Si të shkoni në Guilin? Fluturime, trena dhe autobusë

Guilin është një qytet i vendosur në veriperëndim të Rajonit Autonom të Guangxi ZhuangKinë. Për të shkuar në këtë sit thjesht merrni një aeroplan, fluturimet arrijnë çdo ditë në Aeroporti Ndërkombëtar i Liangjiang nga qytetet kryesore përreth vendit si p.sh. Pekin, Shanghai y Guangzhou.


kredi: Mr_Woo

Për të mobilizuar rreth këtij qyteti, Guilin ka 2 stacione treni. Njëri prej tyre ndodhet mu në qendër të qytetit, Stacioni Guilin , ndërsa tjetri është larg nga zemra e së njëjtës, Stacioni i Veriut Guilin. Per te shkuar ne Pekin, ju keni 3 mundësi që do t'ju çojnë në destinacionin tuaj. Udhëtimi do t'ju zgjasë nga 22 deri në 30 orë për të mbërritur, me trenin 1506 që është më i shpejti dhe më efektivi. Per te shkuar ne Kunming, më të shpejtë janë ato që janë përmes Nanning, e cila zgjat rreth 20 orë për të arritur destinacionin e tyre. Ata që kanë rrugën përmes Guiyang atyre u duhen të paktën 8 orë të tjera për të arritur. Nëse shkon te Nanning Keni 10 itinerare për të zgjedhur që zgjasin nga 5 deri në 6 orë udhëtim.

Destinacioni kryesor për të shkuar rreth autobus është qyteti i Yangshuo. Minibusët janë parkuar para stacioneve të trenit. Ndërsa është e vërtetë të gjitha reklamat janë të shkruara në kinezisht, gjithmonë do të ketë shoferë që bërtasin "Yanshuo, Yangshuo! " kështu që nuk duhet të shqetësoheni. Pasi të mbushen këto mikrobusë, ata do të fillojnë udhëtimin në atë qytet. Autobusët Express janë në një terminal disa qindra metra në veri të stacionit të trenit. Këta autobusë largohen rregullisht, pak a shumë çdo gjysmë ore. Për destinacione të tjera autobusët ndërlidhen me destinacione të tilla si Nannin, Kuning, Guangzhou, Shensen y Zhuhai.


kredi: PnP!

Nëse jeni në Guangzhou, përtej trenave ose autobusëve në dispozicion, ekziston gjithashtu mundësia që të arrini Guilin me anije. Ka anije mallrash në Guangzhou që ofrojnë udhëtime në Guilin përmes Wuzhou. Ata nuk janë anije pasagjerësh, por ju mund të vendoseni atje. Isshtë një mënyrë e mirë për të shkuar në një aventurë të vogël.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*