Supë Cherna, një mënyrë e shijshme për të filluar një vakt

Një nga prezantimet e shumta të supës me çerna

Një nga prezantimet e shumta të supës me çerna

Ne vazhdojmë me supa dhe falë gjendjes së ishullit të Kubës ishte e padrejtë të mos përfshihen disa nga peshqit e tij të mirë si çerna (Grouper) dhe për këtë rast do të dimë se si supë me kokë çerne (Grouper) dhe për këtë nevojiten përbërësit e mëposhtëm:

 • 2 kokat e çernës
 • 1 qepë
 • 3 thelpinj të mëdha hudhre
 • 1 spec
 • 1 shkop selino
 • 2 domate të pjekura
 • 4 patate të mëdha
 • ½ Kupë koriandër
 • 4 lugë vaj luledielli ose palme
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
 • Spec dhe kripë sipas dëshirës

Në një tenxhere me ujë gatuajini kokat e çernës derisa të shkërmoqen. Tendosni këtë tym dhe hiqni me kujdes peshoret, kockat dhe të gjithë elementët e pangrënshëm dhe rezervoni, nga njëra anë, lëngun dhe nga ana tjetër, cili është vetë peshku.

Ne do të zare qepë, piper, selino dhe domate; nga ana tjetër, hudhra shtypet në një llaç dhe skuqet me rregull. Së pari specin dhe qepën, kur të jenë artë, shtoni selino dhe hudhër, trazojeni mirë përzierjen dhe në fund shtohen domatet.

Kur gjithçka të jetë skuqur, shtoni pak supë, përzieni mirë dhe pasi gjithçka të jetë lidhur mirë, vendosni në një tenxhere me pjesën tjetër të lëngut dhe shtoni patatet e qëruara dhe të prera në kubikë dhe cilantro të copëtuar imët. Kur patatet të jenë të buta, shtoni peshkun dhe kur të fillojë të vlojë, korrigjoni pikën e kripës, shtoni vajin e ullirit, trazojeni, mbuloni dhe do të jetë gati për tu shërbyer. Nëse dëshironi, mund të shtoni pak rozmarinë ose karkaleca nëse dëshironi që ajo të ketë një aromë më intensive.

Më shumë informacion: Kuzhinat e botës në Actualidadviajes

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*