Shkretëtirat më të bukura në Afrikë

Udhëtoni për në shkretëtirat më të bukura në Afrikë Do t'ju supozojë një dozë të madhe aventure, por edhe për të gjetur veten me peizazhe mbresëlënëse. Nuk është për t'u habitur, disa nga këto vende, pavarësisht nga thjeshtësia e tyre, janë ndër më të bukurat në planet.

Sikur e gjithë kjo të mos mjaftonte, shkretëtirat kanë një lloj magjie për shpirtin. Thjeshtësia dhe pafundësia e saj ju ndihmojnë të kuptoni të panevojshmet e të mirave materiale, ato ju ndihmojnë të heqni qafe shqetësimet e kësaj bote dhe të lidheni me natyrën. Por, pa u zgjatur më tej, ne do t'ju tregojmë disa nga shkretëtirat më të bukura në Afrikë.

Shkretëtirat më të bukura në Afrikë: Çfarë mund të shihni në to?

Në çdo kontinent në botë ka shkretëtira spektakolare. Mjafton të përmendim, si shembuj, atë të Atacama në Amerikën e Jugut (këtu po ju lëmë një artikull për këtë shkretëtirë), atë të Gobi në Azi apo atë të Tavernat (Spanjë) në Evropë. Madje, duke folur rreptësisht, vende si Grenlandë ato janë shkretëtira në të cilat nuk ka rërë, por borë dhe akull.

Por nga të gjitha vendet në botë, ndoshta numri më i madh i shkretëtirave gjenden në AfrikaMe Për më tepër, shtrirjet e tyre përkatëse janë aq të mëdha sa zënë një pjesë të mirë të sipërfaqes së këtij kontinenti. Gjithsesi, për t’ju ​​treguar, gjëja më e mirë është se ne tashmë ju tregojmë për shkretëtirat më të bukura në Afrikë.

Shkretetira e Saharase

Shkretëtira e Saharasë

Shkretetira e Saharase

Me gati nëntë milionë e gjysmë kilometra katrorë, kjo shkretëtirë që kemi aq afër është më e madhja në botë ndër ato më të nxehtat (e treta pas Arktik dhe Antarktidë) Në fakt, ajo shtrihet nga deti i Kuq deri Oqeani Atlantik, duke pushtuar pjesën më të madhe të Afrikës Veriore. Pikërisht në jug arrin rajonin e Sahel, e cila shërben si një kalim në savanën sudaneze.

Siç mund ta imagjinoni, në një zonë kaq të madhe toke keni shumë për të parë. Për këtë arsye, ne do t'ju tregojmë vetëm për disa vende vërtet spektakolare që janë ndër më të mirat e Saharasë. Po kështu, ne do ta bëjmë atë vetëm për ata që janë në zonën Marok. Ato në Algjerinë jugore ose Libi mund të jenë të rrezikshme për shkak të paqëndrueshmërisë politike në zonë.

Ne do të fillojmë me Merzouga, një qytet i vogël i vendosur në juglindje të Marokut ku mund të shihni perëndime të paharrueshme të diellit. Por ne do të flasim me ju për të, mbi të gjitha, sepse shumë afër do të gjeni Erg Çebi, një nga grupet më spektakolare të dunave në të gjithë Saharanë. Disa prej tyre arrijnë 200 metra lartësi dhe, me tonet e tyre portokalli, ju ofrojnë një vizion të jashtëzakonshëm.

Nuk duhet të humbasësh lugina e draas, ku do të gjeni shkretëtirën siç e keni imagjinuar gjithmonë. Kjo do të thotë, shtrirje të mëdha rëre dhe, herë pas here, një oazë me pemë palme.

Sidoqoftë, nëse preferoni anën më të banuar të kolosit afrikan, keni një vizitë të pashmangshme në Ouarzazate, e njohur si "dera e shkretëtirës" dhe gjithashtu si "Hollywoodi i Saharasë". Ky mbiemër është për shkak të faktit se filma të shumtë janë xhiruar në këtë vend.

Në Ouarzazate ju duhet të shihni mbresëlënësin kasbah nga Taourirt, një fortesë prej qerpiçi e ndërtuar në shekullin e XNUMX -të për të mbrojtur rrugën e vjetër të arit. Por ju gjithashtu duhet të vizitoni tregun e tij qendror, plot lokalitet; sheshi Almouahidine dhe tregtari artizanal.

Së fundi, rreth pesëmbëdhjetë milje nga qyteti i mëparshëm, ju keni një tjetër kasbah e cila mban titullin e Trashëgimisë Botërore. E saj është Ait ben haddou, një kala e madhe me mure Berbe që është në një gjendje të mrekullueshme ruajtjeje.

Shkretëtira e Kalaharit

Parku Kgalagadi

Parku Ndërkufitar Kgalagadi

Namibia Shtë një nga vendet në Afrikë me më shumë shkretëtira. Konkretisht, Kalahari zë një pjesë të sipërfaqes së tij, por edhe rripa të gjerë të Botsvanë y Afrika e Jugut (këtu po ju lëmë një artikull për vendin e fundit), pasi ka një sipërfaqe prej gati një milion kilometra katrorë.

Hera e parë që një i huaj e kaloi atë ishte në 1849. Emri i tij do të tingëllojë i njohur për ju, siç ishte fjala David livestone, zbuluesi i Ujëvarave të Victoria. Dhe, si kuriozitet, ne do t'ju them se "kgalagadi" do të thotë "etje e madhe".

Në këtë shkretëtirë imponuese mund të shihni Parku Kombëtar Chobe, e karakterizuar nga bollëku i elefantëve, megjithëse ka edhe buallica, hipopotamë, gjirafa dhe impala. Sidoqoftë, për të dalluar luanët duhet të shkoni në Rezervati Qendror i Kalaharit.

Gjithashtu spikat në këtë shkretëtirë Parku Ndërkufitar Kgalagadi, por, mbi të gjitha, të Banesa me kripë Makgadikgadi, të cilat janë ndër më të mëdhatë në botë. Ato u formuan kur liqeni i madh me të njëjtin emër u tha, i cili mijëra vjet më parë zinte një zonë më të madhe se Zvicra. Ata janë aq jomikëpritës sa kjo ka kontribuar në ruajtjen e tyre. Qenia njerëzore vështirë se ka ndërhyrë në to.

Shkretëtira e vjetër Namib

Shkretëtira Namib

Duna në shkretëtirën Namib

Ndër shkretëtirat më të bukura në Afrikë, Namib gjithashtu dallohet për moshën, pasi konsiderohet më i vjetri në botëMe Në fakt, besohet të ketë ekzistuar tashmë 65 milionë vjet më parë. Dhe kjo është një nga arsyet pse është shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore.

Siç mund ta keni menduar nga emri i tij, ai gjendet gjithashtu në Namibia dhe ka një sipërfaqe prej rreth tetëdhjetë mijë kilometra katrorë. Nëse e vizitoni, rërat e tij të kuqërremta do të tërheqin vëmendjen tuaj, por edhe disa nga pikat e tij më interesante.

Për të filluar, në një fund është Cape Croos, vendi i parë që arritën evropianët në 1486. ​​Aktualisht, ajo është shtëpia e rezervës më të madhe të arinjve të detit në të gjithë Afrikën.

Afër atij të mëparshmi, keni edhe të famshmet Bregu i Skeletit, e cila është një nga zonat më të paarritshme nga toka në vend. Emri i tij i detyrohet numrit të varkave të bllokuara dhe skeleteve të balenave në zonë.

Por ndoshta më tërheqësja është ajo Parku Namib Naukluft, ku mund të shihni dunat deri në treqind metra të larta. Së fundi, si një kuriozitet, në një skaj të shkretëtirës Namib është qyteti fantazmë i Kolmanskop, një qytet minierash i ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX -të nga gjermanët për të strehuar kërkuesit e diamantit.

Danakil, një nga shkretëtirat më të bukura në Afrikë

Vullkani Erta Ale

Vullkani Erta Ale, në shkretëtirën Danakil

E vendosur në pjesën jugore të Eritrea dhe në veriperëndim të Etiopia, në mënyrë të plotë Briri i Afrikës, Kjo shkretëtirë konsiderohet si një nga vendet më të ulëta dhe më të nxehta në planet, me temperatura mbi pesëdhjetë gradë Celsius.

Ajo ka një sipërfaqe prej gati dyqind e njëzet mijë kilometra katrorë dhe dallohet për vullkanet e saj, sheshet e mëdha të kripës dhe liqenet e formuara nga llava. Ndër të parët, Dabbahu, me 1442 metra të lartë, dhe Erta Ale, më i vogël, por ende aktiv.

Sidoqoftë, gjëja më kurioze në lidhje me këtë shkretëtirë jomiqësore është se ajo është atdheu i Njerëz të largët, një grup etnik barinjsh nomadë të cilët karakterizohen nga thikat e tyre të mëdha të lakuara dhe flokët e tyre me unaza. Ata ndërtojnë shtëpitë e tyre të përkohshme ose aris me degë dhe pëlhura që formojnë qytete të quajtura gomaret.

Shkretëtira Tenerife, një shtrirje e Saharasë

Shkretëtira e Tenerife

Shkretëtira e Tenerife

Ne kemi lënë për fund një nga shkretëtirat më të bukura të Afrikës që, në realitet, është një shtrirje e Saharasë në pjesën jugore të saj. Por ne e trajtojmë atë veçmas për veçoritë e tij të shumta. Në fakt, "teneré" do të thotë "shkretëtirë" në gjuhën Tuareg.

Në rreth katërqind mijë kilometra katrorë, ajo shtrihet nga perëndimi i Çad në verilindje të NigerMe Dhe, para se të vazhdojmë t'ju tregojmë për të, nuk mund t'i rezistojmë t'ju them një tjetër kuriozitet të tij. Ajo strehoi thirrjen Pema e Ténéré, e cila mbajti njohjen e veçantë për të qenë më i vetmi në botë, pasi ishte i vetmi në shumë kilometra përreth. Në 1973, ajo u shkatërrua nga një kamion dhe, sot, një skulpturë metalike që e kujton atë zë vendin e saj.

Por Ténéré është ndër shkretëtirat më të bukura në Afrikë për arsye të tjera. Për të filluar, për shkak të peizazhit të madh dhe të shkretë të rërës që formon. Por edhe për mbetjet e shumta arkeologjike ajo strehon. Ndoshta dhjetë mijë vjet më parë klima e saj ishte e ndryshme sepse ishte e banuar.

Në fakt në Tassili n'Ajjer, një fushë brenda zonës, është një nga grupet më të rëndësishme të artit shkëmbor në botë. Janë gjetur jo më pak se pesëmbëdhjetë mijë mostra të pikturave dhe gdhendjeve të epokës neolitike që përfaqësojnë jetën dhe zakonet e vendasve të kësaj zone. Ato korrespondojnë kryesisht me kultura kifiane.

Nga ana tjetër, në zonën që korrespondon me Nigerin ka spektakolare malet e Agrit, një masiv me një klimë saheliane me maja që arrijnë 1800 metra lartësi dhe që kanë formacione gjeologjike goditëse.

Agadez

Qyteti i Agadez

Dhe, midis këtyre maleve dhe vetë shkretëtirës, ​​qyteti i Agadez, kryeqyteti i një prej feudeve të kulturës Tuareg. Ju mund të tundoheni të mendoni se ky qytet i vogël nuk ka asgjë për t'ju ofruar. Asgjë nuk është më larg nga realiteti. Qendra e saj historike është shpallur Trashëgimia Botërore, një çmim që ai e ndan me të gjithë shkretëtirën e Tenerife.

Në fakt, historikisht ishte një pikë tranziti për shumë rrugë tregtare. Edhe sot është dalja e atij që të çon Sabha, një nga rrugët më jokompresuese në botë, tranziti i të cilit nuk është i disponueshëm për të gjithë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga shkretëtirat më të bukura në Afrikë. Por ne mund të përmendim të tjerë si ai i Lompoul, në Senegal, me dunat e saj me rërë portokalli; ai i Taru, në Kenia, pranë Kilimanjaro, ose atë të Ogaden, në Etiopi. Sidoqoftë, jo të gjitha ato janë të përballueshme për t'i vizituar.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*