Hildene, shtëpia e Lincolns në Vermont

hildene

Një nga presidentët më të njohur amerikanë në histori është Abraham Lincoln. Çifti që ai krijoi me gruan e tij Mary Todd kishte katër fëmijë dhe i vetmi që arriti moshën e rritur ishte Robert. Ky bir u bë një biznesmen i pasur dhe kishte ndërtuar një shtëpi verore që qëndron ende dhe është një nga më të mëdhatë Atraksionet turistike të Vermontit: eshte per Hildene.

Shtëpia verore e Vermont më pas u përdor për të shpëtuar nga nxehtësia dërrmuese e verës në Uashington. Shtëpi Hildene Wasshtë ndërtuar në vitin 1905 në stilin e ringjalljes gjeorgjiane, në një kep me pamje nga Lugina e Battenkill. Rreth tij ka një park, dizenjimi i të cilit riprodhon dritaren me njolla të një katedraleje, diçka e bukur që është bërë me bimë dhe lule shumëvjeçare dhe sezonale, në mënyrë që të jetë shumëngjyrësh dhe të ekzistojë gjatë gjithë vitit.

Familja Lincoln jetoi në këtë rezidencë elegante gjeorgjiane deri në vitin 1975 kur pasardhësi i fundit, stërmbesa e presidentit dhe mbesa e burrit që ndërtoi shtëpinë, Robert, vdiq këtu. Dy vjet më vonë një organizatë jofitimprurëse mori pronën, e bleu atë dhe e nxori në pah plotësisht. Brenda, pothuajse të gjitha orenditë ende i përkasin familjes, si dhe makinat dhe një makinë treni Pullman që mbahet në një platformë të mbuluar posaçërisht.

Hildene ajo hapet për publikun çdo ditë midis orës 9:30 dhe 4:30 pasdite. Mbyllur në 24, 25 dhe 26 Dhjetor dhe në Pashkë dhe Falënderime. Pranimi i përgjithshëm kushton 18 dollarë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*