Tempujt megalitikë të Maltës

Bota ka shumë vende misterioze, nga ato që pak dihet dhe shumë supozohet. Malta është një prej tyre ose, më konkretisht, tempujt megalitikë të MaltësMe I njihni ata? A nuk ju intrigojnë?

Malta është pjesë e Bashkimit Evropian dhe megjithëse e vogël është një vend ku jetojnë shumë njerëz. Këtu, në këtë gjeografi të çuditshme sot shumë të vizituar nga turistët falë klimës së saj të ngrohtë, janë tre Trashëgimia Botërore dhe shumë tempuj megalitikë që janë ndër më të vjetrit dhe më misteriozët në botë.

Maltë

Është një shtet i pavarur që ndodhet në jug të Italisë dhe se megjithëse ka qenë në mëshirën e vendeve të ndryshme gjatë historisë së tij, është, që nga viti 1964, me të vërtetë i pavarur. Është një shtet ishullor e përbërë nga tre ishuj, vetë Malta, Gozo dhe Comino. Ka edhe ishuj të tjerë të vegjël.

Klima e Maltës është ngrohtë në verë dhe në dimër bie shi pak. Kjo është arsyeja pse shumë turistë shkojnë. Për plazhet e saj dhe padyshim, për këto tempuj megalitikë që janë super kuriozë.

Tempujt megalitikë të Maltës

Ekzistojnë shtatë tempuj megalitikë në Maltë që UNESCO i njeh si vende të Trashëgimisë Botërores Ata janë në Maltë dhe në ishullin Gozo. Në të parët janë tempujt e Hagar Qim, Mnajdra dhe Tarxien, Ta'Hagrat dhe Skorba ndërsa në Gozo janë dy tempujt e mëdhenj të Ggantija.

Të gjithë janë strukturat monumentale parahistorike besohet se janë ndërtuar gjatë mijëvjeçarit të katërt dhe të tretë p.e.s. Ato janë ndër strukturat e para të ngritura prej guri në botë dhe janë të habitshme për format dhe dekorimet e tyre. E vërteta është se çdo kompleks është unik dhe një kryevepër për arritjet teknologjike që ata përfaqësojnë.

Specialistët thonë se çdo monument ka një teknikë, plan dhe artikulim të ndryshëm edhe pse ka disa tipare të përbashkëta si oborri eliptik përpara dhe fasada konkave. Në përgjithësi, hyrja ndodhet në pjesën e përparme, në mes të fasadës, ajo hapet në një kalim monumental me një oborr të shtruar dhe pjesa e brendshme përbëhet nga dhoma gjysmërrethore të vendosura në mënyrë simetrike në secilën anë të boshtit të ndërtesës.

Këto dhoma ndryshojnë në numër në varësi të ndërtesës, ndonjëherë ka tre dhoma, ndonjëherë katër ose pesë, dhe ndoshta gjashtë. Ka gurë horizontalë dhe gurë të mëdhenj në këmbë, Besohet se kishte çati dhe gjithçka sugjeron që metoda e ndërtimit zbulon shumë sofistikim. Guri i përdorur është i disponueshëm në vend, është gur gëlqeror koral për muret e jashtme dhe a gëlqeror më i butë për të brendshme dhe elemente dekorative. Po, ka disa dekorime brenda ndërtesave dhe ato gjithashtu zbulojnë një shkallë të konsiderueshme mjeshtërie.

Për çfarë elemente dekorative Ne flasim? Panelet e zbukuruara me vrima, motive spirale, pemë, bimë dhe kafshë nuk mungojnë. Besohet, nga dizajni arkitektonik dhe dekorimet, se këto ndërtesa të lashta përmbushën disa rol ritual për shoqërinë që i ka ndërtuar.

Pothuajse të gjitha informacionet që do të gjeni në lidhje me tempujt megalitikë të Maltës vijnë nga arkeologji ortodokseMe Kjo shkencë, nga analiza e eshtrave, fragmenteve qeramike dhe markave të ndryshme, e ka vërtetuar atë Njerëzit jetuan në Maltë që të paktën 5200 para KrishtitMe Ata jetuan në shpella, por më vonë ndërtuan shtëpi dhe fshatra të tëra. Besohet se pak a shumë pas 1600 vjetësh të mbërritjes në ishull ata filluan ndërtimin e këtyre tempujve të mëdhenj, nga të cilët sot ne shohim vetëm diçka si skeletet e tyre.

Pas një çasti lavdie dhe shkëlqimi duket se Rreth vitit 2300 para Krishtit kjo kulturë fantastike filloi të bjerë me shpejtësi.dhe Pse? Besohet se për shkak të shpyllëzimit ekstrem, humbjes së tokës, popullsisë më të madhe dhe përdorimit të burimeve për bujqësi ... Po ashtu flitet për urinë, konfliktin shoqëror rreth fesë shtypëse ose ardhjen e pushtuesve të jashtëm. Sidoqoftë, çfarëdo që të ndodhte, kultura e Maltës ra dhe deri në ardhjen e njerëzve në Epokën e Bronzit rreth 2000 pes. C ishulli ishte i shkretë.

Rrënojat më të njohura janë ato të Tempullit të Hagar Qim dhe ato të Mnajdra, në bregdetin jug-perëndimor të Maltës, duke parë nga deti drejt ishullit të pabanuar të Filfla pothuajse pesë kilometra larg. Kjo fushë ka dy lloje guri gëlqeror, një më të ulët dhe më të fortë që është ai që përdoret në Mnajdra dhe një më i lartë dhe më i butë që është ai që përdoret në Hagar Qim.

Agar Qim Do të thotë 'gurë në këmbë' dhe para se rrënojat të dilnin në dritë ato ishin të mbuluara nga një tumë guri nga e cila vetëm disa shkëmbinj në këmbë dilnin në majë. Tempulli besohet të jetë ndërtuar në faza midis 3500 pes dhe 2900 pes dhe ka gurët më të mëdhenj në ishullMe Ekziston një shkëmb masiv shtatë metra me tre metra dhe peshon rreth 20 tonë.

Rrënojat u eksploruan për herë të parë në 1839 dhe gërmime më serioze u kryen midis viteve 1885 dhe 1910. Në rastin e lTempujt e Mnajdra janë rreth 500 metra në perëndim të Hagar Qim, pranë majës së greminës me pamje nga deti. Kompleksi ka dy ndërtesa, një tempull kryesor me dy dhoma eliptike dhe një tempull të vogël me një dhomë tjetër.

Tempuj të vëzhgimit astronomik? Mund te jete. Hyrja kryesore drejtohet nga lindja dhe në ekuinokset e vjeshtës dhe pranverës rrezet e para të diellit bien mbi një gur në një mur të dhomës së dytë. Në verë dhe dimër dielli ndriçon qoshet e dy shtyllave që janë në kalimin që lidh dhomat kryesore.

Me të vërtetë është e mrekullueshme që atëherë të dy komplekset e tempullit janë të lidhura astronomikisht dhe jo vetëm një herë në ditë, por disa herë: në Hagar Qim, për shembull, në agim rrezet e diellit kalojnë nëpër atë që njihet si orakulli dhe projektojnë imazhin e një disku që është afërsisht i njëjtë me atë që shihet nga hëna dhe, me kalimin e minutave, disku rritet dhe bëhet një elips. Një shtrirje tjetër ndodh në perëndimin e diellit.

E vërteta është se këto pyetje astronomike janë shumë të rralla sepse nëse besojmë në arkeologjinë ortodokse në atë kohë ajo njohuri…. Ekziston një e dhënë që është e gabuar. Studiues të tjerë sugjerojnë ide të tjera më interesante: momenti kulminant i diellit në solsticat nuk është fiks, por ndryshon me këndin, duke u rritur ose zvogëluar, të boshtit të Tokës në lidhje me rrafshin e orbitës së tij rreth diellit. Këto ndryshime njihen teknikisht si "zhdrejtë e elipsës" dhe ka një gamë prej 23 gradë dhe 27 minuta.

Kështu, zbulohet një cikël i madh prej më shumë se 40 mijë vitesh dhe nëse shtrirjet janë mjaft të vjetra ato do të përfshijnë një shkallë gabimi të shkaktuar pikërisht nga kjo zhdrejtë ndryshim. Nga ky gabim atëherë është e mundur të llogaritet data e saktë e ndërtimit të tempujve.

Kështu, në rastin e tempujve Mnajdra, shtrirja e tyre është e mirë, por jo shumë e përsosur. Pra, llogaritja sugjeron që shtrirja e përsosur duhet të ketë ndodhur të paktën dy herë në 15 vitet e fundit: një herë në 3700 pes dhe një më herët, në 10.205 pes. Ata janë shumë më të vjetër se sa thuhet.

Shumë e rrallë ... Por ajo që shton mister është se përtej marrëdhënies së tij me yjet tempujt megalitikë të Maltës zbulojnë një shkallë të madhe të sofistikimit matematikor dhe inxhinierikMe E dinit? Ndoshta jo, sepse gjërat që kanë të bëjnë me yjet, matematikën dhe inxhinierinë e kryer në përgjithësi janë lënë jashtë arkeologjisë ortodokse. Gjithashtu, nuk ka asgjë në botë që duket si këto tempuj kështu vetë ekzistenca e tij është enigmatike.

Së fundi, ne nuk mund të harrojmë për kompleksin e Tempujt Hal Saflienii njohur si hipogjenMe Ajo ka tre nivele nëntokësore 12 metra të thellë, një shkallë spirale që zbret dhe dy dhoma të njohura si Oracle dhe Sancta Sanctorum. Ka edhe të Tempujt Tarxien, brenda së cilës a statujë kolosale me një lartësi origjinale prej dy metrash e gjysmë, të pagëzuar si Nëna perëndeshë.

 

E Tempujt Tas-Silg dhe Tempujt Skorba dhe binarët e çuditshëm të gdhendur nga dyshemeja gjenden në pjesë të ndryshme të Maltës dhe shkrihen në det. Ato duken si shenja të rrotave, por me siguri nuk janë. Dhe cilat janë ato? Epo, një mister tjetër.

Dhe sigurisht, nëse doni të dini më shumë për dyshimet, mendimet, sugjerimet, supozimet dhe më shumë se ka tempuj megalitikë të Maltës ka shumë libra dhe faqe interneti interesante. Qasja ime e parë ndaj këtij misteri ishte nga dora e një klasiku: Erich Von Däniken.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*