Si formohen plazhet?

formimi i plazhit

Të gjithë vizitohen në verë dhe të gjithë janë në lartësi të flamurit kur nxehtësia fillon të mbërrijë, por a keni menduar ndonjëherë si më poshtë: Si formohen plazhet? Në arsimin e mesëm e dimë që kjo lëndë është dhënë por nëse e keni harruar, nuk e keni lexuar kurrë ose nuk e keni pyetur kurrë veten, sot do të keni mundësinë falë këtij artikulli të dini se si i marrim këto plazhe të mrekullueshme dhe të mbushura me njerëz gjatë verës muaj

Plazhet dhe formimi i tyre

Plazhet janë formacione natyrore funksioni i të cilit është të mbrojnë bregdetin nga dallgëzimi. Ata janë në gjendje ta arrijnë këtë për shkak të strukturës së tyre fleksibël që thith efektivisht energjinë e tyre.

shfletoj

Ato formohen kryesisht nga depozita e rërës që vijnë nga lumenjtë, përroskat ose bulevardet. Gjetim gjithashtu mbetje shkëmbinjsh, predhash dhe koralesh për shkak të erozionit të zvarritjes së ujit. Valët janë përgjegjëse për grumbullimin e rërës në plazhe.

El shfletoj është lëvizja e ujërave të prodhuara nga veprimi i erës. Nëse valët godasin plazhin pingul, rëra do të lëvizë në një lëvizje para dhe prapa. Dhe nëse valët arrijnë pjerrësisht, do të ketë gjithashtu një rrymë gjatësore që do të transportojë më shumë rërë përgjatë plazhit.

Nëse sasia e rërës që hyn në një plazh është e barabartë me sasinë që largohet, ne do të themi plazh cfare eshte në ekuilibër. Nëse sasia e rërës që hyn është më e madhe se ajo që largohet, do të jetë a plazh në rritje. Nëse, nga ana tjetër, hyn më pak rërë sesa del, do të themi që plazh është në regres.

Le të kujdesemi për plazhet tona sepse cilësia dhe mbijetesa e brigjeve tona varet nga to. Artikulli tjetër do të jetë në lidhje me këtë kujdes dhe këshillat që do t'ju japim për përdorimin e duhur të tij. Mos ndaloni së lexuari.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*