Shtëpi rurale në Galicia, sugjerime dhe ide për të qëndruar

Shtëpi rurale galike

El turizmi rural në Galicia vazhdon të rritetJo më kot jemi në një komunitet që ka një zonë rurale shumë të ruajtur në të cilën ka peisazhe të bukura dhe tradita të pafundme. Kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë njerëz zgjedhin të tërhiqen në Galicia rurale për disa ditë, për të shijuar qetësinë e këtyre zonave dhe për të qenë në gjendje të kontaktojnë me natyrën.

Ne do t'ju japim ca këshilla kur kërkoni shtëpinë rurale dhe gjithashtu disa ide rreth shtëpive rurale në Galicia që mund të jenë një mundësi e mirë. Aktualisht ekziston një turizëm i shkëlqyeshëm rural, kështu që nuk do të jetë e vështirë për ne të gjejmë strehim në këto qendra rurale në shtëpi që mbajnë gjithë sharmin e tyre.

Këshilla për zgjedhjen e shtëpisë rurale

Quinta de San Amaro

Një nga gjërat që duhet të merrni parasysh që nga fillimi është nëse dëshironi në brendësi ose në bregdet, pasi që në Galicia përshtaten këto dy mundësi. Ka shtëpi rurale afër bregdetit, për të qenë në gjendje të shijojnë plazhet e pabesueshme, por të tjerat që ndodhen në vende të brendshme si Ourense dhe që gjithashtu ofrojnë peisazhe të pabesueshme. Pasi të vendoset ky hap, ne duhet të gjejmë shtëpinë ideale rurale. Mundësitë në këtë rast janë të pafundme, pasi që disa janë të dizajnuara për turizëm aventureske, të tjerët kërkojnë relaksim total, ka nga ato që u drejtohen çifteve dhe të tjerë për turizmin familjar. Ashtë një ide e mirë të merrni parasysh llojin e turizmit që ne po kërkojmë për të gjetur një shtëpi që i përshtatet asaj që duam.

Një gjë për të mbajtur në mendje është se disa shtëpi janë të vendosura pranë qendrave të mëdha ose qyteteve por të tjerët janë mjaft të largët. Nëse duam të vizitojmë gjëra të tjera ose të kemi një qytet afër, duhet të kufizojmë edhe shtëpitë rurale të zgjedhura. Në Galicia nuk ka asnjë problem, pasi që në shumë raste jemi disa kilometra larg qytetit në vende rurale dhe shumë të qeta.

Kur rezervoni është gjithmonë më mirë ta bëni paraprakisht, veçanërisht në vendet që janë shumë të popullarizuara, të tilla si ato pranë qyteteve si Santiago de Compostela. Në verë ka shumë më shumë turizëm, por gjithmonë duhet të keni parasysh se numri i banorëve rritet gjatë fundjavave dhe gjatë fundjavave të gjata.

Disa nga shtëpitë më të mira rurale në Galicia

Kur zgjedh gjithashtu mund të kemi pak frymëzim. Ka shumë shtëpi rurale siç themi, kështu që këtu do të shohim vetëm disa që kanë referenca dhe vlerësime shumë të mira, por kjo nuk do të thotë se ato janë të vetmet që ia vlen.

Quinta de San Amaro

Quinta de San Amaro

Ne fillojmë me një nga shtëpitë rurale që zakonisht magjeps dhe për të cilën flitet shumë. La Quinta de San Amaro është sinonim i elegancës dhe cilësisë, ndodhet në Meaño, në zemër të të famshmit Rías Baixas. Kjo zonë e rrethuar nga vreshta është vendi ideal për të pushuar dhe shijuar verërat e famshme me emërtimin e origjinës. Akomodimi ka një pishinë të madhe të jashtme me pamje nga lugina, prandaj rekomandohet ta vizitoni atë gjatë muajve të verës për të përfituar nga qëndrimi juaj. Përveç kësaj, ky strehim zakonisht ofron një vizitë në një punishte vere në Albariño, e cila është një vlerë e shtuar e madhe. Shtëpia tipike prej guri nuk e humb sharmin e saj dhe ne mund të gjejmë vende të tilla si një oborr i madh prej guri dhe një hambar i vjetër i rinovuar.

Cabanas do Barranco

Kabina pyjore

edhe i njohur si Cabañitas del BosqueNe po përballemi me një lloj të bukur të shtëpive rurale që ofron shumë privatësi, të dizajnuara veçanërisht për çiftet që duan të kalojnë një fundjavë në qetësi. Kabina të vogla të pavarura ndodhen në qytetin e Coruña të Serra de Outes, pranë plazheve të Muros në grykëderdhjen Noia. Ata ofrojnë disa shërbime interesante, të tilla si një frigorifer të plotë dhe mëngjesin e vendit, si dhe pranimin e kafshëve shtëpiake.

Rectoral Fofe Shtëpia Rurale

Fofe shtëpi rurale

Siç tregon emri i saj, kjo shtëpi rurale është e vendosur në një rektorat të vjetër galikisht, një shtëpi e bukur prej guri e restauruar por në të cilën është provuar të ruajë pamjen klasike të gjithmonë me të gjitha komoditetet aktuale. shtëpia daton nga shekulli i shtatëmbëdhjetë dhe shquhet për kullën e saj të fortifikuar. Ka kopshte të mëdha për të pushuar dhe gjithashtu një restorant ku ata shërbejnë kuzhinën e lakmuar galike. Ndodhet në qytetin O Covelo në Pontevedra.

Shtëpia Rurale Një Fervenza

Shtëpi rurale A Fervenza

Kjo shtëpi e bukur rurale Ndodhet në provincën e Lugos, disa kilometra nga qyteti i rrethuar me mure. Isshtë një shtëpi tjetër e vjetër nga shekulli XVII që është rinovuar dhe ndodhet në një zonë shumë të qetë natyrore. Isshtë në një pyll të mbrojtur dhe emri i tij vjen nga ujëvara afër që mund të vizitohet, pasi në galician 'fervenza' do të thotë ujëvarë. Ka një stil të bukur vendi me mobilje prej druri brenda. Në pjesën e jashtme të saj ka edhe një pishinë për të qenë në gjendje të shijoni gjatë verës një banjë të mirë të rrethuar nga qetësia.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*