ka asnjë që nuk ndalet duke shijuar birrën. Ndërtesa përbëhet nga disa kate, dhe në secilin mund të shohim diçka ndryshe, nga cilët janë përbërësit e birrës te historia e markës, fushatat e saj reklamuese apo cili është procesi i bërjes së birrës. Më e mira është në çati, ku mund të shijojmë pamje të mrekullueshme të qytetit ndërsa kemi një pintë.

Statuja e Molly Malone

Molly malone

La histori molly malone Isshtë e lidhur me vetë historinë e Irlandës dhe është se është një legjendë urbane që u ngrit rreth një kënge që u bë himni jozyrtar i qytetit të Dublinit. Bëhet fjalë për një shitës peshku që shiste gula dhe midhje dhe që ishte prostitutë natën. Tani mund ta shohim statujën në Rrugën Suffolk.

Bar i Tempullit

Bar i Tempullit

Nëse dëshironi të shijoni një rrugë të gjallë në Dublin, kjo është Temple Bar. Kjo rrugë është bërë një vend argëtimi që të gjithë e duan njësoj dhe është e mundur të gjeni shumë bare dhe pub-e tipike irlandeze. Gjatë ditës ka edhe argëtime të tjera, të tilla si tregu i ushqimit ose tregu i librit. Ka edhe galeri arti ose dyqane alternative të modës. Padyshim një rrugë që duhet të vizitohet, si ditën ashtu edhe natën, pasi ka një atmosferë në të gjitha orët.

Katedralja e Shën Patrikut

Katedralja e Dublinit

Krijuar për nder të shenjtit mbrojtës të Irlandës, Saint Patrick, pranë pusit në të cilin shenjtori i pagëzuar u konvertua. Përveç se është një ndërtesë e bukur, ne mund të shohim brendësinë e saj, ku do të gjejmë të ndryshme pllaka ose varre dhe buste të figurave të rëndësishme në historinë irlandeze.

Parku Phoenix

Parku Phoenix

Në Dublin do të gjejmë parku më i madh urban në Evropë, Parku Phoenix. Ndodhet disa kilometra nga qendra dhe është vendi ideal për të pushuar pas vizitave urbane. Ky park u krijua fillimisht si një rezervat dreri, dhe disa prej tyre mund t'i shohim në park. Përveç kësaj, ai ka pika të tjera interesi, të tilla si Kopshti Zoologjik i Dublinit, një nga më të vjetrit në botë, ose statuja e Zogut Feniks, e cila është ajo që i jep parkut emrin e saj. Pa dyshim, vendi i përsosur për të kaluar një ditë relaksuese duke shëtitur nëpër zonat e gjelbërta.

Trinity College

Trinity College

Ky universitet është më i vjetri në të gjithë Irlandën dhe pa dyshim një nga më të famshmet në botë. Disa personazhe që do të bëheshin personalitete në botën kulturore, të tilla si Oscar Wilde ose Bram Stoker, kanë kaluar nëpër klasat e tij. Biblioteka është një nga vendet më spektakolare, veçanërisht për dashamirët e leximit, dhe ka miliona libra, pasi merr një kopje të secilit libër të botuar në Irlandë dhe Britaninë e Madhe. Ne mund të shëtisim nëpër kampus dhe të vizitojmë Bibliotekën e Vjetër për të shijuar një mjedis unik kulturor.

Burgu i Kilmainham

Burgu dhe Kilmainham

Ky burg është pjesë e historisë së Irlandës dhe është se shumë nga personazhet më të rëndësishëm të qytetit u burgosën atje. lufta për pavarësi. Sot ky burg është i mbyllur, por ruan të njëjtën pamje të fortë dhe të ftohtë. Mund të bëhen turne me udhëzime për të, duke filluar në kishëz, duke vazhduar nëpër qelitë e tij të padëshirueshme dhe duke përfunduar në oborrin ku u ekzekutuan. Ata gjithashtu kanë një muze në të cilin ka objekte të të burgosurve.

Kalaja e Dublinit

Kalaja e Dublinit

Kjo ndërtesë që qëndron në qendra e qytetit Përdoret sot për ngjarje, megjithëse kishte përdorime të tjera, të tilla si një fortesë ushtarake ose vendbanim mbretëror. Kjo kështjellë mund të shihet me turne udhërrëfyese gati prej një ore. Ju mund të shihni dhoma të ndryshme, të tilla si Dhoma e Fronit, dhe të shijoni ato mjedise madhështore.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*