Shtëpia Van Eetvelde, në Bruksel

Shtëpia Van Eetvelde

Arkitekti Viktor Horta është ndërtuar brenda Belgjikë një shtëpi ëndrrash në të cilën gjithçka matet në detaje deri në atë pikë sa doreza e derës përputhet saktësisht me dorën. E ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe e përshtatur brenda arti i Ri (Modernizëm), kjo shtëpi ndjek rregullat e një lëvizjeje të tillë, duke përdorur materiale të ndryshme (qoftë druri, guri, hekuri apo qelqi) në një mënyrë me të vërtetë të re, duke shfrytëzuar në maksimum mundësitë e secilës.

Shtëpia e ka këtë emër që kur është ndërtuar për Baronin Van Eetvelde dhe përbëhet nga katër kate. Ky zotëri ishte një zyrtar i qeverisë belge dhe i duhej një shtëpi në kushte për të pritur mysafirët e tij dhe për këtë arsye ai kishte një të ndërtuar në të cilën risitë, luksi dhe komoditeti ishin karakteristikat kryesore.

Hekuri i farkëtuar, druri dhe qelqi me ngjyrë janë materialet kryesore të përdorura për të ndërtuar këtë konstruksion të mrekullueshëm, në të cilin ka mozaikë në dysheme, tavanet e sofër dhe në të cilat edhe detajet më të vogla si radiatorët ose menteshat e dyerve janë projektuar nga ai vetë Horta se ai konsiderohej artist tashmë në atë kohë.

Lakorja trallada, e cila kujton lëvizjen e një vale që kthehet në vetvete, është një nga leitmotivat e shtëpisë dhe mund të gjendet në kangjella, zjarrit, vizatimet e dritareve, qilima, dysheme ose në gdhendje në dru.

të gjithë dhoma Dhomat kryesore të shtëpisë, si dhe dhoma e ngrënies dhe dhoma e ndenjes janë të lidhura nga një sallë tetëkëndëshe spektakolare dhe mbresëlënëse që është mbase më e njohura për brendësinë e kësaj shtëpie spektakolare që mund të vizitoni gjatë vizitës tuaj në Bruksel.

Shtëpia Van Eetvelde

Më shumë informacion - Belgjika në internet

Foto - Edilone / Peristyle

Fontana - Ndërtesa të Mrekullueshme (Philip Wilkinson)

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*