Shkretëtirat e mëdha të Azisë

Azia shkretëtirë

Një shkretëtirë është një zonë që nuk merr pothuajse asnjë shi, megjithëse kjo nuk është arsyeja pse duhet të mendojmë se një shkretëtirë nuk ka jetë të çfarëdo lloji. Po, dhe ashtu si ka shkretëtira të thata dhe pothuajse nuk ka florë apo faunë, ka edhe të tjerë që janë pothuajse, në mënyrën e tyre, një pemishte.

Kur shohim hartën e shkretëtirave të botës, kuptojmë se ka një përqendrim të konsiderueshëm të shkretëtirave në Afrikën Veriore dhe në pjesën më të madhe të Azisë. Në Azi ka rreth njëzet e tre shkretëtira ose gjysmë-shkretëtira, shkretëtira që janë të lashta dhe të tjera që janë në formim. Por ka disa që janë të jashtëzakonshëm dhe të famshëm dhe ata janë shkretëtirat e mëdha të Azisë.

Shkretëtira Arabe

Shkretëtirë arabe

Kjo është një shkretëtirë e madhe, e 2.330.000 kilometra katrorë, i cili shkon nga Jemeni në Gjirin Persik dhe nga Omani në Irak dhe Jordan. Shkretëtira është e vendosur në Lindjen e Mesme, Azinë perëndimore dhe pothuajse tërësisht pushton Gadishullin Arabik. Eshte moti i thatëKa duna të kuqe, rërë të lirë dhe temperatura që shkrihen ditën, prej 46ºC, dhe ngrijnë natën.

Disa lloje të florës dhe faunës janë adoptuar për të jetuar këtu dhe të tjera janë zhdukur për shkak të rritjes së qyteteve dhe gjuetisë së vazhdueshme njerëzore. Kjo shkretëtirë aziatike është e pasur me depozita të squfurit, fosfateve dhe gazi natyror dhe nafta dhe mendohet se ndoshta këto aktivitete janë ato që po vënë nën kontroll ruajtjen e tij.

Shkretëtira Gobi

Harta e shkretëtirës Gobi

Shtë një shkretëtirë shumë e madhe që zë pjesë e Kinës dhe Mongolisë. Malet e Himalajës bllokojnë retë që sjellin ujë nga Oqeani Indian kështu që është një shkretëtirë e thatë, me pothuajse asnjë shi. Ajo ka një sipërfaqe prej 1.295 mijë kilometra katrorë dhe është shkretëtira më e madhe në Azi.

Gobi nuk është një shkretëtirë me shumë rërë dhe kryesisht shtrati i saj është shkëmb i ekspozuar. Në të njëjtën kohë është një shkretëtirë e ftohtëMadje mund të ngrijë dhe madje mund të shihni duna të mbuluara me dëborë. E gjitha sepse është në një lartësi të madhe, midis 900 dhe 1520 metra. -40ºC është një temperaturë e mundshme në dimër dhe 50ºC në verë është gjithashtu e zakonshme.

Shkretëtira Gobi

Gobi është një nga ato shkretëtirat që nuk qëndron ende dhe vazhdon të rritet, dhe e bën këtë në përmasa alarmante për shkak të shpejtësisë procesi i shkretëtirëzimit qe ju perjetoni. Dhe po, është i famshëm sepse është djepi i Perandorisë Mongole, ai i Genghis Khan.

Shkretëtira Karakum

Pamje ajrore e shkretëtirës Karakum

Kjo shkretëtirë është në azinë qendrore dhe në turqisht do të thotë rëra të zeza. Pjesa më e madhe e shkretëtirës është në tokat e Turkmenistanit. Nuk ka shumë popullsi dhe gjithashtu bie shi shumë pak. Brenda është një varg malor, Malet Bolshoi, ku janë gjetur mbetje njerëzore të Epokës së Gurit dhe disa oaze të mirëpritura për ata që vendosin ta shëtisin atë.

Krateri i gazit në Karakum

Kjo shkretëtirë gjithashtu ka fushat e naftës dhe gazit natyror. Në fakt, brenda këtu është dera e famshme Dera në Ferr, Krateri Darvaza, një fushë e gazit natyror që u shemb në 1971. Që atëherë ajo është ndriçuar përgjithmonë me qëllim, për të shmangur rreziqet: është 69 metra në diametër dhe 30 metra e thellë.

i fundit, disa pista qindra vjeçare e kalojnë atë: ajo është Treni Trans-Caspiano Ajo ndjek Rrugën e Mëndafshit dhe është ndërtuar nga Perandoria Ruse.

Shkretëtira Kyzyl Kum

Shkretëtira Kyzyl Kum

Kjo shkretëtirë është në Azinë Qendrore dhe emri i saj do të thotë Turqisht rërë e kuqe. Shtë mes dy lumenjve dhe sot pushton tokat e tre vendeve: Turkmenistani, Uzbekistani dhe Kazakistani. Ka 298 mijë kilometra katrorë.

Pjesa më e madhe e kësaj shkretëtire ka rërë të bardhë dhe ato ekzistojnë disa oaze. Në krah të dy lumenjve që e shtypin atë dhe në këto oaze ka disa fshatra fermerësh.

Shkretëtira Takla Makan

Shkretëtira Thakla Makan

Kjo shkretëtirë është brenda Kinës, në Rajonin Autonom Xinjiang Uyghur, një rajon me një shumicë myslimane. Ajo është e rrethuar nga male në veri dhe perëndim dhe gjithashtu vetë Shkretëtira Goni e rrethon atë në lindje. Ajo zë një sipërfaqe prej 337 mijë kilometra katrorë dhe më shumë se 80% e dunave të saj lëvizin duke ndryshuar vazhdimisht peisazhin.

Autostrada e Shkretëtirës Thakla Makan

Kina ka ndërtuar një autostradë duke lidhur Luntai me Hotan, dy qytete. Ashtu si shkretëtira Gobi, Himalajet i mbajnë retë e shiut, kështu që është një shkretëtirë mjaft e thatë, dhe në dimër temperaturat mund të jenë nën 20 ºC. Ka shumë pak ujë kështu që oazet janë të vlefshme.

Shkretëtira Thar

Shkretëtira Thar

Al Thar njihet si shkretëtira e Madhe Indiane dhe kjo është një zonë e thatë që punon si kufiri natyror midis Indisë dhe Pakistanit. Isshtë një shkretëtirë subtropikale dhe nëse flasim për përqindje, më shumë se 80% e saj ndodhet në territorin indian ku mbulon 320 mijë kilometra katrorë.

Thar ka një pjesë të thatë, në perëndim, dhe një pjesë gjysmë të shkretëtirës, ​​në lindje, me duna dhe pak më shumë shi. Shumica e kësaj shkretëtire indiane janë duke ndryshuar dunat Ata lëvizin shumë më tepër para sezonit të monsonit për shkak të erërave të forta.

Kjo shkretëtirë ka vetëm një lumë, Lunin, dhe pak shi që bie e bën atë midis korrikut dhe shtatorit. Ka disa liqene me ujë të kripur që mbushen me shi dhe zhduken në stinën e thatë. Si Pakistani ashtu edhe India kanë caktuar disa zona si "Zonat e mbrojtura ose vendet e shenjta natyrore". Antilopët, gazelat, zvarranikët, gomarët e egër, dhelprat e kuqe dhe lloje të ndryshme zogjsh e banojnë atë.

Thari ka veçorinë që është shkretëtira më e banuar në botë. Hindusët, myslimanët, sikët, sindhisët dhe kolhisët jetojnë, disa në Indi, të tjerë në Pakistan, me një normë prej 83 personash për kilometër katror të cilët janë të përkushtuar për blegtori dhe bujqësi dhe kanë një jetë të pasur kulturore që përfshin festivale folklorike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*