Tempujt e mrekullueshëm të Ayutthaya

Tajlandë Isshtë një nga destinacionet më të njohura për turizmin ndërkombëtar dhe sekreti janë edhe peisazhet e tij dhe sa i lirë është për udhëtarët me euro ose dollarë. Avioni mund të mos jetë i lirë por kostoja e jetesës atje kompenson gjithçka. A tingëllon i njohur për ju emri Ayuttahaya?

Isshtë një nga atraksionet më të njohura në Tajlandë: një grup i madh rrënojash të mrekullueshme tempujsh që UNESCO tashmë i ka mbrojtur duke emëruar një Trashëgimi Botërore. Le të shohim se ku janë dhe si mund të gjenden.

Parku Historik Ayuttahay

Ky është emri zyrtar i vendit në provincën Phra Nakhon Si Ayuttahaya. Janë rrënojat e qytetit antik të themeluar nga një mbret në 1351 dhe shërbeu si kryeqytet deri në fund të shekullit të XNUMX-të.

Parku historik lindi si një mënyrë për të mbrojtur rrënojat e vlefshme në 1976, por UNESCO përforcoi konceptin e kujdesit dhe ruajtjes në 1991. Rëndësia e qytetit ishte e tillë që ai u bë një qytet i madh me një milion banorë dhe një udhëkryq për të blerë në të gjithë Azinë. Kur evropianët ranë në kontakt me të, ata nuk mund të mos mrekulloheshin me bukurinë dhe luksin e tempujve dhe pallateve të saj.

Fatkeqësisht, në fund të shekullit të XNUMX-të, Burmanët pushtuan qytetin dhe e dogjën atë dhe janë rrënojat e tij ato që sot na tregojnë për atë shkëlqim të kaluar të ndërtuar në gur.

Vizitoni rrënojat e Attuhaya

Ayuttahaya është një ishull që ndodhet në bashkimin e lumenjve Pa Sak, Lopburi dhe Chao Phraya. Ju arrini me tren nga cepat e tjerë të Tajlandës dhe stacioni është në anën lindore, kështu që së paku duhet të kaloni njërin nga këta lumenj në një anije trageti. E verteta eshte mbërritja me tren është forma më e lirë e transportit por edhe ai që do t'ju japë imazhet më të bukura të peizazhit Thai.

 

Nga Bangkok, nga Stacioni Hualamphong, udhëtimi është midis një ore e gjysmë dhe dy orë e gjysmë në varësi të shërbimit që merrni. Ka vende shumë të lira të klasës së dytë dhe të tretë. Nëse do të shikoni në një faqe në internet të trenave Thai, rezervoni disa dyshime dhe mbërrini para kohës së reklamuar sepse mund të ketë gabime. Më pas, kalimi në traget është gjithashtu i lehtë pasi është rruga e zakonshme turistike dhe ato largohen çdo 15 minuta. Ose ju ecni deri tek ata ose brenda tuktuk.

Nëse nuk doni trenin mund të përdorni autobus. Shërbimet për në Attuyhaya nisen nga Bangkok çdo 20 minuta nga Terminali i Veriut dhe pjesa e fundit në 6 pasdite. Ka autobusë të klasit të parë me ajër të kondicionuar dhe i gjithë udhëtimi vlerësohet të zgjasë dy orë për shkak të gjendjes së linjave ose ndalesës së çuditshme, edhe nëse thotë shërbim i drejtpërdrejtë. Nëse më pas mbërrini me autobus, stacioni në Ayuttahaya ndodhet në rrugën Naresuan afër Tregut Chao Phrom.

Dhe po, ju gjithashtu mund të shmangni autobusin dhe të merrni me qira një të tillë minivan ose minibus që nisen nga stacioni MoChit ose Rangsit. Një alternativë e fundit më e keqe, jo më pak interesante është mbërrijnë me anije nga Bangkok duke ndaluar në Ko Kret dhe Bang Pa-In. Isshtë një udhëtim i gjatë, i cili do të të marrë pjesën më të madhe të ditës, por është piktoresk.

Të lëvizësh nëpër ishull është e lehtë pasi ekziston rruga U Thong që e anashkalon atë dhe me një hartë të mirë se ku është ajo që dëshiron të shohësh, lëvizja nga këtu atje është e lehtë dhe e thjeshtë. Ti mund marr me qira një biçikletë Gjithashtu dhe është shumë mirë të vizitosh parkun arkeologjik. Gjurmët janë të asfaltuara dhe distanca midis tempujve është e vogël. Ju mund të largoheni nga ishulli me biçikletë sepse gjithçka është afër. Ka shumë dyqane me qira biçikletash dhe ju mund ta merrni hartën nga zyra juaj lokale e turizmit.

Dhe nëse ju pëlqen tuktuk, atëherë mund të përfitoni nga ato këtu, të cilat janë pak më të mëdha se ato në Bangkok. Ose marrja me qira e një motoçiklete është një tjetër mundësi.

Vizitoni Parkun Arkeologjik Attuhaya

Në thelb ka të bëjë me vizitën në tre pallatet: Pallati i Madh, Pallati Chantharakasem dhe Pallati Wang Lang dhe një grusht tempujsh të shkatërruar dhe të tjerë të tjerë që janë ende në veprim. Për disa paguan hyrjen dhe për të tjerët jo. E vërteta është se ju duhen dy ditë për të kaluar mirë gjithë zonën kështu që nëse nuk keni dy ditë atëherë duhet të bëni një përmbledhje.

Ndërsa historia e qytetit mund të përqendrohet në tre periudha, ju mund ta ndani vizitën në ndërtesa nga ato tre periudha historike dhe të thjeshtoni gjërat. Ato që nuk mund t’i kaloni:

  • Wat mahathat: Whereshtë vendi ku ndodhet koka e Budës dhe është shumë e shkatërruar. Shtë në qendër të qytetit dhe ishte rezidenca e Patriarkut Suprem. Besohet se është ndërtuar në shekullin XIV dhe megjithëse shaka Për herë të fundit u shemb në 1911 ju mund të shihni se ishte i madh dhe shumë i gjatë.
  • Wat Ratchaburana: Ajo u ndërtua nga mbreti Borom Ratchathirat II në të njëjtin vend ku u vranë dy vëllezërit e tij duke luftuar për fronin. Statujat e perëndive këtu u vodhën dhe pak u gjet. Brenda ka murale me jetën e Budës, por gjithçka është përkeqësuar shumë.
  • Wat Phra Si Sanphet:  Tre kullat ose çeditë e tij janë sot simboli i parkut arkeologjik. Këto tempuj i gjeni brenda kopshteve të pallatit dhe ato janë përdorur vetëm për ceremonitë mbretërore ose për të mbajtur relike. Këto tre cedi besohet se mbajnë hirin e tre mbretërve.
  • Wat Chai Wattanaram: Ajo u ndërtua në 1630 për të festuar kurorëzimin e Mbretit Prasat Thong dhe ka një shaka qendrore me të tjerët që e rrethojnë atë dhe shumë kulla. Shakaja qendrore simbolizon Malin Meru dhe katër ato anësore simbolizojnë katër kontinentet që në kozmogoninë Budiste janë të banuara nga qenie njerëzore. Fillimisht ajo kishte 120 Buddha të llakuara dhe shumë murale, por në shekullin e XNUMX-të u përdor si poligon qitjeje dhe më vonë shitja e gurëve dhe tullave u bë e zakonshme.

Më në fund, ka Wat Phanan Choeng, me një imazh të madh të Budës, Wat Phutthai Sawan, Wat Phra Ram, Wat Na Phramen, Wat Choeng Tha dhe Wat Suwan Dararam dhe Wat Mongkhon Bophit. Sigurisht që ka shumë më tepër, secili me tërheqjet e veta dhe kjo është vërtet arsyeja pse dy ditë është më mirë se një.

edhe ka muze për të vizituar kështu që nëse qëndroni më gjatë mund t'i vizitoni: Qendra e Studimeve Historike Ayuttahaya vizita e të cilit rekomandohet të bëhet para se të shkoni në parkun arkeologjik, Muzeu Kombëtar Chantharakasem dhe Muzeu Kombëtar Chao Sam Phraya. Dhe meqenëse qyteti ka qenë në kontakt me shumë kultura të huaja, ju mund të bëni një turne atje ku këta të huaj dinin të vendoseshin.

Kështu, ju mund të afroheni më shumë me njohjen e vendbanim holandez që daton nga shekulli i shtatëmbëdhjetë, japonezët prej të cilave nuk mbetet asgjë origjinale por qeveria japoneze ka rindërtuar a park japonez ngjashmëri dhe Portugezët me rrënojat e një kishe Dominikane. Më në fund, nuk mund të ndaloni së ecuri nëpër Tregu lundrues Ayothaya.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*