Teleferiku më i rrezikshëm në botë, në Kinë

teleferiku më i rrezikshëm
Ka shumë teleferikë në Azi, por asnjë nuk pëlqen ai që do të gjeni në qytetin e Jushan, një qytet i largët malor në Provincën Hubei të Kinës qendrore. Ky kabëll është lidhja e tij e vetme me botën e jashtme, një linjë e pasigurt kilometrike e gjatë që lëkundet mbi një grykë të thellë 480 metra të lartë. Padyshim, teleferiku më i rrezikshëm në botë.

I rrethuar nga shkëmbinjtë në një luginë të thellë, Yushan është një qytet pa akses. Për të dalë nga atje duhet të përballeni me një rrugë të gjatë dhe të mundimshme nëpër shtigjet e ngushta malore ose të ngjiteni në këtë pajisje rudimentare që përbëhet nga një kafaz i thjeshtë çeliku i mundësuar nga një motor dizel që ishte ndërtuar në vitin 1997 për të ndihmuar fshatarët vendas. Për të marrë furnizime.

teleferiku më i rrezikshëm në botë

Çdo javë kabllot duhet të lubrifikohen në mënyrë që teleferiku të funksionojë mirë, gjë që është një punë shumë e ndërlikuar. Kjo klasë e tEleferencat primitive janë shumë të zakonshme në vendet e varfëra të Azisë, dhe për kuriozitet shumë prej tyre janë bërë atraksione kryesore turistike. Shumë udhëtarë vijnë në Yushan për ta fotografuar dhe madje, në rastin e më të guximshmit, e ngasin atë.

Së shpejti ajo që ata e quajnë teleferiku më i rrezikshëm në botë (edhe pse që nga fillimi i tij deri më sot nuk ka pasur asnjë aksident të vetëm) do të pushojë së ekzistuari, sepse qeveria lokale ka në plan të ndërtojë një rrugë për në fshat e cila, pasi të përfundojë, do të thotë tërheqja përfundimtare e teleferikut.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*