Si të udhëtoni në Korenë e Veriut

Kanë mbetur pak vende komuniste në botë dhe një prej tyre është Corea del NorteMe Pyetja është, a mund të shkoj në ndonjë gjë atje? Nuk është një vend i hapur për turizëm masiv, por edhe kështu, mund të vizitohet

A jeni i interesuar të hapni këtë dritare në të kaluarën? Apo është një botë paralele? E vërteta është se padyshim që mund të jetë një përvojë e paharrueshme. Le të shohim atëherë si mund të bëni për të udhëtuar në Korenë e Veriut, çfarë procedure duhet ndjekur dhe çfarë mund të bëhet atje.

Corea del Norte

Republika Popullore Demokratike e Koresë është në Azia Lindore dhe është pjesa veriore e gadishullit Korean. Keni kufiri me Kinën dhe Rusinë sigurisht me Korenë e Jugut, Zona e Demilitarizuar përmes.

Gadishulli Korean ishte në duart e japonezëve nga 1910 deri në fund të Luftës së Dytë Botërore (Prandaj, koreanët nuk i duan shumë japonezët), por pas konfliktit u nda në dy zona.

Në njërën anë ishin forcat e Bashkimit Sovjetik dhe në anën tjetër ato të Shteteve të Bashkuara. Të gjitha negociatat për ribashkimin e vendit dështuan dhe kështu, dheNë 1948, lindën dy qeveri, Republika e Parë e Koresë (në jug) dhe Republika Popullore Demokratike e Koresë, në veri.

Koreja e Veriut është një shtet socialist, me një kult të personalitetit të udhëheqësit tipik të kohëve të tjera. Ai është anëtari i tretë mashkull i familjes Kim në pushtet. Shtë një vend që jeton në të kaluarën socialiste: ndërmarrjet shtetërore, fermat kolektive dhe një ushtri që merr shumë para.

Sa i përket kulturës, megjithëse ka një ndikim të qartë kinez, e vërteta është se kultura koreane në tërësi (nga jugu dhe veriu) ka fituar një formë unike që as dhuna kulturore e ushtruar nga japonezët gjatë pushtimit nuk mund ta fshinte. Tani, në vitet pas çlirimit, koreanojugorët filluan të kenë kontakte të mëdha me botën, ndërsa koreanoveriorët filluan të mbyllen brenda.

Kështu, nëse Koreja e Jugut është një komb modern për ne, Koreja e Veriut i është kthyer një kulture tradicionale, me shumë forma popullore ata kanë fituar forcë të re.

Udhëtoni në Korenë e Veriut

Ne pajtohemi se nuk është gjëja më tipike në botë të udhëtosh si turist në Korenë e Veriut. DHE disa njerëz nuk munden drejtpërdrejt bëjeni atë, për shembull, amerikanët, koreanojugorët ose ata nga Malajzia. Ne të tjerët mund të shkojmë, por duke ndjekur një sërë hapash.

Primero, ju nuk mund të shkoni në Korenë e Veriut vetë. Vetem përmes një operatori turne i cili duhet të bëjë rezervime në emrin tuaj dhe madje të përpunojë vizën, të nënshkruajë një marrëveshje, t'ju japë një kopje të asaj marrëveshjeje për pasaportën tuaj.

Më parë kishte kufizime më të ashpra, por për një kohë për të qenë pjesë ata janë të dobët dhe ju kërkojnë vetëm të specifikoni emrin e kompanisë për të cilën punoni dhe profesioni. Por kini kujdes, nëse rastësisht punoni në një media ose në një organizatë politike për të drejtat e njeriut, është e mundur që ata të mos ju japin vizë.

gjithmonë kalon së pari përmes Kinës  dhe viza e Koresë së Veriut mund të merret ndërsa jeni atje. Kjo do të shpjegohet nga agjencia. Gjëja e mirë, duhej të kishte diçka të mirë, është se procedura nuk bëhet nga ju në ambasadë.

Ata mund të kenë vulën e pasaportës tuaj në doganë, pasi jo. DHE viza nuk futet në pasaportë por veç e veç. Dhe ju duhet ta dorëzoni atë kur largoheni nga vendiMe A doni ta mbani atë si një suvenir? Convenientshtë i përshtatshëm për ta fotokopjuar, më keq gjithmonë duke pyetur udhërrëfyesin nëse mund ta bëni apo jo. Këshillohet që të mos vidhosni.

Lidhur me opsionet që ka për sa i përket turneve, është mirë të dini se do të jeni në gjendje të shihni më shumë sesa kryeqyteti, Pheniani. Mund të shkoni në Rason, një zonë e veçantë ekonomike, mund të bëni ski në Masik, të ngjiteni në malin më të lartë që është Mali Paektu ose të merrni pjesë në një ngjarje kulturore.

Po ju mund të bëni fotografi. Thuhet se ata nuk do t'ju lejojnë, por nuk është e vërtetë ose të paktën jo plotësisht. Të jesh i matur, të pyesësh udhëzuesin tënd dhe pa bërë një shfaqje fotografike është e mundur. Dhe padyshim, gjithçka varet nga vendi ku jeni dhe kush ose çfarë doni të bëni një fotografi.

Turistët nuk lejohen të mbajnë libra ose CD ose diçka e tillë, nuk do të jetë diçka që ndikon në kulturën e shenjtë të Koresë së Veriut. Dhe e njëjta gjë punon anasjelltas, pa marrë "suvenire". Duke u përsëritur pak, Cilat vende mund të vizitoj në Korenë e Veriut?

Pheniani është dera e përparme. Ju do të ecni nëpër sheshe dhe sheshe me shumë statuja. Turneu është shumë politik në këtë qytet sepse nuk do të largoheni nga vendi pa një imazh të mirë të udhëheqësit. Pastaj, do të shihni Pallati i Diellit Kumsusan, Monumenti i Partisë Themeluese, Sheshi i Kim-sung, Harku i Triumfit dhe Mauzoleumi i Kim II-sung dhe Kim Jong-il ose Monumenti i Kodrës Mansu.

Përtej autobusit gjithashtu mund të udhëtoni me metro, diçka e mundur për të huajt vetëm që nga viti 2015, ose biçikletë ose pazarMe Kjo është më argëtuese dhe pa dyshim, e paharrueshme. Pas, Një destinacion tjetër është Rason, Zona Speciale Ekonomike. Shumë e veçantë, i vetmi vend ku diktatura komuniste lejon ndezje të caktuara kapitaliste. Shtë një qytet që është super afër kufijve me Rusinë dhe Kinën.

Masik është destinacioni për ski. Ketu eshte Vendpushimi i Skive Masikryong, një sit me standarde të mira përsa i përket ashensorëve, pajisjeve dhe akomodimit. Dhe shumë bare dhe restorante karaoke. Mund të shkoni deri në 1200 metra dhe të shijoni 100 kilometra shpate.

Chongjin është qyteti i tretë më i madh në Korenë e Veriut dhe është zemra e saj industriale. Shtë e largët dhe merr pak vizitorë Por ndoshta kjo është arsyeja pse ju pëlqen më shumë. Ajo ka një shesh qendror që është pika e tij më tërheqëse, me statujat e tij të udhëheqësve, padyshim. Dhe ja ku vijmë. Me të vërtetë nuk ka shumë tjetër. Midis faktit se është një vend jashtëzakonisht i vogël dhe ka një milion kufizime ...

Epo, më në fund mund të emërtojmë operatorët turistikë: Koryo Tours (disi e shtrenjtë, ka tendencë të marrë udhëtarët më të vjetër dhe jo aq shumë të rinj), Uri Tours (ata ishin ata që organizuan udhëtimin e Dennis Rodan), Shërbimet Lupine Travel dhe Juche Travel (të dyja anglisht), Udhëtim në rrugë shkëmbore (me seli në Pekin), FarRail Tours dhe KTG. Këto janë gjithmonë në internet, por një shumë e popullarizuar është gjithashtu Turne pionierësh të rinj.

Kjo agjenci e fundit ofron turne bazë nga 500 euro (akomodimi, treni Pekin- Phenian - Pekin, ushqim, transferime me guida, tarifa hyrëse. Nuk përfshin shpenzime shtesë, pije dhe këshilla, por ata janë përgjegjës për përpunimin e vizës dhe biletave. të gjitha këto agjenci punojnë me qeverinë e Koresë së Veriut kështu që në thelb janë turne të organizuara nga ai.

Në Korenë e Veriut nuk do të jeni kurrë vetëm. Ju nuk mund të udhëtoni në një grup, po, por një herë në tokën e Koresë së Veriut ata do t'ju bëjnë gjithmonë shoqëri, nga mbërritja juaj deri në nisjen tuaj, nga momenti kur zgjoheni në mëngjes deri në mbrëmje. As nuk mund të dilni nga hoteli vetëm, as të largoheni nga udhëzuesi ose grupi, as të bërtisni, as të vraponi, as të prekni statujat ose imazhet e udhëheqësve të nderuar, ose të bëni fotografi të tyre duke prerë kokën ...

Nuk ka rehati apo luks të madh, jeta është shumë e thjeshtë, në disa raste kufizohet me pasigurinë. Nuk ka reklama në rrugët publike, nuk ka internet, kontrolli është i përhershëm. Mund të ndodhë që nuk do të gjeni letër higjienike ose sapun, që sa më tej të shkoni jashtë kryeqytetit, të shkoni në vende pa energji elektrike ose ujë të nxehtë. Soshtë kështu, të gjithë ata që thanë thonë se ndjenja e çuditshme dhe jorealitetit janë të jashtëzakonshme.

E vërteta është se një turne i tillë është larg të qenit një udhëtim kënaqësie apo pushimi, por sigurisht që është diçka që nuk do ta harroni kurrë, kurrë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*