Suveniret tipike të Kinës

Dhurata tipike nga Kina

Kinë Shtë një vend që e kam dashur për një kohë të gjatë. Ancientshtë e lashtë, e veçantë dhe në këtë pjesë të Azisë është djepi i kulturës sepse ndikimi i saj ka qenë i fuqishëm. Sot Kina është një gjigant i njohur, por besoj se kurrë nuk pushoi së qeni i tillë.

Shtë një vend unik, i veçantë, një univers më vete. Eshte i madh dhe multikulturor dhe kalimi i shekujve ka gjeneruar një nga kulturat më të pasura. E mira është që si suvenire ne mund të marrim në shtëpi një pjesë të asaj kulture paraardhëse, kështu që këtu ju lë një listë e suvenireve më të mira nga Kina, ato që nuk mund të mungojnë në valixhen tuaj.

Lodh kinez

Jade Jewel

Jade është një mineral i fortë që mund të jetë i gjelbër ose i bardhë, bashkimi i silikatit të magnezit dhe kalciumit. Kinezët kanë punuar për të për mijëra vjet dhe në kulturën e tyre është ajo që ari është në kulturën Inca, për shembull.

Jade ka të bëjë me shpirtërore, morale, etikë, meritë dhe dinjitet dhe pikërisht për këtë arsye ishte e zakonshme në ritet e varrimit ose fetare. Me kalimin e kohës ajo filloi të kishte përdorime dhe objekte të tjera dekorimi dhe u shfaq përdorimi i përditshëm dhe personal i bërë nga lodh: kuti, krehër, krehër, bizhuteri.

Kutia e Jade e Bardhë

Brenda artit të lodhut ekzistojnë modele të caktuara: bambu përfaqëson sjellje të mirë, dashamirësia e tifozëve, dreri u përdor nga oficerë të rangut të lartë, rosa përfaqësonte dashurinë dhe pjeshkët përfaqësonin jetëgjatësinë, për shembull. Ari dhe gurët e çmuar mund të jenë më të vlefshëm, por për kinezët, lodh ka një shpirt.

Kur blini ndonjë send lodh ju duhet merrni parasysh shkëlqimin, shkëlqimin, ngjyrën e gurit dhe sa kompakt është. Nëse shihni flluska ajri nuk është lodh i vërtetë dhe nëse ka çarje vlen më pak. Dhe po, lodhja duhet të kujdeset: pa gunga, pa pluhur, pa parfume dhe kimikate sepse ndikon në shkëlqimin dhe është në diell për një kohë të gjatë.

Mëndafshi kinez

Mëndafshi i Kinës

Mëndafshi ka qenë një mall i çmuar për shekuj me radhë. Një krimb prodhon mëndafsh deri në vdekjen e tij, rreth 28 metra në vetëm XNUMX ditë. Kjo është arsyeja pse mëndafshi origjinal është i shtrenjtë. Kinezët fillojnë të punojnë mëndafsh gjatë Dinastisë Han dhe nga ato vite daton Rruga e famshme e Mëndafshit, rruga tregtare që filloi në Kinë arriti në Evropë.

Kur blini mëndafsh kinez, kërkoni më të butën se mundesh. Një sy i stërvitur dallon mëndafshin e vërtetë nga ai i rremë, por në thelb duhet të keni kujdes që fijet të jenë të holla dhe të gjata, me rezistencë të moderuar, me shkëlqim por jo shumë me shkëlqim.

Ti mund te blesh fustane, shami, kutis qëndisje në mëndafsh, këpucë.

Porcelani Kine

Vazo porcelani kineze

Një nga zanatet e para kineze që arriti në Evropë përmes Rrugës së Mëndafshit ishte pikërisht porcelani i saj. Porcelani kinez lindi te klasa e pasur por shpejt u përhap në klasat e ulëta për shkak të saj forca dhe qëndrueshmëria.

Tenxhere të të gjitha llojeve, komplete çaji, kuti për përdorime të ndryshme, instrumente muzikorë dhe shumë më tepër objekte u bënë dhe janë prej porcelani. Ndoshta periudha më e famshme e këtij arti është jetuar në kohën e Dinastisë Yuan, midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, ajo është porcelani klasik blu dhe i bardhe. Por secila dinasti solli stilin e saj në këtë art.

Ju mund të blini 100% porcelan kinez në ndonjë prej tregjeve ose qendrave tregtare dhe kuti të vogla, për shembull, janë suvenire të shkëlqyera për gratë.

Qiftet kineze

Qiftet kineze

Kites, qiftë, siç ju preferoni t'u tregoni atyre, në Kinë ata njihen si zhiyuan y ato janë një nga zanatet më të vjetra që nga paraqitja e saj daton në shekullin e XNUMX para Krishtit. Kites kishin përdorime të ndryshme, ushtarake gjithashtu, por ato u bënë të njohura midis të gjitha klasave shoqërore.

Kites origjinale kineze janë bërë me bambu dhe letër dhe ato mund të formohen si një dragua, flutur ose insekt. Ato moderne kanë forma të tjera dhe bëhen ose me këto elemente ose me fibra plastike dhe sintetike por janë po aq të bukura.

Fenerë kinezë

Llambat kineze

Kush nuk ka qenë në një restorant kinez plot me fenerë letre? Ata kanë origjinën shumë kohë më parë, midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, dhe ishin thjesht llamba në ato kohëra.

Një fener kinez mund të jetë prej letre, bambu, druri, mëndafshi, letre. Ata kishin dhe kanë një përdorim fetar, por me kalimin e kohës njerëzit i përdorën ato për të nxjerrë në pah momente të ndryshme, si dhe për të ndriçuar.

Me zhvillimin e teknologjive të tjera moderne të ndriçimit, fenerët kinezë u bënë vetëm dekorativë. Nuk ka më suvenir klasik. Po me të vërtetë, ka elektrik dore me forma të ndryshme, të rrumbullakëta si balona, ​​të zgjatura, të formuara si një dragua. Ato shiten kudo.

cloisonne

cloisonne

Cloisonne është një antik teknikë e lustrimit të huallit të mjaltit që përdoret për të dekoruar objekte metalike. Ka origjinën në Pekin në shekullin e trembëdhjetë dhe janë punuar sende prej bronzi. Teknikat u përmirësuan me kalimin e kohës dhe u bë një art shumë i pastër.

Kjo teknikë është e veshtire dhe shume e sofistikuar: Kombinoje faturën e porcelanit, bronzit, pikturës dhe skulpturës. Sot ato shiten enë, vazo, burime dhe zbukurime të ndryshme të cloisonne dhe Kina është një eksportues i madh.

Dy vende të mira për të blerë mantel janë Rruga Liulichang dhe Rruga e Pazarit Wangfujing Dajie..

Lodra popullore kineze

Lodra kineze

Kinezët kanë bërë gjithmonë lodra dhe ka shumë zanate të ndryshme të përfshira në bërjen e tyre. Ata janë suvenire të mira, sepse përveç kësaj ato zakonisht janë objekte më të lira. Ka nga guri, druri, porcelani, dylli, qeramika.

Ka objekte që gratë tradicionalisht i bëjnë me pëlhura dhe dantella, të cilat nga ana e tyre zbukurojnë me flutura, lule ose kafshë, të cilat zakonisht u jepen fëmijëve. Atje jane figura që lidhen me operën kineze ose fenë dhe mitologjinë kineze, ka klasike nyjet e kuqe, kuti muzikore, kukulla dhe sot, si lodra të mbushura të të gjitha formave dhe ngjyrave.

Përveç këtyre suvenireve nga Kina ka edhe të tjera si këto tifozë, pulla tradicionale, ilaçe kineze ose relike nga regjimi komunist. E vërteta është se Kina është një treg i shkëlqyeshëm prandaj ju rekomandoj që të shkoni gati për të mbajtur një valixhe ose çantë shpine shtesë me të gjitha blerjet tuaja. Cheapshtë e lirë, mund të bëni pazar dhe është një strehë për ata që kënaqen me blerjet e suvenireve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*