Shpella fantastike Búri, në Islandë

shpella-buri

Ju pëlqen Cuevas? Më parë mendohej se ishin porta hyrëse për në botën e nëndheshme ose në ferr. Sot ato vlerësohen si mrekulli të vërteta që na lejojnë të zbulojmë pasurinë e Tokës dhe historinë e saj.

Një nga shpellat e fundit të zbuluara në botë është Shpella Búri. U zbulua në Islandë në vitin 2005 dhe në fakt është një tunel i gjerë lava, zbulimi i të cilit ishte shumë i rëndësishëm. Tuneli është shumë i madh, unik dhe shkon për pak më shumë se një kilometër. Dikur ajo ishte e mbushur me lavë të nxehtë dhe bubulluese, por kur lava në skajet e rrjedhës u ftoh shumë më shpejt sesa ajo brenda, struktura e tunelit u formua.

 

Kështu, lindi një tub i ngurtë lave ndërsa pjesa tjetër e lavës së nxehtë vazhdoi të rrjedhte derisa të shuhej plotësisht. Në fund të tunelit ka edhe një lloj ujëvare lavë, pikimi i fundit që zien. Brenda thirrjes Shpella Búri Isshtë shumë më keq, shumë i ftohtë, por është e mrekullueshme të shohësh dhe prekësh strukturën e shkëmbit, flluskat e ngurtësuara në kohë, formacionet e stalaktiteve dhe stalagmiteve kristalore.

Një bukuri. E ku është kjo shpellë Islandë të jetë në gjendje ta vizitoni atë? Epo, në Reykjavik.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*