Shkoni me anije në New York nga Evropa

Mbretëresha Mary 2

Anija turistike Mbretëresha Mary 2 me të mbërritur në New York

A mund ta imagjinoni të mbërrini me anije në New York? Do të ishte mahnitëse. Imagjinoj një udhëtim të gjatë me një anije të madhe përtej Atlantikut të Veriut. Tingëllon romantike apo jo? Hija e Titanikut mbulon këtë ide dhe është se shumë udhëtarë janë në kërkim të formave alternative të udhëtimit që nuk janë aq korse dhe të ftohta.

Mos gabo, nxitimi dhe paratë dominojnë vendimet. Nga Evropa mund të arrini në New York brenda një dite për bileta që shpesh shkojnë nën 500 euro. Dhe me anije? A mund të udhëtoni nga Evropa në New York me anije? Sigurisht po. Dhe kemi dy mundësi: anije udhëtimi dhe anije tregtare.

Kompania e transportit Linja e Cunard Ai ka kaluar Atlantikun që nga fillimi i shekullit të XNUMX-të. Për rrugën që lidh Southampton me New York ata kanë transatlantikun Mbretëresha Mary 2, një anije udhëtimi e ndërtuar në vitin 2003 që pretendon të jetë më e madhja, më luksoze dhe e shtrenjta e ndërtuar në historinë detare.

Siç mund ta konkludoni, udhëtimi në këtë lundrim për në Nju Jork nuk është i lirë. Çmimet variojnë nga 1.500 deri në 10.000 euro secila drejtim, e cila zakonisht është ndërmjet tetë dhe pesëmbëdhjetë ditësh. Sigurisht, ajo ka të gjitha komoditetet që mund të imagjinoni.

Për ata që nuk e pëlqejnë fjalën lundrim dhe i konsiderojnë ato çmime të tepruara, mund të provoni një opsion pak më të rrezikshëm: udhëtoni me një anije tregtare. Shumë kompani shumëkombëshe lejojnë hipjen e pasagjerëve për sa kohë që ata paguajnë një çmim të përcaktuar. Si pasagjer ju jeni vendosur në një kabinë mysafirësh dhe keni qasje në shumicën e zonave të anijes.

Çmimi në këto varka është pak më i ulët se lundrimi. Udhëtimi si pasagjer mund të kushtojë nga 60 deri në 90 euro në ditë me gjithçka të përfshirë.

Interneti është plot me faqe dhe bloge njerëzish që rrëfejnë përvojën e tyre në anijet tregtare. Për ata udhëtarë më të guximshëm dhe me para të kursyera, mund të jetë një mundësi më shumë se interesante.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*