16 tarracat më të mira verore në Madrid

Hotel ME Madrid Image Travel4news

Ata që kanë pasur mundësinë të kalojnë disa ditë në Madrid gjatë verës do të kenë parë që netët janë shumë të gjata kur nxehtësia nuk ju lejon të flini dhe ditët mund të bëhen tepër mbytëse. Për fat të mirë, tarracat e Madridit janë aleati më i mirë për vendasit dhe vizitorët për të luftuar temperaturat e larta.

Në kryeqytet ka tarraca për të gjitha shijet dhe xhepat, por të gjitha kanë të përbashkët duke qenë një plan perfekt për një mbrëmje të paharrueshme në shoqërinë e një çifti apo miqsh. Këtu janë disa nga tarracat më të këndshme në Madrid për të shijuar verën me një pije në dorë.

Tarraca për ngrënie

Radio Rooftop Bar (Hotel ME Madrid) Plaza Sta. Ana, 14 vjeç)

Hotel Me Madrid Reina Victoria importon konceptin e suksesshëm të Bareve Ndërkombëtare të Radio Rooftops si ME London ose ME Milan, të cilat ndërthurin muzikë, gastronomi të mirë dhe pamje spektakolare në mënyrë që klientët të shijojnë një natë magjike.

Në Madrid kjo tarracë ka pamje të mrekullueshme të Plaza de Santa Ana, Teatrit Spanjoll dhe çative tradicionale të qytetit. Ajo ka 400 metra katrorë në të cilat janë shpërndarë disa mjedise: restorant, zonë bar dhe koktej bar ose privat, ndër të tjera.

Menuja mesdhetare me prekje ekzotike të ofruara nga shefi i kuzhinës David Fernández në restorantin e Radio Rooftop Bar të Hotel ME Madrid, kërkon ta kthejë këtë tarracë në një nga gjërat e domosdoshme të verës. Mos harroni të porosisni një koktej pasi ato janë krijuar për tu bashkuar me ushqimin.

Pikëpamja e Thyssen (Paseo del Prado, 8 vjeç)

Imazhi | Pikëpamja e Thyssen

E vendosur në papafingo e muzeut të famshëm, kjo tarracë dhe restorant hap dyert nga 1 korriku deri më 3 shtator për t'u ofruar klientëve të saj darka të shijshme nga El Antiguo Convento Catering.

Pamjet e privilegjuara të tarracës së saj, kalueshmëria e ofertës së saj dhe menyja e dalluar e kuzhinës luksoze mesdhetare e bëjnë atë një restorant shumë të veçantë dhe ekskluziv për një mbrëmje vere nën yjet. Ky plan është bashkuar me të qenit në gjendje të shijoni muzikë live të Shtunave në Korrik dhe Gusht.

Tërheqja e Floridës (Ecja e Republikës së Panamasë, 1)

Imazhi | Restorant Hotel Bar

Parku i vjetër i Florida-s është kthyer më i rinovuar se kurrë. Ai jo vetëm që paraqet një zbukurim të ri dhe propozime të reja për kohën e lirë, por edhe një tarracë spektakolare që premton të bëhet një strehë për vendasit dhe të huajt gjatë verës.

I vendosur në çatinë e restorantit Florida Retiro dhe pranë kupolës ikonike, është ideal për drekë, darkë ose disa pije në një nga vendet më të privilegjuara të qytetit. Shefi i kuzhinës Joaquín Felipe ka hartuar një menu të shijshme të karakterizuar nga cilësia e përbërësve dhe respektimi i aromave të pastra.

Një ofertë e lehtë dhe e freskët sipas verës dhe hapësirës ku mund të shijoni sallata të shijshme, sashimis, ceviches, proshutë Iberike dhe Sushi.

Paratrupi (Calle de la Palma, 10 vjeç)

Imazhi | Hani & Dashuroni Madridin

El Paracaidista është një nga tarracat më të habitshme në Madrid pasi është një dyqan shumëkatëshe në një pallat në Calle de la Palma, ku do të gjeni gjithashtu një kinema të vogël, një zonë të dedikuar për pazar ose një dhomë leximi.

Por ajo që na intereson këtu është restoranti dhe tarraca e El Paracaidista, e vendosur në katet e fundit dhe të parafundit të këtij pallati të rinovuar. Pavarësisht se është në zemër të lagjes Malasaña, ky vend nuk është ende shumë i popullarizuar kështu që ju mund ta shijoni me qetësi të plotë.

Në çati është restoranti, një hapësirë ​​e madhe e quajtur Parq e zbukuruar me tavolina dhe stola druri për të shijuar një ofertë gastronomike të thjeshtë, të larmishme dhe shumë të shëndetshme. Sallatat, sanduiçët e derrit të tërhequr, toni i skuqur dhe picat e shijshme ia vlen.

Një darkë kaq e shijshme meriton të përfundojë me një dolli në lokalin e koktejve Cubanismo, i vendosur në katin e parafundit. Isshtë një tarracë e vogël me ajër kolonial të përsosur për të pirë një pije me miqtë. Megjithëse vërtet në El Paracaidista, renditja e faktorëve nuk e ndryshon rezultatin.

Tarracat në qendër

Hotel The kryesor (Rruga Marqués de Valdeiglesias, 1)

Imazhi | Madridi Kryesor

Meqenëse hotelet vendosën të hapeshin jo vetëm për mysafirët e tyre, por edhe për pjesën tjetër të qytetit dhe vendasit guxuan të kalonin pritjen për të arritur në çatitë, tarracat e hotelit janë bërë vendi i preferuar i shumë njerëzve për t'i mbijetuar nxehtësisë mbytëse.

Me kalimin e viteve, tarraca e hotelit The Principal është bërë një nga hapësirat më në modë në kryeqytet, si për të pirë një pije pas punës ashtu edhe për të shijuar një pije në agim ndërsa soditni pamjet e bukura të Gran Vía.

Refresh veten me klasikët e koktejeve tradicionale të tilla si xhin dhe tonik ose martinat mitike të thata së bashku me propozimet më inovative në një mjedis të pabesueshëm, të rrethuar nga një kopsht urban me ullinj dhe selvi dhe me horizontin e qytetit në sfond.

Rooftop Forus Barceló (Rruga Barceló, 6)

Imazhi | Çati Forus

2016-ën e kaluar, Azotea Forus Barceló u përurua në tregun qendror Barceló në Madrid, një oaz i vogël për vendasit, ku përveç blerjeve, shijojnë produkte të shijshme si dhe një pije deri në agim. Megjithëse ata nuk kanë një kuzhinë, është e mundur të shijoni disa pjata të ftohta dhe të shëndetshme.

Gjëja më karakteristike për këtë tarracë është se ajo duket si një oaz urban pasi është zbukuruar me magnolia, shegë, bambu dhe panje japoneze.

Propozimi gastronomik i Azotea Forus Barceló përcaktohet nga filozofia e ushqimit të shëndetshëm. Sallata, supa të ftohta, ushqim i papërpunuar, lëngje dhe smoothie dhe kokteje të tilla si Barcelito (versioni i tij i veçantë i mojito) ka në menu.

Oseri i Dhomës së Hotelit (Sheshi Pedro Zerolo, 12 vjeç)

Imazhi | Udhëtari

Kur flasim për tarracat më të mira në Madrid, është e pashmangshme të flasësh për tarracën e njohur të Hotel Room Mate Oscar. E përsosur për të luftuar ditët e nxehta të verës në pishinën e saj të vogël në çati dhe me më shumë se 30 kokteje në menunë e pijeve. Tarraca e Hotel Room Mate Oscar është e hapur çdo ditë deri në 2 të mëngjesit.

Itshtë e vërtetë që në Madrid nuk ka plazh, por nëse duhet të qëndrosh në kryeqytet këtë verë, nuk ka asgjë si një seancë relaksuese në zonën e saj të rri kot me shtretër Baline, shezlongë dhe vizita panoramike për të kaluar një kohë të mrekullueshme.

Hotel Indigo Madrid (Rruga Silva, 6)

Imazhi | Udhëtari

Ajo në Hotel Indigo është një nga tarracat më të dëshiruara në Madrid. Kur koha është e mirë, kjo hapësirë ​​zbukurohet për t'u bërë një oaz autentik urban falë pyllit të saj artificial dhe pishinës së saj të pafundësisë për të shijuar një zhytje freskuese me qytetin në këmbët tuaja.

Pikërisht Hotel Indigo Madrid ka planifikuar disa Aqua Brunches për këtë verë në të cilat nga 13:16 deri në 6:XNUMX. ju mund të kombinoni një notim në pishinën e tij të mrekullueshme me një menu të shijshme dhe të plotë. Takimi tjetër është më XNUMX gusht, kështu që bëni kujdes të mos e humbisni.

Sikur të mos mjaftonte, në fundjavat nga 4 qershori, muzika elektronike merr tarracën midis orës 18:23. dhe ora XNUMX:XNUMX. me seancat e njohura të Sky Zoo. Një plan real!

Tarracat verore

Tarraca Atenas (Rruga Segovia, S / N)

Imazhi | Koha e pritjes

Pranë Cuesta de la Vega dhe me pamje të mrekullueshme të Katedrales Almudena ne gjejmë Tarracën popullore Atenas. Një vend i shkëlqyeshëm për të shijuar pasditet dhe netët e verës në një atmosferë të qetë dhe të qetë.

E vendosur në një park me gjethe, në këtë tarracë në Madrid, duke pritur për një tryezë do të jetë gjithmonë më e durueshme pasi, nëse ka ndonjë rast, ka shumë njerëz, dikush mund të ulet në bar për të shijuar pijen tuaj dhe flladin e butë të natyrës.

La Terraza Atenas është i njohur për performancat e tij drejtpërdrejt, sesionet e tij DJ, partitë e saj me temë dhe pishinat e vogla për të qetësuar këmbët tuaja të vendosura në tribuna. Gjithmonë pa u ndalur së provuari koktejet e tyre të shijshëm, të cilave nuk do t’iu rezistoni dot: piskot, xhinsa, mojitos ...

Palestër (Calle de la Luna, 2)

Imazhi | Madrid Falas

Në zonën e Triángulo Ballesta (Triball) afër Callao ka një tarracë me pamje nga kisha e San Martín de Tours: Palestër. Një vendpushim urban me më shumë se 700m2 i shpërndarë në dy nivele dhe i përbërë nga një bar-rostiçeri, zona e rri kot, restorant dhe një pishinë e vogël pafundësie për përdorim publik.

Ky oaz i ri në Madrid për ditët e nxehta ka një menu të kujdesshme bazuar në propozime të freskëta dhe të lehta me çmime të volitshme. Për më tepër, është i përsosur për punën e mëpasshme pasi mund të zgjidhni nga një larmi e koktejeve me ose pa alkool, ndërsa ne parashikojmë perëndimin e diellit nga tarraca e tij.

Në mbrëmje, ndriçimi dhe dekorimi i hapësirës krijojnë një atmosferë të ftohtë në përputhje me pamjet e kulmeve të Malasaña dhe kishën e San Martín de Tours.

Arzábal (Rruga Santa Isabel, 52)

Pranë Muzeut Reina Sofía dhe rrëzë rrugës gjejmë tarracën e tavernës Arzábal, një hapësirë ​​prej 900 metrash katrorë me pemë dhe lule për të shijuar propozimet më të mira gastronomike gjatë verës. Pas një dite intensive pune ose një vizite interesante në galerinë e artit, Arzábal mund të jetë një mundësi e mirë për të bërë një pushim.

Në tarracën e tij të gjallë, në sajë të sesioneve të një DJ, ne do të jemi në gjendje të shijojmë mish të shijshëm të pjekur në skarë dhe peshk, si dhe duke pjekur nga menuja e tij konserva të pasura, kroketa ose mish të tymosur. E gjithë kjo e shijuar me një gotë verë ose shampanjë të shijshme. Ekipi juaj do të jetë i lumtur të rekomandojë çiftimin më të mirë për secilën pjatë.

The Cantina de Matadero (Paseo de la Chopera, 14)

Imazhi | Një për dy

Një nga motorët e fundit kulturorë të Madridit është Matadero, në zonën e Legazpi. Atje mund të thithim tendencat e fundit në kohën e lirë dhe kulturën ndërsa shijojmë një pije dhe një meze të lehtë në Cantina de Matadero pas vizitës.

Në lidhje me këtë hapësirë, është bërë një përpjekje për të ruajtur sa më shumë të jetë e mundur estetikën industriale të fillimit të shekullit XX, që kishte kompleksi, por duke e përshtatur atë me kohët e reja dhe nevojat e qëllimit të ri që synohet të jetë e dhënë Cantina është e ndarë në disa zona, njëra me tavolina druri dhe karrige kartoni origjinale brenda dhe një tjetër në oborr, e cila është tarraca e arritshme nga një devijim.

Në La Cantina ne mund të shijojmë quiche të shkëlqyera, empanadas, sanduiçe dhe ëmbëlsira shtëpiake të gatuara nga ekipi i Olivia te Cuida. Një kuzhinë shtëpi dhe ekologjike për ata që duan të hanë diçka të shëndetshme dhe të shpejtë. Menuja nuk është e gjerë, por ka pak nga gjithçka për të shijuar një mbrëmje të bukur vere në ajër të hapur ndërsa dëgjoni muzikën e sfondit të një riprodhuesi të vjetër.

Tarraca simpatike

Udhëtari (Plaza de la Cebada, 11)

Imazhi | Blog Cool Madrid

Motoja e tij "të duash La Latina dhe Madridin që nga viti 1994" është një deklaratë e qëllimit. Kjo tarracë e mrekullueshme e vendosur në katin e tretë të një pallati të shekullit të nëntëmbëdhjetë ju lejon të shijoni nga lartësitë e horizontit të kryeqytetit dhe të sodisni perëndimin e diellit drejt Plaza de la Cebada dhe kishës së San Francisco El Grande, tempulli i krishterë me kupola e tretë më e madhe e botës.

Tarraca e El Viajero është komode, eklektike dhe plot jetë. Dekori është një lloj të vjela autentike dhe plot ngjyra sipas publikut të larmishëm që e frekuenton atë.

Në menunë e tij mund të gjejmë pjata të thjeshta dhe të shijshme të bëra me produkte të freskëta nga Tregu Cebada. Bravitasit e tyre bien në sy, patatet e tyre me mojo të kuqe, entrepanat e tyre ose omëletën e tyre të shijshme, të cilën e quajnë më të mirët në Madrid. Ai gjithashtu ju fton të jetoni një natë latine në harmoni të mirë me koktejin e saj yll: mojito.

Tarraca Poniente (Kryeprifti i Hitës, 10 vjeç)

Imazhi | Udhëtari

Në krye të Hotel Exe Moncloa është Terraza del Poniente e mrekullueshme, një tarracë simpatike dhe shumë romantike për të shkuar si çift pasi ka pamje të pabesueshme në perëndim të kryeqytetit: Universiteti City, El Pardo, Parque del West dhe , në sfond, Sierra de Guadarrama.

La Terraza del Poniente dëshiron të jetë një vend për të shkuar për t'u çlodhur dhe argëtuar në shoqërinë më të mirë ndërsa ne provojmë disa birra, disa gota kava ose disa pjata të ftohta që ata përgatisin në Moncloa Market.

Ikebana (Sheshi i Pavarësisë, 4)

Imazhi | Glamour

Një nga tarracat më të njohura simpatike në Madrid është, pa dyshim, ajo e Ramsés Life & Food. Projektuar nga Phillipe Starck, Ikebana është një tarracë ideale për të shijuar një pije si në verë ashtu edhe në dimër pasi është e pajisur në mënyrë të përsosur në mënyrë që klientët tuaj të ndihen rehat gjatë vizitës së tyre.

Në Ikebana dhe Ramsés ngjarje dhe ahengje mbahen çdo ditë dhe ka një atmosferë të freskët që askush që ecën para tij nuk shpëton. Pamjet e Plaza de la Independencia de Madrid, Retiro dhe Puerta de Alcalá imponuese kontribuojnë për ta përmirësuar atë.

Sa i përket menusë së tij, mund të gjejmë pjata avangarde dhe shkrirje japoneze-mesdhetare. Të Shtunën dhe të Dielën ata shërbejnë një drekë të shijshme të gjallëruar me muzikë live dhe ata kanë shërbim Kids Clubs për fëmijët që të argëtohen vetë ndërsa prindërit shijojnë një moment relaksues.

Tarraca e Rrethit të Arteve të Bukura (Rruga Alcalá, 42)

Imazhi | Ku të shkoni në Madrid

Kulmi i Círculo de Bellas Artes ka një nga tarracat më të bukura simpatike në Madrid, veçanërisht për shkak të pamjeve nga qendra e qytetit.

Mbërritja e motit të mirë na ofron një mundësi të shkëlqyeshme për t'u larguar nga kjo hapësirë ​​unike kulturore në kryeqytet. Tarraca është në çati dhe tani ka një hapësirë ​​gastronomike të quajtur Tartan Roof nga shefi i kuzhinës Javier Muñoz Calero, i cili ka përgatitur një menu të frymëzuar nga ushqimi ndërkombëtar i rrugës.

Nëse pamjet e tij spektakolare dhe menuja e shijshme nuk ishin arsye të mjaftueshme për të vizituar tarracën e Círculo de Bellas Artes, duhet të dini se gjatë sezonit të verës Tartan Roof do të ofrojë ngjarje të ndryshme dhe aktivitete kulturore të tilla si koncerte dhe ekspozita. Një nxitje më shumë për t'iu afruar këtij këndvështrimi qendror.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*