Si të vishemi në Jordan

Ju keni vendosur udhëtoni për në Jordan kur gjendja shëndetësore kthehet në normalitet. Ju lexoni për destinacionet turistike, ushqimin, vizat, transportin dhe më shumë, por e kuptoni se të gjithë flasin si duhet të vishen gratë në atë vend dhe pastaj e kupton që je ajo, një grua.

Një grua në një vend islamik nuk eshte e lehte. Ashtu si në pjesët e tjera të botës gratë udhëtare e trajtojnë veten me liri dhe kujdes, këtu situata ka një kthesë tjetër sepse është një vend shumë fetar. Le të shohim sot atëherë si te vishesh ne Jordan.

Jordania dhe kultura e tij

Jordania është një vend me thesare historike, ndaj shumë udhëtarëve u duket interesante. Kanë dy aeroporte ndërkombëtare, një në Aman, kryeqyteti kombëtar, një tjetër në bregun e Detit të Kuq, në Aqaba, kështu që ju mund të zgjidhni se ku të hyni ose të hyni përmes njërit, të kaloni vendin dhe të dilni përmes tjetrit.

Nëse zgjedhja juaj është që të filloni me kryeqytetin shumë mirë, sepse ai përqendron muze të mirë dhe të rëndësishëm dhe vende të rëndësishme. Ju mund të bëni një turne në qytet dhe më pas të caktoni udhëtime ditore. Për shembull, nga Amani ju mund të shkoni në rrënojat e Lëvizur, një nga qytetet më të vjetra në Lindjen e Mesme me mozaikë nga shekujt VII dhe VIII. Mund të vazhdoni udhëtimin tuaj për në Mali nebo për të soditur historike dhe biblike Lugina e Jordanit dhe përfundojnë në Deti i Vdekur të marrësh një zhytje të rrallë, lundruese

Kjo pjesë veriore e vendit, ku ndodhet Amani, ka toka shumë të pasura dhe pjellore dhe thesare islamike të tilla si Kalaja e Ajlonit ose qyteti i Gerasa. Pasi t'i keni parë të gjitha këto, atëherë mund të drejtoheni në jug, në shkretëtirë, në Lugina e thatë e Wadi Mujib, Kerak dhe kalaja e saj e Cruzados, Petra dhe kanioni i tij ku mund të hipni në një deve, malet e saj, të bëni shëtitje nëpër shkretëtirën e Wadi Rum në xhipa 4 × 4, nga Lugina e hënës duke zbuluar kulturën beduine deri në arritjen e Aqaba dhe bukuritë e saj nën ujë. A guxon të zhytesh?

Por e vërteta është se ndërsa i bëni të gjitha këto, dhe Nëse jeni femër, duhet të keni kujdes kur të visheni. Jordan është një vend shumë konservator kështu që norma kalon përmes mbuloni kthesat dhe flokët nëse je vajzë. Nuk ndodhet në skajin më konservator, shihni vajza me xhinse apo këpucë sportive por jo aq shumë. Pra, më e mira është mos tërheq vëmendjen dhe mos paketoni fustane të shkurtra, muskuloze ose të shkurtra. Asgjë që tregon shumë lëkurë.

Ju nuk keni pse të mbuloheni si një llambë e vjetër, thjesht merrni disa shalle të mëdha për të mbuluar kokën tuajNë fund të fundit, ju jeni perëndimorë dhe asgjë nuk pritet nga ju përveç respektit. Kur bëhet fjalë për flokët, madje mund të kaloni shaminë në qytete, por mos harroni këtë mos e lini hotelin ose hotelin me flokë të lagurJu lutemi thajeni mirë përpara sepse flokët e lagur konsiderohen seksualë.

Sa i përket veshjeve në përgjithësi, dikush tundohet të veshë rroba të lehta dhe ta shfrytëzojë atë, të marrë diell ose të dalë më freskët. Ky nuk është rasti këtu, të paktën nëse shëtisni nëpër qytete, muzeume ose vende historike. Brenda një vendpushimi mund të ecni me pantallona të shkurtra, por nëse lëvizni nëpër zonat rurale, madje edhe në Aman, nuk dëshironi të jeni të parespektueshëm vetëm për të qenë të qetë.

Ka dy fjalë që një grua duhet të marrë në konsideratë në vendet myslimane: respekt për kulturën dhe diskrecionin. Kudo që të shkoni, bëni atë që shihni, thotë thënia, dhe këtu zbatohet absolutisht. Duhet ta dini se bota nuk është e gjitha njëlloj, se ka kultura të ndryshme dhe se edhe pa i ndarë ne duhet t'i respektojmë ato. Gjëja tjetër është diskrecioni. Mos tërhiq vëmendjen. Ju nuk do të pëlqeni të jeni qendra e vështrimeve të ndyra nga burrat dhe të dënoni shikimet nga gratë.

Nëse planifikoni të shkoni në plazh sigurisht që mund të shkoni me të Rroba banje. Ka shumë vendpushime në zonën e Detit të Vdekur dhe ju do të shihni pak nga gjithçka, nga gratë me kostume burquini, jumpsuits, deri në bikini. Të ecësh ose të jesh në det ose të bëj banja dielli është gjithçka mirë, por ju nuk keni pse të ecni nëpër rrugë ose hotel të veshur ashtu. Unë këmbëngul, ju nuk do të ju pëlqen situata në të cilën do të jeni sa hap e mbyll sytë.

Dhe çfarë lidhje me këpucët? Për zonat urbane sandale ose këpucë të lehta Ata janë shumë të mirë, por nëse shkoni në shkretëtirë ose Petra mund të merrni këpucë trekking ose diçka me një taban më të ngushtë. Duke folur për zonat urbane dhe rurale, ju mund të montoni valixhen ose çantën tuaj të shpinës duke menduar për këto dy zona dhe veshjet e tyre përkatëse: për qytete, pantallona të gjera mëndafshi, bluza të gjera, sandale lëkure me disa thembra, një çantë të mesme për të vendosur gjërat që blini , dhe për zonat rurale ju ndryshoni këpucë dhe shtoni kapele.

Përfundimi i artikullit të sotëm se si të visheni në Jordan nëse jeni një grua duhet të rmos harroni të mbuloni këto pjesë të trupit: gjoksin, shpatullat, stomakun dhe këmbët. Mëngët e gjata mund të jenë të rëndësishme nëse hyni në një xhami ose vende fetare, por mjafton të mbuloni shpatullat në vende të tjera. Gratë jordaneze mbulojnë kokën me flokë nën hixhab ose burka, por ju jeni një turiste dhe e njëjta kërkesë nuk ju bie. Në vendet fetare ata zakonisht ju ofrojnë diçka për ta bërë, nëse nuk e keni.

Jordania është më moderne se Egjipti kur bëhet fjalë për veshje, por konsideroni që nëse lëvizni në një turne të organizuar është gjithmonë më lehtë sesa nëse vendosni të lëvizni vetëm. Ajo që nuk duhet të harroni, si shtesë, është kremi kundër diellit, syzet e diellit, një kapelë e rehatshme, vaji pas diellit dhe ilaç i papastër. Dhe sigurisht, dëshira për të kaluar një kohë të mirë, por që, pas kësaj pandemie që na ka lidhur të gjithëve në shtëpi, është më se e sigurt. Dhe në tre kopje!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*