Skulptura në natyrë në Çikago

Porta e Re

Porta e Re

Sot ne do të njohim disa nga skulpturat më të famshme të qytetit të Çikagos. Le të fillojmë turneun në Porta e Re, një skulpturë nga artisti indo-britanik Anish Kapoor, e cila shquhet për formën e saj çelik eliptike që shkëlqen si një pasqyrë. Vlen të përmendet se ajo ka një peshë prej 98 ton dhe dimensione prej 10 metra × 20 metra × 13 metra. Skulptura ndodhet në AT&T Plaza në Parku i Mijëvjeçarit, dhe daton nga viti 2006.

Skulptura e Ulur Lincoln Shtë një skulpturë prej bronzi e Abraham Lincoln, e cila ndodhet në Grant Park. Kjo skulpturë nga Augustus Saint-Gaudens daton nga viti 1908. Skulptura përshkruan një Linkoln soditës që rri ulur në një karrige dhe shikon larg.

zog flamingo Isshtë një skulpturë e krijuar nga artisti Alexander Calder në 1974. Skulptura është e lartë 16 metra dhe ndodhet në Sheshin Federal, para ndërtesës Federale Kluczynski.

Kwanusila Isshtë një skulpturë 12,2 metra, një shtyllë totem e gdhendur nga kedri i kuq që depërton në Parkun Lincoln.

shesh pazari dhe mbledhjeve është emri i një grupi prej 106 skulpturash hekuri pa kokë dhe pa krahë që ndodhen në skajin jugor të Grant Park. Këto skulptura të dizenjuara nga artistja polake Magdalena Abakanowicz datojnë nga viti 2006.

La Statuja e Michael Jordan, i njohur gjithashtu si Shpirti është një skulpturë prej bronzi e Amrany Omri dhe Julie Rotblatt-Amrany, e cila vendoset jashtë Qendrës së Bashkuar.

Më në fund le të vizitojmë Monumenti i Fitores, një statujë e krijuar nga skulptori Leonard Crunelle, e cila u ndërtua për nder të Regjimentit të Tetë të Gardës Kombëtare të Illinois gjatë Luftës së Parë Botërore.

Më shumë informacion: Pushime familjare në Çikago

Foto: Info për Skulpturën

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*