Si të vizitoni Ujëvarat Iguazu pa turmat

Ujëvarat Iguazu

Panoramike e pamjeve të marra nga kangjellat që ndodhen në Ujëvarat Iguazú

Një nga atraksionet më të rëndësishme për të vizituar në Argjentinë (së bashku me akullnajën Perito Moreno dhe Buenos Aires) janë, pa dyshim, Ujëvarat Iguazu. Këto gjenden në Parkun Kombëtar me të njëjtin emër, i cili shtrihet mbi 670 kilometra katrorë të xhunglës subtropikale dhe ka 2.000 lloje të bimëve vaskulare, zogjve dhe të gjitha llojet e kafshëve. Tjetra, ne do t'ju japim disa këshilla në mënyrë që të mund të vizitoni rëniet pa turmat e njerëzve që normalisht ekzistojnë me bollëk.

Shtë e vërtetë që rëniet janë një nga vendet më të vizituara në të gjitha orët në kontinentin amerikan, kështu që afrohem tek kangjella Mendimi për to mund të bëhet një detyrë më se e vështirë.

Pra, për të shmangur turmat, një nga opsionet më të mira është shko herët në mëngjes dhe më vonë eksploroni zona të tilla si Sendero Macuco, e cila është një rrugë subtropikale pak e udhëtuar. Një tjetër mundësi e mirë mund të jetë marrja me qira e një vizite natë, megjithëse duhet të planifikohet paraprakisht, pasi që këto vizita mund të bëhen vetëm pesë netët para dhe pas hënës së plotë.

Gjatë kësaj vizitë natën, në të cilën grupet janë të vogla, ju mund të ecni në një mënyrë të relaksuar ndërsa udhëzuesi nxjerr në pah elementë me interes, siç janë lulet aromatike që hapen natën.

Megjithëse, pa dyshim, një nga pjesët më të mira për të vizituar rëniet Iguazu është Gryka e djallit, pasi që ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të qëndruar me gojën hapur në ujëvaren më mbresëlënëse në Iguazú.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*