Shkëmbinjtë e Moherit, vizitë speciale në Irlandë

Klima, forcat e natyrës dhe kohës kanë prodhuar peizazhe të mrekullueshme në të gjithë botën. Në Irlandë, për shembull, një vend me shumë perla turistike, ka Shkëmbinjtë e Moher.

Takimi i befasishëm midis tokës dhe detit këtu ka marrë një formë fantastike, dramatike, duke e bërë atë një nga atraksionet më të njohura turistike në këtë vend evropian. A i njeh ata? Nëse nuk është kështu, kushtojini vëmendje sepse këtu ju lëmë informacion praktik në mënyrë që në tuajin tjetër vizitë në Irlandë mos i humbisni ato.

Shkëmbinjtë e Moherit

Ata janë në Irlandë në clare qarkut, në rajonin e njohur si Burren. Ato përbëhen nga guri gëlqeror dhe një lloj shkëmbi i sedimentuar i përbërë nga baltë dhe minerale të ndryshme që kanë origjinën më shumë se 300 milion vjet më parë. Në fakt, është akoma e mundur të shohësh brazdën e lënë nga lumenjtë e lashtë duke prerë shkëmbin në bazën e shkëmbinjve, e cila është pikërisht aty ku është shkëmbi më i vjetër.

Shkëmbinjtë ata janë mu në zemër të një shtegu turistik bregdetar i njohur si Rruga e Egër e Atlantikut, një rrugë prej 2500 kilometrash që mund të bëhet në këmbë, me makinë ose me biçikletë. Ata janë gjithashtu afër Aeroportit Ndërkombëtar të Shannon dhe afër qyteteve të Galway dhe Limerick.

Rruga zyrtare ose Shkëmbinjtë e Moher Walk Ai kalon 18 kilometra nga Kreu i Hag deri në Doolin dhe përfshin një vizitë në Qendrën e Vizitorëve dhe Kullën e famshme O'Brien e cila është një pikë e shkëlqyeshme e këndshme. Nga ana tjetër, ka dy shtigje më afër qendrës së vizitorëve, një zyrtar që është më i sigurt dhe një më pak i sigurt sepse shkon më afër buzës.

Si të shkoni në shkëmbinjtë e Moher

Ju mund të përdorni autobus publik, biçikletë, këmbë dhe makinë. Këtu udhëtimi ka rëndësi sepse është si historia e Itakës, udhëtimi ka më shumë rëndësi sesa destinacioni. Nëse përdorni makinën, mund të merrni me qira një prej tyre në të gjithë vendin ose në qytetet afër Galway ose Limerick.

Ka një parkim afër, pikërisht përpara qendrës së vizitorëve dhe ju mund të blini biletën e pranimit aty. Me biletën, përfshihet parkimi i pakufizuar.

Nëse keni një shtëpi automobilistike, këshillohet të kontaktoni në faqen zyrtare të shkëmbinjve sepse do të duhet të rezervoni një hapësirë. Ju gjithashtu mund të mbërrini me taksi nga qytetet që kemi përmendur më parë. Dhe sigurisht me autobus turistik në distancë të gjatë, veçanërisht midis prillit dhe shtatorit.

Nga Limerick, Ennis, Cork, Galway ose Dublin ju mund të punësoni turne ditor me autobus dhe nga Dublini turneu zgjat një ditë. Ata përgjithësisht largohen në 7 të mëngjesit dhe kthehen në 7 të pasdites.

Ju gjithashtu mund të arrini atje me tren. Merrni një tren në Dublin për në Ennis përmes Limerick dhe nga atje përdorni autobusin. Të gjitha qytetet irlandeze janë të lidhura me tren, kështu që është e lehtë. Nëse vendosni të ecni në shteg, së pari duhet të shkoni në Doolin pasi shtegu që kalon përgjatë bregdetit të shkëmbinjve fillon nga këtu.

Nga Doolin deri në shkëmbinjtë ka 8 kilometra dhe nëse doni të shkoni prapa dhe prapa në Hag's Head janë 12 kilometra.

 

Ka shumë rrugët e çiklizmit Ata drejtohen përgjatë shkëmbinjve dhe bregdetit të Clare në përgjithësi. Lonely Planet thotë se County Clare është një nga dhjetë vendet më të mira në botë për të ngasur një biçikletë kështu që ... Fakti është se me biçikletë mund të shijosh plazhet e arta të Atlantikut, të shkosh nga një qytet në tjetrin dhe nga një pub në një pub dhe anasjelltas. Ju mund të merrni një hartë të rrugëve në qendrën e vizitorëve dhe biçikletat mund të merren me qira në disa qytete afër, Doolin për shembull.

Në rast se përdorni autobusin publik, ju mund ta kapni direkt autobusin në Galway ose Dublin. Autobusët janë Autobus Eireann ata vrapojnë pesë herë në ditë gjatë verës midis Ennis dhe Galway dhe pjesën tjetër të vitit tre në ditë.

Vizitoni shkëmbinjtë e Moher

Shkëmbinjtë e hapur gjatë gjithë vitit përveç 24, 25 dhe 26 Dhjetorit. Në Janar dhe Shkurt ato hapen nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 të pasdites, Mars dhe Prill është nga ora 8 e mëngjesit deri në 7 të pasdites dhe midis majit dhe gushtit nga ora 8 e mëngjesit deri në 9 të darkës. Shtatori dhe Tetori hapen nga ora 8 e mëngjesit deri në orën 7 të pasdites dhe Nëntori dhe Dhjetori nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite.

Nëse jeni të interesuar të vizitoni ekspozitën speciale në shkëmbinjtë në qendrën e vizitorëve, atëherë përpiquni të shkoni rreth 20 minuta para se të mbylleni. Një nga vendet më të veçanta në shkëmbinjtë në një ndërtim të vjetër të njohur si Kulla O'Brien Edhe pse është i hapur çdo ditë, ka orë të ndryshme në varësi të periudhës së vitit. Nuk është një kafene, një punëtori zejtarie dhe një dyqan suveniresh.

Ju lutem vini re që moti ndikon shumë në vizitën në shkëmbinjtë kështu që përpiquni të keni një plan fleksibël. Sezoni i lartë është korrik dhe gusht por gjithashtu do të gjeni shumë njerëz nga Prilli dhe Shtatori. Koha më e keqe për të shkuar nëse ju pëlqen e qetë është midis 11 dhe 4 pasdite. Y nëse mund t’i shmangni fundjavat më mirë.

Në lidhje me klimën ekziston një gamë ngjyrash që përfshin të verdhën, portokallin dhe të kuqen për të klasifikuar kushtet e tyre: me të kuqe, natyrisht, qendra mbyllet dhe njerëzit evakuohen nëse ka njerëz përreth. Ju gjithmonë mund ta kontrolloni këtë në faqen zyrtare të internetit.

Bleni bileta për në Shkëmbinjtë e Moher

Për të kursyer kohë ju gjithmonë mund të bëni pazar online. Bileta përfshin ambientet e hapësirave të jashtme dhe të brendshme, hyrjen në qendrën e vizitorëve dhe ekspozitën e saj dhe parkingun.

Në internet mund të rezervoni deri në nëntë bileta. Çmimi për të rritur është 6 euro dhe fëmijët deri në 16 vjeç janë falas. Studentët dhe mbi 65 vjeç paguajnë 4 euro. E vërteta është se bërja e rezervimit dhe blerja në internet është më e mira, atëherë thjesht duhet të kënaqesh. Nëse koha është e mirë do të keni pamje spektakolare të Ishujve Aran në Gjirin Galway dhe malet e të njëjtit qark.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*