Si të shkojmë në Kinë? Fluturime, trena dhe mjete të tjera

ovacione-e-deteve-1

Për një kohë tani Kina mbetet ndër destinacionet e mëdha aziatike për të bërë një udhëtim të paharrueshëm.

Shtë një treg turistik që lejon udhëtime të organizuara në turne dhe aventura më të vetmuara, por kur shohim hartën shohim një vend të madh dhe të largët. E paarritshme? Në asnjë mënyrë! Cfare ka me shume, nuk është e mundur vetëm të arrish me aeroplan ...

Shkimi në Kinë në lundrime ndërkombëtare

lundrime-në-kinë

Po, është një opsion që keni nëse bashkoheni në një turne kënaqësie dhe është një nga ata që zgjidhen nga grupe udhëtarësh mbi 50 vjeç.

Anijet turistike ndërkombëtare me destinacionin e fundit Pekin mbërrijnë në portin Tianjin nga e gjithë Azia Juglindore dhe natyrisht, gjithashtu nga Hong Kongu. Pas Shangait dhe vetë kryeqytetit, Jin siç i thonë shpesh këtij qyteti, është një qytet mbresëlënës që ka gjënë e vet për turistin.

ovacione-e-deteve-në-hong-kong

Ndërtesa koloniale të stileve të ndryshme, përfshirë ato evropiane, zona me interes historik që shtrihen qindra në mos mijëra vjet (aty ka një kalim të Murit të Madh, Qafës së Huangyaguan), dhe një gastronomi të shijshme dhe të pasur.

lundrime-në-Shanghai -

Kompania Mbretëror Karaibe ka dalje në det që vizitojnë Tianjin. Ovacion of la Dete, për shembull. Ka lundrime që nisen nga Hong Kong ose ka edhe turne që prekin destinacionet në Japoni.

Kjo kompani po bën aq mirë sa që aktorja e famshme kineze Fan Bingbing është kumbara e kësaj anije, anija e fundit e madhe në flotë. Nëse ju pëlqejnë anijet dhe jo aeroplanët, hidhni një vështrim në ofertën e tyre sepse mund të udhëtoni nëpër këtë pjesë të botës (përfshirë Koreja e Jugut, Vietnami dhe Japonia), në varka super luksoze.

Mbërritja në Kinë me aeroplan

hartë-ajër-porcelani

Isshtë opsioni më i përdorur dhe portat e hyrjes janë zakonisht Pekini ose Hong Kong. Padyshim, edhe Shangai kur bëhet fjalë për të mbërritur nga vendet perëndimore.

Nga mesi i këtyre «dyerve»Ndoshta opsioni më i mirë është Hong Kong sepse zakonisht është më e lirë dhe ka vizë më të gjatë. Cfare ka me shume, është e vendosur mirë në lidhje me destinacionet tipike të shpinës, përtej kësaj në vetvete është super interesante dhe siguron një lloj ambientimi të Kinës në përgjithësi.

Shkoni në Kinë nga toka

karakoram

Nëse tashmë po udhëtoni nëpër këtë pjesë të botës ju mund të afroheni nga toka dhe të bëni kalimin kufitar nga disa vende sepse Kina është një vend mjaft i madh.

Nga Pakistani mund të kaloni në autostradë karakoram dhe shkoj te Kashgar, në provincën Xinjiang. Mund të mos jetë vendi më i mirë duke marrë parasysh situatën në Pakistan dhe problemet politike që Kina ka këtu me pakicën muslimane.

autostradë-karakoram

Nga Laosi mund të kaloni nëpër Boten për në mengla, në provincën Yunnan. Nga Nepali për TibetPadyshim, megjithëse ai e mban mend tërë çështjen e vizave dhe lejeve speciale. Nga Vietnami ka tre mundësi të ndryshme:

  • për Kalimin e Miqësisë në Nanjing
  • nga Lao Cai në Kumning
  • nga Mong Cai në Dongxing

Kalimi më i lirë është i pari Sepse mund të merrni një autobus nate për në Dong Dang dhe prej andej të paguani një motoçikletë për të udhëtuar disa kilometra deri në Pass of Friendship, Juyi guan në kinezisht o oops nghi Quan në vietnamisht.

kufitare-porcelani

Kufiri këtu hapet në 7 të mëngjesit, Deri në orën 4:10. Pasi të jeni në anën kineze, ju ecni nëpër rrugë për në rrugën kryesore dhe prisni për autobusin për në Pinxiang, XNUMX kilometra larg, nga ku mund të merrni autobusë të rregullt që shkojnë në Nanning. Dhe nga atje Guilin është edhe një udhëtim me autobus natën larg ...

ndërkombëtar-tren-hanoi-nanning

Një tjetër mundësi është të marrësh tren ndërkombëtar nga Hanoi. Ai niset dy herë në javë, të martën dhe të premten në 2 pasdite dhe arrin në Pekin dy ditë më vonë në 5 pasdite. Arrin në Pianxing në mesnatë, Nanning në 8:40 të mëngjesit dhe Guilin në 7:20 pasdite. Eshte më e thjeshtë por më e shtrenjtë, Po vërtet.

Në opsionin e dytë, ju merrni një tren lokal të natës për në Lao Cai, kaloni kufirin atje dhe merrni përsëri një tren ose autobus nga Kunming për Hekou. Një tren natë gjithashtu shkon këtu dy herë në javë, të Premten dhe të Dielën, nga Hanoi. Ky shërbim niset në orën 9:30 dhe arrin në Stacionin Verior të Kunming në 7:25 të mëngjesit.

trans-siberian

Duke folur për trenat e njohura dhe të bukura Tren Trans-Siberian ose Trans-Mongolisht është gjithashtu një opsion. Në rast se jeni en Kazahstan ju mund të kaloni nga Almaty në Urumqi o Jining, dhe nëse jeni tashmë brenda territorit kinez, në Hong Kong dhe Makao, sepse pikat kufitare janë më të thjeshta dhe janë afër.

laos-kinë

Siç do ta keni parë në opsionet Kalimet e mëparshme kufitare midis Kinës dhe fqinjëve të saj bëhen me rrugë ose tren kështu që ka shumë autobusë që vijnë e shkojnë gjithashtu.

Nga lindja mund të arrini vendin përmes dy vendkalime kufitare me Vietnamin dhe gjithashtu nga Birmania dhe nga Laosi. Nga Pakistani ne tashmë e kemi thënë atë, përmes Karakoram Pass dhe nga Nepal përmes El Tibet.

zakonet kineze

Mbani në mend se nuk ka kalime kufitare midis Kinës dhe Indisë që janë të hapura Epo, marrëdhëniet politike nuk janë në terma shumë të mirë tani. Deri më tani gjithmonë flasim për autobusët, ditën dhe natën, por ... A mund të ngasësh një makinë?

E vërteta është se opinionet e përgjithshme nënvizojnë faktin se është disi e rrezikshme dhe mashtruese udhëtoni në Kinë me makinë nëse jeni i huaj dhe nuk keni një zotërim të gjerë të gjuhës. Rreth këtu njerëzit nuk flasin anglisht dhe të kuptuarit e vetvetes mund të jetë ferr.

Përveç kësaj, hyrja më e mirë për të bërë me makinë është përmes El Tibetit, një vend shumë i ftohtë pothuajse gjatë gjithë vitit. Ende ju pëlqen? Atëherë duhet ta dini se nga Nepali mund të kalosh me makinë në kufirin midis kodari dhe Zhang mu, me durim natyrisht, kjo është një dokument.

Mund të hyni edhe me makinë nga Birmania. E gjithë kjo me vizën në rregull dhe letrat e makinës. lejen e shoferit të vendit tuaj, lejen e përkohshme të lëshuar nga qeveria kineze dhe lejen ndërkombëtare, për çdo rast.

nepal

Duhet të kesh parasysh këtë Edhe pse mund të vozisni në Kinë, duhet ta bëni të njohur udhëtimin tuaj paraprakisht. Në Kinë, Shtetasit e huaj mund të lëvizin vetëm në rrugë të caktuara kështu që nëse këto janë planet tuaja, sigurohuni që të gjitha informacionet në ambasadë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Luis rene dijo

    mik, mund të shkosh në Kinë? Unë jam i interesuar të di këshilla dhe gjëra, unë dua të shkoj!