Shpellat e pabesueshme Waitomo të Zelandës së Re

Brenda shpellave Waitomo

Brenda shpellave Waitomo

Nën kodrat e gjelbërta të WaitomoNZ) shtrihet një labirint shpellash, humnerë dhe lumenjsh nëntokësorë që mund të hulumtohen në këmbë ose me anije. Ato buruan nga presioni që rrymat nëntokësore ushtronin në gurin e butë gëlqeror për mijëra vjet dhe si rezultat u krijuan stalaktite dhe stalagmite mbresëlënëse.

Nëse ju pëlqen aventura, ju rekomandojmë që të jetoni përvojën e lundrimit përgjatë detit shpella waitomo ose mund të kaloni nëpër to nga brenda duke zbritur në errësirë ​​duke rappelling ose zip-rreshtim. Cilën mundësi të zgjidhni, me siguri do të duket si një mrekulli e natyrës.

Emri i zonës vjen nga fjalët Maori "wai" (ujë) dhe "tomo" (vrimë). Shpella përmban tre nivele të ndryshme të lidhura nga Tomo, një bosht vertikal prej 16 metrash i gurit gëlqeror. Niveli i dytë zakonisht mbyllet kur ka një mbipopullim të vizitorëve për shkak të akumulimit të monoksidit të karbonit, i cili është shumë toksik.
Niveli i fundit, i quajtur "Katedralja", është një zonë e mbyllur 18 metra e lartë me akustikë të madhe, ku udhëtimet me anije bëhen në lumin nëntokësor.

Shpellat Waitomo janë të njohura mirë sepse brenda foleve arachnocampa luminosa ose Rra e shkëlqimit, një specie mushkonjash unike në NZ që shkëlqen në errësirë ​​për të tërhequr gjahun. Mijëra nga këto krijesa të vogla rrezatojnë dritën e tyre brilante duke i dhënë kësaj shpelle një atmosferë të ëndërruar.

Waitomo Shtë një qytet i vogël që ka disa dyqane dhe shumë akomodime. Kjo zonë është lehtësisht e arritshme me rrugë nga Auckland (3 orë), Rotorua (2 orë) ose Hamilton (1 orë).

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*