Njihuni me Buddën e Madhe të Kamakura në Japoni

Japonia është një nga vendet më të mira në botë për të qenë një turist. Çdo gjë këtu funksionon mirë, është një vend i rregullt, i përpiktë, efikas, me njerëz ndoshta pak të qetë, por shumë miqësorë, me ushqime fantastike dhe destinacione të pabesueshme turistike.

Një vizitë e vetme nuk mjafton, unë them që po shkoj për të katërtën dhe sapo kam ardhur. Çdo udhëtim zbuloj diçka të re, përjetoj diçka të re dhe vlerësoj shumë kujtime të pashlyera. Për shembull, vetëm dy javë më parë isha rrugës për në Kamakura Buda i Madh, një nga ekskursione më të rehatshme që mund të bëni nga Tokio.

Si të shkoni në Budën e Madh të Kamakura

Së pari ju duhet ta dini këtë Kamakura është një qytet antik, e ndertuar ne bregdetin e prefektures Kanagawa, më pak se një orë në jug nga Tokio. Në kohën kur kontrolli politik përreth këtu mbahej nga klani Minamoto, qyteti u bë zemra politike e Japonisë së shekullit të XNUMX-të. Fuqia e saj filloi të binte dy shekuj më vonë kur Kioto erdhi të zinte të njëjtin vend.

Pak mbeten nga ato vite lavdie, sepse sot e vërteta është se ajo është një qyteti i vogël i qetë që në fundjavë ose Vitin e Ri Kinez është plot me turistë. Tempujt, vendet e shenjta, disa monumente historike dhe madje edhe plazhet e saj të bukura janë një magnet gjatë verës, por ylli është gjithmonë Buda i Madh ose Kamakura Daibutsu, statuja imponuese dhe paqësore që shihni në foto. Si arrini këtu? Epo, shumë lehtë, siç ndodh zakonisht në Japoni.

Shteti japonez zotëron shumë linja transporti kështu që nëse keni Kalim hekurudhor Japoneze jeni me fat sepse nuk do të duhet të paguani për udhëtimin. Ju mund të arrini atje duke përdorur JR Yokosuka Line ose JR Shonan Shinjuku. Për të përdorur të parën, duhet të shkoni në stacionin e Tokios dhe treni zgjat pak më pak se një orë. Kushton 920 jen, pa leje (rreth 9 dollarë). Mund ta merrni edhe në stacionin Shingawa.

Linja tjetër niset direkt nga Stacioni Shinjuku, me shpejtësinë dy herë në orë. Ju duhet të hipni në një që shkon te Zushi, kështu që është gjithmonë një ide e mirë të kërkoni dikë që të jetë i sigurt. Personi do të shikojë shenjat e ndriçuara ose celularin e tij dhe do të konfirmojë informacionin në mënyrë që të mund të udhëtoni i qetë dhe të shkoni në anën e djathtë.

Nëse qëllimi juaj është të dini pak më shumë se Buda i Madh, mbase shkoni në verë ose në pranverë dhe dëshironi të shkoni në plazhe, një mundësi është të blini Enoshima Kamakura Pass Pa pagesë- Përfshin trenin nga Shinjuku dhe përdorimin e pakufizuar të trenit elektrik Enoden që lidh të gjitha pikat kryesore në Kamakura për 1470 jen.

Eksploroni Kamakura

Qyteti është i vogël dhe nëse ju pëlqen ju mund të ecni rreth tij. Whatshtë ajo që bëra dhe se ishte ftohtë. Por unë zbrita nga treni, hëngra një mëngjes të fuqishëm dhe fillova të ecja nëpër rrugët e vogla simpatike derisa të humba. Gjithsesi ka shenja kështu që nuk ju mungon kurrë gjithçka, mjafton të zbuloni cepa, shtëpi, njerëz. Nëse edhe koha është e mirë ju mund të merrni me qira një biçikletë.

Nëse kërkoni një hartë në zyrën turistike, mund të ecni në një nga shumë shtigje shëtitjeje që përshkojnë qytetin dhe kodrat ose hipni në një autobus ose merrni një taksi. Taksia mund të jetë e përshtatshme kur doni të shkoni në destinacione paksa larg rrugës siç janë tempujt Zuisenji dhe Zeniarai Benten. Përveç qafës turistike për të cilën ju thashë para se të ekzistojë një tjetër: Qafa e Kamakura Enoshima Kushton 700 jen dhe ju lejon të përdorni trenat JR, monoralin Shonan dhe Enoden në një ditë.

Nuk përfshin udhëtimin nga dhe për në Tokio, po, por mund ta konsideroni nëse do të jeni të plotë në qytet.

Kamakura Buda i Madh

Shtë një gjë e madhe statujë bronzi që përfaqëson Amida Buda dhe se është në kopshtet e Tempullit Kotokuin. Ka pak më shumë se 13 metra e lartë dhe është statuja e dytë më e gjatë prej bronzi në të gjithë Japoninë sepse në Nara ka një tjetër edhe më të gjatë.

Fillimisht është ndërtuar në 1252 dhe pushtoi qendrën e një salle të madhe në një tempull. Por tempulli u shkatërrua shumë herë nga përmbytjet dhe tajfunët në shekujt XNUMX dhe XNUMX. Ndërtimi i saj zgjati më shumë se dhjetë vjet dhe për disa shekuj statuja është jashtë kështu që çdo kaq shpesh ka nevojë për mirëmbajtje.

Unë erdha duke ecur nga stacioni Kamakura, por nëse merrni trenin elektrik Enoden nga i njëjti stacion, ai është ndalesa e tretë, Hase. Treni i vogël është piktoresk, prandaj ia vlen ta merrni edhe atë.  Tempulli ku pushon Buda hapet nga ora 8 e mëngjesit dhe mbyllet në 5:30 pasdite. Isshtë shumë i lirë sepse kushton vetëm 200 jen dhe nëse futni të njëjtën statujë, duhet ta bëni, paguani edhe 20 jen shtesë. Asgjë

Asnjëherë nuk mbyllet, madje as në Vitet e ReKështu që sapo të shihni se koha është e mirë në Tokio, bëni këtë udhëtim në Kamakura që do të pëlqeni. Unë shkova në dimër, kështu që i ftohti më trembi pak për të vazhduar udhëtimin, por do të ishte bukur të vazhdoja të ecja dhe të përfundoja në plazh ose të vizitoja tempullin Hasedera që ka pamje të bukur të qytetit ose tempullin Hokokuji që është në mes e një bambu pylli, ndër shumë të tjerë.

Për më tepër, në verë turizmi është i përqendruar edhe në plazhe sepse Plazhet Kamakura janë shumë afër Tokios dhe Yohokama dhe ato janë ideale për t'i shpëtuar nxehtësisë së lagësht të këtij sezoni. Dy më të famshmet janë plazhet e Zaimokuza dhe Yuigahama, të dy mbi një kilometër të gjatë, me strehim dielli, dyqane dhe dushe.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*