Si të anuloni një fluturim

Imazhi | Pixabay

Një nga përfitimet e planifikimit të një pushimi paraprakisht është kursimi i parave kur rezervoni akomodimin ose kur blini bileta ajrore. Sidoqoftë, ajo gjithashtu ka një disavantazh dhe kjo është se nëse rrethanat e jetës sonë nuk na lejojnë të zbatojmë planet tona, ne nuk do të jemi në gjendje t'i shijojmë ato dhe dyshimi se si t'i rimarrim paratë do të na sulmojë. Pra, kur bëhet fjalë për biletat e linjave ajrore, si e anuloni një fluturim me pagesë? Përgjigja për këtë pyetje varet nga disa faktorë.

Shkalla e kontraktuar

Një fluturim me pagesë mund të anulohet nëse është zgjedhur një tarifë fleksibël që përfshin këtë mundësi, megjithëse ky opsion është më i shtrenjtë. Për më tepër, linja ajrore mund të marrë një tarifë menaxhimi dhe të mos rimbursojë shumën e plotë që keni paguar.

Nëse në kohën e blerjes së fluturimit keni zgjedhur opsionin më të lirë, është shumë e mundur që të mos përfshijë mundësinë e rimbursimit ose të këmbimit. Kjo është mjaft e zakonshme me linjat ajrore me kosto të ulët.

Kërkoni pjesën e taksave

Kur blihet një biletë avioni, një pjesë e biletës shkon në shtet si taksa. Në rast se nuk jeni në gjendje të fluturoni, kjo shumë mund të kërkohet pasi udhëtimi nuk ka ndodhur. Por ne jemi përsëri në një dilemë: a ia vlen të kërkojmë ato tarifa apo është më mirë ta harrosh atë? Në shumicën e rasteve, pretendimi nuk kompenson sepse menaxhimi nuk është falas; përsëri do të zbatohen politikat e anulimit dhe kjo kushton para.

Imazhi | Pixabay

Shkaku i forcës madhore

Nëse jeni të detyruar të anuloni një fluturim për shkak të forcës madhore siç është vdekja e një të afërmi të shkallës së parë, ka linja ajrore që bien dakord të anulojnë një fluturim të paguar tashmë dhe të rimbursojnë shumën (ose të paktën një pjesë të saj) duke paraqitur librin familjar dhe certifikatën e vdekjes. Secila prej kushteve mund të konsultohet në faqen e internetit të kompanisë.

Sigurimi i udhëtimit

Një ide e mirë për të mos humbur paratë për biletën e avionit në rast se nuk jeni në gjendje të fluturoni më në fund është të bëni një sigurim udhëtimi. Ky lloj i politikës zakonisht mbulon anulimin e një udhëtimi, por këshillohet të lexoni shtypshkronjën para se të vendosni. Normalisht, rastet e mbuluara nga sigurimi janë anulime për shkak të forcës madhore të tilla si sëmundja, një thirrje gjyqësore, një vdekje ose arsye pune. Paratë do të humbnin nëse do të ishte një anulim për një udhëtim që nuk bëhej pa justifikim pasi nuk është një supozim që do të hynte në politikë. Prandaj, për të shmangur surprizat, këshillohet të jeni të vëmendshëm kur nënshkruani.

Po nëse linja ajrore anulon?

Në këto raste, është kompania ajo që duhet të gjejë një zgjidhje, ose duke rimbursuar klientin ose duke e zhvendosur atë në një fluturim tjetër. Në këto situata, pasagjeri zgjedh opsionin që i përshtatet më së miri dhe madje mund të ketë të drejtë për ndonjë kompensim financiar. Në çdo rast, siç rekomandohet nga Ministria e Turizmit dhe Industrisë, këshillohet të mbani fatura për shpenzimet e mundshme që vijnë nga anulimi, të tilla si akomodimi në hotel, vaktet, etj.

Sidoqoftë, ekzistojnë tre raste në të cilat kompania nuk do të kujdesej për asgjë:

  • Pezullimet e fluturimit për arsye të jashtëzakonshme, të tilla si kushtet e motit.
  • Pezullimi i një fluturimi me njoftim dy javë dhe zhvendosja e udhëtarit.
  • Anulimet për shkak të grevave nuk konsiderohen shkak i jashtëzakonshëm dhe udhëtari ka të drejtë të dëmshpërblehet.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*