Site e Trashëgimisë Botërore në Azi dhe Oqeani

Minareja e reçelit

Rishikimi ynë i Trashëgimia BotëroreUNESCO zonalisht merr fund sot në lidhje me Azinë dhe Oqeaninë.

Pavarësisht nga gjithçka, në postimin vijues ne do të japim disa të dhëna të fundit interesante në lidhje me këtë klasifikim tregues që bën Unesco dhe që kaq shumë sugjerime turistike ofron dashamirët e botës së udhëtimit.

AFGANISTAN
MINARETA DHE VESHJET ARKEOLOGJIKE TAM JAM (2002)
Peisazhi kulturor dhe vlerësimet arkeologjike të luginës së BAMIYÁN (2003)

AUSTRALIA
SHARK BAY (AUSTRALIA PERERNNDIMORE) (1991)
PYJET E SHIUT T THE GONDWANAS S A AUSTRALIS (1986, 1994)
Ishulli FRASER (1992)
ISLAND MACQUARIE (1997)
ISLANDS OF Lord HOWE (1982)
Ishujt e dëgjuar dhe MCDONALD (1997)
BARRIERI I MADH (1981)
SIDNEY OPERA (2007)
Pallati i ekspozitës mbretërore dhe kopshtet Carlton (2004)
PARKU KOMBALTAR KAKADU (1981, 1987, 1992)
PARKU KOMBTAR PURNULULU (2003)
ULURU-KATA TJUTA PARKU KOMBTAR (1987, 1994)
RAJONI BLUE MOUNTAINS (2000)
RAJONI I LIQENAVE WILLANDRA (1981)
SITES FOSSIL MAMMAL AUSTRALIANE (Lumi i lumit - NARACOORTE) (1994)
TROPIKAT E lagura të Queensland (1988)
Zona e natyrës së egër të TASMANIA (1982, 1989)

BANGLADESH
QYTETI-XHAMIA HISTORIKE E BAGERHAT (1985)
SUNDARBANET (1997)
Rrënojat e HIVARA BUDDIKE T PA PAHARPUR (1985)

KAMBODI
ANGKOR (1992)
SITE E SHENJT E TEMBULLIT TRE PREAH VIHEAR (2008)

KINA
Fshatrat e Vjetër në Jug të Provincës ANHUI - XIDI DHE HONGCUN (2000)
KAPITALET DHE VARRET E MBRETRIS S O VJETR KOGURYO (2004)
QENDRA HISTORIKE E MACAO (2005)
QYTETI I VJETR I LIJIANG (1997)
QYTETI I VJETR I PING YAO (1997)
KUVENDI I BALLAVE TC PARAVE WUDANG (1994)
SISTEMI HISTORIK I PALACIO DEL POTALA N L LHASSA (1994, 2000, 2001)
DIAOLOU DHE FSHATAT E KAIPING (2007)
Skulpturat e shkëmbinjve të DAZU (1999)
SHPALLT E LONGMEN (2000)
GRUTAS DE MOGAO (1987)
GRUTES I YUNGANG (2001)
Kopshtet klasike të SUZHU (1997, 2000)
KARST I KINAVE JUG (2007)
MURI I MADH (1987)
MAUSOLEUMI I QIN Perandorit të Parë (1987)
MOUNT HUANGSHAN (1990)
SISTEMI I UJITJES QINGCHENG DHE DUJIANGYAN (2000)
MOUNT TAISHAN (1987)
MOUNT WUYI (1999)
Peisazhi PANORIMIK I MOUNT EMEI DHE BUDDHA E MADHE E LESHAN (1996)
Pallati i verës dhe kopshti perandorak (1998)
PALACET Perandorake të Dinastive Ming dhe Qing në Pekin dhe Shenjan (1987, 2004)
PARKU KOMBTAR LUSHAN (1996)
MOUNT SANQINGSHAN PARKU KOMBTAR (2008)
RAJONI HUANGLONG I INTERESIT PANORIMIK DHE HISTORIK (1992)
RAJONI WULINGYUAN I INTERESIT PANORIMIK DHE HISTORIK (1992)
RAJONI I Luginës JIUZHAIGU T OF INTERESIT PANORIMIK DHE HISTORIK (1992)
Qëndrimi në mal dhe tempujt fqinjësorë në CHENGDE (1994)
SANKTUARIT OF E PANDA GIANT T SIC SISHUANIT (2006)
SITA E NJERIUT NI Pekin në Zhukudian (1987)
TEMBULLI I QIELLIT, ALTARI Perandorak i Sakrificave në Pekin (1998)
TEMPLE DHE VARREZA E P OFRDORIMIT DHE Q RESNDRIMI I FAMILJES KONG N Q QUFU (1994)
FUJIAN TULOU (2008)
Varret Perandorake të Dinastive Ming dhe Qing (2000, 2003, 2004)
YIN XU (2006)
ZONAT E MBROJTURA T THE PARKUT TREE TRE LUMENJVE PARALELE TUN JUNNANIT (2003)

FILIPINAT
FUSHAT E ORIZIT N T TERRACAT E FILIPININVE (1995)
QYTETI HISTORIK I VIGANIT (1999)
KISHA E BAROQEVE T THE FILIPINESVE (1993)
Parku Detar TUBBATAHA REEF (1993)
PUERTO PRINCESA PARKU KOMBTAR PIVR Lumin RIVER (1999)

INDIA
CHHATRAPATI SHIVAJI (STATION FORMER VICTORIA) (2004)
GRUPI I MONUMENTEVE T MA MAHABALIPURAM (1984)
SETA E FORT RS SED KUQ (2007)
RRETHI I TEMPULLIT T MA MAHABODHI N IN BODHGAYA (2002)
KUVENDI MONUMENTAL i HAMPI (1986)
KUVENDI MONUMENTAL I KHAJURAHO (1986)
KOMPLEKSI MONUMENTAL PATTADAKAL (1987)
FATEHPUR SIKRI (1986)
FORT OF AGRA (1983)
TEMPLE T G GJATA TRE GJALLA CHOLAS (1987, 2004)
Mirënjohjet e Ajanës (1983)
SHPALLAT E ELEFANTS (1987)
GRUTAS DE ELLORA (1983)
KISHA DHE KONVENTAT E SHQIP (1986)
MONUMENTET BUDISTE T SAN SANCHI (1989)
PARKU ARKEOLOGJIK I CHAMPANER-PAVAGADH (2004)
PARKU KOMBALTAR KAZIRANGA (1985)
PARKU KOMBTAR KEOLOADEO (1985)
PARKU KOMBSTAR SUNDARBANS (1987)
Parqet Kombetare NANDA DEVI DHE LUGINA E LULEVE (1988, 2005)
MINARA E QUTB DHE MONUMENTET E SAJ (DELHI) ​​(1993)
ROCK SHELTERS OF BHIMBETKA (2003)
SANTKUARI I WILDLIFE MANAS (1985)
TAJ MAHAL (1983)
TEMPLE E DIELLIT N K KONÂRAK (1984)
VARRI I HUMAYUN (DELHI) ​​(1993)

INDONEZI
BOROBUDUR SET (1991)
SET OF PRAMBANAN (1991)
PARKU KOMBALTAR KOMODO (1991)
LORENTZ PARKU KOMBTAR (1999)
PARKU KOMBTAR UJUNG KULON (1991)
TRASHITGIMIA RAINFORTE TROPIKE SUMATRA (2004)
SITA E BURRAVE TIR PAR T SAN SANGIRAN (1996)
IRANI (REPUBLIKA ISLAME)
BAM DHE peisazhi i saj kulturor (2004)
BEHISTÚN (2006)
SETA MONASTIKE ARME T IR IRANIT (2008)
MEIDAN EMAM (ISPAHÁN) (1979)
PASARGADAS (2004)
PERSEPOLIS (1979)
SOLTANIYEH (2005)
TAKHT-E SULAIMAN (2003)
TCHOGHA ZANBIL (1979)

Ishujt SOLOMON
RENNELL EAST (1998)

JAPONI
FSHATAT HISTORIKE T SH SHIRAKAWA-GO DHE GOKAYAMA (1995)
HIMEJI-JO (1993)
KUJTESA E PAQES N H HIROSHIMA (DOMA E GENBAKU) (1996)
MINIERAT E argjendta të IWAMI GINZAN DHE peisazhi i saj kulturor (2007)
MONUMENTET BUDISTE T REG RAJONIT HORYU-JI (1993)
MONUMENTET HISTORIKE T KY KIOTOVE TC PAR (KYOTO, UJI DHE QYTETET OTSU) (1994)
MONUMENTET HISTORIKE T N NARAVE ANTIKE (1998)
SANTUARI ITSUKUSHIMA SHINTO (1996)
Shenjtëritë dhe tempujt e Nikkos (1999)
SHIRAKAMI-SANCHI (1993)
SHIRETOKO (2005)
SITET GUSUKU DHE ASETET KULTURORE TS BASHKUARA T THE MBRETRIS OF S R RYUKYU (2000)
SITE TAC SHENJT R DHE RRUGT E PENGIMIT T BALLAVE KII (2004)
YAKUSHIMA (1993)

KAZAKHSTAN
MAUSOLEUMI I KHOJA AHMAD YASAWI (2003)
PETROGLYFHS T L TOKS ARKEOLOGJIKE TAMGALIS (2004)
SARYARKA - HAPI DHE LIQENAT E KAZAKHSTANIT VERIOR (2008)

MALAYSIA
MELAKA AND GEORGE TOWN, QYTETET HISTORIKE T THE TRAJTIT T M MALACCA (2008)
PARKU KINABALU (2000)
PUNA KOMBTARE GUNUNG MULU (2000)

MONGOLI
BAZIN UBS NUUR (2003)
Peisazhi kulturor i luginës së orkonit (2004)

Nepal
LUMBINI, VENDI I LINDJES S B BUDDHA (1997)
PARKU KOMBTAR ROYAL CHITWAN (1984)
PARKU KOMBTAR SAGARMATHA (1979)
LUGINA KATHMANDU (1979)

ZELANDA E RE
Ishujt Subantartikë të Zelandës së Re (1998)
PARKU KOMBTAR TONGARIRO (1990, 1993)
TE WAHIPOUNAMU - Zona Jugperëndimore e Zelandës së Re (1990)

PAKISTAN
FORT OF ROHTAS (1997)
FORT AND GARDENS OF SHALAMAR IN LAHORE (1981)
MONUMENTET HISTORIKE T TH THATTA-s (1981)
SHKURTIMET ARKEOLOGJIKE T MO MOHENJO DARO (1980)
Rrënojat BUDDHIKE TAKH-I-BAHI DHE VESTIGJET E SAHR-I-BAHLOL (1980)
TAXILA (1980)
PAPUA GUINEA E RE
SITE E VJETR BUJQSORE E KUK (2008)
REPUBLIKA E KORESË
SETIMI PALACE CHANGDEOKGUNG (1997)
HWAESONG FORTRESS (1997)
SEOKGURAM GROTTO DHE BULGUKSA TEMPLE (1995)
TOKT PAMJES VOLKANIKE DHE LAVA T THE ISHULLIT T J JEJU (2007)
SANTKUARI JONGMYO (1995)
DOLMEN SITES OF GOCHANG, HWASUN DHE GANGHWA (2000)
TEMPLE E HAEINSA DHE JANGGYEONG PANJEON, DEPOZITAT E TABELAVE T TR TRIPITAKA KOREANE (1995)
ZONAT HISTORIKE T G GYEONGJU (2000)
REPUBLIKA DEMOKRATIKE E LAO POPULLIT
QYTETI I LUANG PRABANG (1995)
PHU e TVSH-së DHE FSHATT E LASHT T OF TOK LS KULTURORE T CH CHAMPASAK-ut (2001)
REPUBLIKA E POPULLIT DEMOKRATIK T OF KOREAS
SET VARREZA KOGURYO (2004)

SRI LANKA
QYTETI I VJETR I POLONNARUWA (1982)
Qyteti i lashtë i SIGIRIYA (1982)
QYTETI I SHENJT I KANDY (1988)
QYTETI I SHENJT I ANURADHAPURA (1982)
QYTETI I VJETR I GALLE DHE FORTIFIKIMET E SAJ (1988)
REZERVA PYJE SINHARAJA (1988)
TEMPULI I artë i Dambulla (1991)

TAJLANDË
QYTETI HISTORIK I AYUTTHAYA (1991)
QYTETI HISTORIK I SUKHOTHAI DHE QYTETET E TIJ SHOQRORE HISTORIKE (1991)
Kompleksi i Pyjeve Dong Phayayen - KHAO YAI (2005)
Shenjtëritë e jetës së egër të THUNG YAI-HUAI KHA KHAENG (1991)
SITA ARKEOLOGJIKE E BAN CHIANG (1992)

TURKMENISTANI
PJESAT E FORCS S OF NISA (2007)
KUNYA-URGENCH (2005)
PARKU KOMBTAR HISTORIK DHE KULTUROR I ANTIGUA MERV (1999)

UZBEKISTAN
QENDRA HISTORIKE E BUJARAS (1993)
QENDRA HISTORIKE SHAKHRISYABZ (2000)
ITCHAN KALA (1990)
SAMARCANDA - NDRMJET KULTURAVE (2001)

Vanuatu
FUSHAT E KRYETARIT ROI MATA (2008)

Vietnam
Gjiri i gjatë (1994, 2000)
HOI NJE QYTET I VJETR (1999)
GRUPI I MONUMENTEVE T H HUÊ (1993)
PARKU KOMBTAR PHONG NHA-KE BANG (2003)
SANKTUARI I BIRIT TIM (1999)

Më shumë informacion - Çfarë është Trashëgimia Botërore?

Foto - E kaluara e së ardhmes

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*