Shkretëtirat më të mëdha në botë

shkretëtirat

Një nga peizazhet më magjepsëse që ka planeti ynë janë ato zona të thata që ne i quajmë shkretëtira. Shkretëtirat mbulojnë rreth një të tretën e Tokës dhe janë një fenomen i mrekullueshëm gjeografik.

Një shkretëtirë është një rajon i thatë që teknikisht merr më pak se 25 inç reshje në vit dhe mund të formohet nga ndryshimet klimatike ose me kalimin e kohës. le të shohim sot shkretëtirat më të mëdha në botë.

Shkretetira e Saharase

Shkretetira e Saharase

Kjo shkretëtirë mbulon një sipërfaqe të përafërt prej 9.200.000 kilometra katrorë Dhe është në Afrikën e Veriut. Është një nga shkretëtira më të mëdha, më të njohura dhe më të eksploruara në botë dhe është shkretëtira e tretë më e madhe në planet.

Siç thamë, është në Afrikën e Veriut, duke mbuluar pjesë të Çadi, Egjipti, Algjeria, Mali, Mautitani, Nigeria, Maroku, Shara perëndimore, Sudani dhe Tunizia. Kjo është, 25% e sipërfaqes kontinentale të Afrikës. Ajo klasifikohet si një shkretëtira subtropikale dhe bie shumë pak shi, por nuk ishte gjithmonë kështu.

Në një moment, 20 vjet më parë, shkretëtira ishte në të vërtetë një zonë e gjelbër, një fushë e këndshme, që merrte rreth dhjetë herë sasinë e ujit që merr sot. Duke rrotulluar pak boshtin e Tokës gjërat ndryshuan dhe rreth 15 mijë vjet më parë gjelbërimi u largua nga Sahara.

Harta e Saharasë

Sahara është një term që rrjedh nga një term tjetër arab, carra, që do të thotë thjesht shkretëtirë. Kafshët? Qentë e egër afrikanë, cheetah, gazela, dhelpra, antilopa...

shkretëtira australiane

shkretëtira australiane

Australia është një ishull i madh dhe përveç brigjeve të saj, e vërteta është se është mjaft i thatë. Shkretëtira australiane mbulon një sipërfaqe prej 2.700.000 kilometra katrorë dhe rezulton nga kombinimi i Shkretëtirës së Madhe Viktoriane dhe vetë Shkretëtirës Australiane. Bëhet fjalë për shkretëtira e katërt më e madhe në botë dhe do të mbulojë një total prej 18% të masës tokësore kontinentale të Australisë.

Gjithashtu, ky është shkretëtira më e thatë kontinentale në botë. Në fakt, e gjithë Australia merr aq pak reshje vjetore sa që konsiderohet pothuajse tërësisht një ishull i shkretë.

Shkretëtirë arabe

Shkretëtirë arabe

Kjo shkretëtirë mbulon 2.300.000 kilometra katrorë Dhe është në Lindjen e Mesme. Është shkretëtira më e madhe në Euroazi dhe e pesta në botë. Në zemër të shkretëtirës, ​​në Arabinë Saudite, shtrihet një nga trupat më të mëdhenj dhe të vazhdueshëm të rërës në botë, kartolina klasike e dunave të përjetshme: Ar-Rub Al-Khali.

Shkretëtira Gobi

Harta e shkretëtirës së Gonit

Kjo shkretëtirë është gjithashtu e njohur dhe ndodhet në Azia Lindore. Ka një sipërfaqe prej 1.295.000 kilometra katrorë dhe mbulon pjesën më të madhe të Kinën veriore dhe Mongolinë jugore. Është shkretëtira e dytë më e madhe në Azi dhe e treta në botë.

Shkretëtira Gobi

Shkretëtira e Gobit është një rajon që u bë shkretëtirë kur malet filluan të bllokonin shirat dhe bimët filluan të vdesin. Pavarësisht kësaj, sot këtu jetojnë kafshë, të rralla, po, por megjithatë kafshë, si deve apo leopardë bore, disa arinj.

Shkretëtira e Kalaharit

Turizëm luksoz në Kalahari

Kjo është një nga shkretëtirat e mia të preferuara sepse më kujtohet një dokumentar që na bënë të shikojmë në shkollë për kafshët e tyre. Është në Afrikën Jugore dhe ka një sipërfaqe prej 900.000 kilometra katrorë.. Është shkretëtira e shtatë më e madhe në botë dhe kalon Botsvana dhe disa pjesë të Afrikës së Jugut dhe Namibisë.

Në ditët e sotme mund ta njihni sepse ofrohen shumë lloje safari. Një nga parqet kombëtare më spektakolare është ai i Botsvanës.

shkretëtira siriane

shkretëtira siriane

Kjo shkretëtirë ndodhet në Lindja e Mesme dhe mezi ka 520.000 kilometra katrorë sipërfaqe. Është stepa siriane, një shkretëtirë subtropikale që konsiderohet të jetë shkretëtira e nëntë më e madhe në planet.

Pjesa veriore bashkohet me shkretëtirën arabe dhe sipërfaqja e saj është e zhveshur dhe shkëmbore, me shumë shtretër lumenjsh absolutisht të thatë.

shkretëtira arktike

shkretëtira arktike

Ka edhe shkretëtira që nuk janë rërë dhe tokë e nxehtë. Për shembull, shkretëtira polare e Arktikut ndodhet mirë në veri të botës sonë dhe është shumë ftohtë. As këtu nuk bie shi gjithçka është e mbuluar nga akulli.

Duke qenë se ky akull mbulon gjithçka, kafshët dhe bimët zakonisht nuk shihen me bollëk, megjithëse ka disa ujqër, arinj polarë, dhelpra arktike, karavidhe dhe tjetër. Shumë prej tyre kanë migruar nga tundra, ku ka më shumë bimësi, dhe të tjerët janë banorë më të përhershëm.

Kjo shkretëtirë ka një sipërfaqe prej 13.985.935 kilometra katrorë dhe kalon Kanadaja, Islanda, Grenlanda, Rusia, Norvegjia, Suedia dhe Finlanda.

Shkretëtira Polare e Antarktikut

Peisazhet e Antarktidës

Në anën tjetër të botës ka një shkretëtirë të ngjashme. Mbulon pjesën më të madhe të Antarktidës dhe është teknikisht shkretëtira më e madhe në botë. Nëse e krahasojmë me pjesën tjetër, mund të shohim se madhësia e tij mund të jetë kryqëzimi i shkretëtirave Gobi, Arabia dhe Sahara.

Edhe pse të dyja shkretëtirat polare janë të ngjashme, flora në to është e ndryshme. Kjo shkretëtirë në jug duket se nuk ka jetë, vetëm një grup mikroorganizmash që u zbuluan në vitet '70. Këtu ka shumë më tepër erë sesa në vëllanë e saj në veri, është më e thatë dhe formohen liqene hipersaline si Liqeni Vanda ose pellgu i Don Zhuanit, me një përqendrim kaq të kripur saqë jeta është e pamundur.

Shkretëtira Polare e Antarktikut

Shkretëtira Polare e Antarktikut zë një sipërfaqe prej 14.244.934 kilometra katrorë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*