Ngjyrat e taksive në Bangkok

Taksi në Bangkok

Kur zbarkoni brenda Bangkok dhe shkoni në kërkim të një taksi, mos shikoni vetëm në makina të zeza ose të verdha, ngjyrat e zakonshme të këtyre automjeteve në pjesën tjetër të botës. Në kryeqytetin e Tajlandës ka taksi të të gjitha ngjyrave, një ylber që kalon nëpër rrugët e qytetit pa pushim: taksi jeshile, rozë, blu, vjollcë, kafe, etj. dhe dhjetra kombinime të ndryshme.

Por brenda këtij hodhi nga ngjyra, në taksi bangkok Ekziston një rend i caktuar: ata me një ngjyrë të vetme janë taksi që i përkasin një kompanie të caktuar, ndërsa ato me dy ngjyra janë zakonisht taksi individuale të drejtuara nga të njëjtët pronarë të makinave. Ata thonë se ato në të gjelbër dhe të verdhë janë ato me te lirat.

Por spektakli shumëngjyrësh i trafikut në Bangkok nuk është i kufizuar vetëm në taksi: autobusët gjithashtu kanë ngjyra të ndritshme dhe të larmishme, secili prej tyre me një kuptim specifik që na tregon çmimin e biletës, itinerarin, nëse ka ajër të kondicionuar apo jo dhe shumë më tepër informacione që banorët e qytetit dinë të deshifrojnë me mjeshtëri. Për turistët, kjo është një dërrasë gjigante.

Si të orientoheni brenda këtij kaosi? Mënyra më e mirë për turistët për të gjetur destinacionin e secilit autobus është kombinimi i ngjyrave dhe numrave. Për shembull: autobusi # 7 me ngjyrë blu nuk merr të njëjtën rrugë si autobusi # 7 me ngjyrë të kuqe ose të verdhë ose të gjelbër. Gjëja më e mirë për të bërë është të merrni një hartë shpjeguese në një nga zyrat turistike të qytetit.

Ky mani me ngjyrat është ngulitur mirë në shpirtin e Tailandezëve, të cilët madje kanë ngjyra të ndryshme për çdo ditë të javës: E diela është e kuqe, e hëna është e verdha, e marta është rozë, e mërkura është jeshile (ose gri)., E enjtja është portokalli, E premtja është blu, dhe e shtuna është vjollcë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*