Të punoni në bordin e një anijeje udhëtimi: a është një zgjedhje e mirë?

Lundrim natën

Ka shumë njerëz në të gjithë botën që kërkojnë një mundësi pune që i kënaq ata jo vetëm financiarisht por edhe personalisht. Aktualisht dhe për shkak të mungesës së mundësive në disa sektorë turistikë, shumë njerëz dëshirojnë të përfitojnë nga trajnimi i tyre dhe gjuhë në fusha të tjera siç është puna në bordin e një anije udhëtimi, por a është me të vërtetë një zgjedhje e mirë?

Puna në bordin e një anijeje udhëtimi mund të ketë pro dhe kundër, por është e nevojshme të merren parasysh të gjitha këto në mënyrë që nëse merrni vendimin të punoni në bordin e një anijeje lundrimi, nuk do të pendoheni kur jeni në det të hapur. Edhe pse unë tashmë ju paralajmëroj se nuk duhet të jetë diçka negative nëse është ajo që ju pëlqen ndajnë përvojat, takojnë njerëzit dhe kanë një mjedis shumë dinamik të punës.

Çfarë duhet të mbani në mendje

Paga

Lundrim në plazh

Nëse guxoni të punoni në një anije udhëtimi, duhet të keni parasysh se ajo është një nga punët më të paguara në lidhje me udhëtimin dhe është se jashtë pagës që mund të merrni mund të arrijë disa mijëra dollarë, përqindja e sugjerimeve është mjaft e lartë. Por sigurisht, për të punuar në një anije udhëtimi, disa nga kompanitë nuk kujdesen për pagesat që duhet të bëni për Sigurimet Shoqërore dhe të tjerët preferojnë të paguajnë në një zarf të mbyllur. Në këtë kuptim, nëse doni të citoni, duhet të jeni të vetëdijshëm për të gjitha aspektet ligjore që të jeni në gjendje të citoni ndërsa jeni duke punuar në bordin e një anije udhëtimi.

Por sigurisht që ideali është të gjesh një punë në bordin e një anijeje udhëtimi që të punëson dhe që mund të regjistrohesh në Sigurimet Shoqërore. me pagën tuaj në fund të muajit. Edhe pse nëse doni të punoni si freelancer dhe ata ju paguajnë për shërbimet e kryera, ka kompani që gjithashtu e shohin atë si të realizueshme. Kështu që do të duhet të informoni vetveten për të zbuluar se cila opsion është më e mira për ju në varësi të profilit tuaj profesional.

Çështja e këshillave është diçka e veçantë sepse ato zakonisht janë para që ju japin në dorë falë shërbimeve që ju ofroni në anije.

Ju mund të kurseni përveç që keni një pagë të mirë

Punoni në një anije udhëtimi

Sikur të mos mjaftonte kjo, është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer pasi që do të duhet të kaloni një kohë të gjatë duke udhëtuar brenda në lundrim, nuk do të duhet të paguani për një banesë, ose energji elektrike, ose ujë, ose telefon. E gjithë kjo është në krye të kompanisë, domethënë, ju keni pagën tuaj dhe Çati dhe ushqim falas për aq kohë sa duhet të punoni në bord.

Sikur të mos mjaftonte, ushqimi është plotësisht falas pasi ofrohet nga ndërmarrja e lundrimit, si dhe uniformat. Si? Sigurisht, nëse guxoni të punoni në një anije udhëtimi, përpiquni të aplikoni për një pozicion ku jeni në kontakt të drejtpërdrejtë me pasagjerët në mënyrë që të mund të merrni nga ato të ardhura shtesë që janë këshilla.

Po orari i punës? Epo, duhet ta dini se puna në një anije udhëtimi është shumë e kërkuar. Ju do të punoni 7 ditë në javë, ndërmjet rreth 70 dhe 80 orë në javë, megjithatë ndërrimet nuk janë orë shumë të gjata siç ndodh në punët e zakonshme, por në thelb janë ndërrime ndërmjet 4 ose 6 orë në ditë ose për ndërrim (ndoshta duhet të punoni më shumë se një ndërrim për 24 orë).

Vlen të përmendet se të punosh në një anije udhëtimi nuk do të thotë të jesh i mbyllur në bord gjatë gjithë kohës.. Asgjë nga ato, sa herë që pasagjerët arrijnë në një port dhe njihen me ishujt, edhe ju mund të merrni të njëjtën rrugë, për sa kohë që keni mbaruar punën tuaj.

Nëse guxoni të sakrifikoni kohën për të udhëtuar nëpër botë, dhe veçanërisht për të marrë një pagë shumë të mirë, atëherë kjo është puna ideale për ju.

Por jo gjithçka është aq e bukur

Stafi i anijeve të lundrimit

Edhe pse është e vërtetë se ajo që kam shpjeguar deri më tani është mjaft joshëse, është e nevojshme që të keni parasysh se jo gjithçka është aq e bukur, por kjo tashmë varet nga preferencat tuaja personale dhe mënyra juaj e jetesës.

Kur punoni në një anije udhëtimi nuk është si një punë normale që punoni orët tuaja të përditshme dhe shkoni në shtëpi për të qenë me familjen tuaj dhe të shkëputeni nga gjithçka. Në punë në bordin e një anijeje udhëtimi nuk "shkëputeni" sepse do të jeni gjithmonë në punë, domethënë, për sa kohë zgjat sezoni i lundrimit. Kontrata do t'ju tregojë javët ose muajt që duhet të jeni në bord.

Kjo mund të jetë e vështirë për disa njerëz për tu përballuar, sepse edhe nëse ka teknologji të reja dhe ata mund të bëjnë video konferenca me familjet e tyre, Nuk është njësoj si të mbarosh punën dhe të shkosh në shtëpi.

Ndjenja e vetmisë (edhe nëse jeni të rrethuar nga njerëz) mund të jetë e vështirë për disa njerëz, edhe pse nëse personaliteti juaj është i fortë dhe ju me të vërtetë mendoni se mund të jetë një përvojë e mirë dhe kjo mund të rrisë cilësinë e rinisë tuaj, atëherë ajo mund të të jetë një mundësi e shkëlqyer.

Mendoni me mençuri

Punëtorë të Anijeve të Lundrimit

Nëse pasi të lexoni këtë artikull, ju ende mendoni se puna në bordin e një anijeje udhëtimi mund të jetë një ide e mirë, atëherë mos hezitoni të ndiqni ëndrrën ose dëshirat tuaja.. Mund të jetë një ide shumë pasuruese që do t'ju japë shumë dhe do të rriteni si njerëz, do të jeni në gjendje të takoni njerëz nga e gjithë bota dhe gjithashtu të punoni krah për krah me ta.

Pra, nëse është ajo që ju dëshironi, ju thjesht duhet të kërkoni për kompanitë e lundrimit dhe të merrni kontakt me ta, kështu që ata të mund t'ju tregojnë kërkesat që ju nevojiten për të pasur një mundësi në kompaninë e tyre. Dhe nëse ata i thonë jo një, mos e hidh në peshqir Ka shumë kompani të lundrimit që me siguri do të dëshirojnë të kenë shumë të motivuar dhe të etur për të punuar njerëz si ju.

Por para se të thuash po për të punuar, është e rëndësishme që të siguroheni që kompania të ketë kushte të mira për punëtorët e saj dhe që do të jeni në një ambient të këndshëm, është një kohë e gjatë që do të jeni në bord dhe si punëtor, ju kanë të drejta dhe respekt që kompania duhet t'i përmbahet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   i sinqertë dijo

    Përshëndetje, unë do të doja të di se si mund të punoni në një anije udhëtimi, unë kam shumë përvojë si kamerier dhe banakier, kam punuar në disa kompani ndërkombëtare por nuk di me kë të kontaktoj që të mund të dërgoj një CV te linjat e lundrimit ose agjencitë e rekrutimit. Unë do të vlerësoja informacionin

  2.   cho dijo

    70/80 orë në javë / 4/6 orë në ditë ??? Unë nuk i marr llogaritë