Tempulli i Artë në Indi

Imazhi | Faqet e Shenjta

Në një labirint rrugësh dhe në një ishull në mes të një liqeni të vogël gjejmë Tempullin e Artë të Amritsarit, një thesar praktikisht i panjohur i Indisë që nuk lë indiferent askënd që e viziton atë.. Jo vetëm për arkitekturën e saj të pabesueshme, por për solidaritetin e atyre që e banojnë atë.

Tempulli i Artë është një vend i shenjtë për ata që praktikojnë Sikizmin, një fe që ndjek mësimet e Guru Nanak i cili promovoi që feja të ishte një mjet bashkimi midis popujve të ndryshëm dhe të kundërshtonte sistemin e kastës. Ai shpiku një fe të re që shkriu koncepte nga Islami dhe Hinduizmi të tilla si besimi në një zot të vetëm dhe rimishërimi.

Ata që praktikojnë Sikizëm bëjnë një pelegrinazh në këtë tempull të paktën një herë në jetën e tyre. Atje ata luten dhe pastrohen në ujërat e shenjta të pishinës Amrit Sarovar.

Tempulli i Artë

Tempulli i Artë i Amritsarit është një tempull që tërheq vëmendjen fuqishëm për shkak të arkitekturës dhe ngjyrës së tij. Isshtë një ndërtesë trekatëshe që i ngjan një fortese katërkëndëshe me mure me shkëlqim për shkak të pllakave të arta që mbulojnë mermerin e saj dhe kurorëzohen nga një kupolë ari. Absolutisht spektakolare.

Struktura kryesore është e vendosur në qendër të liqenit, në një sipërfaqe prej 150 metra katrorë. Në rrugën e hyrjes, në pjesën perëndimore të liqenit, ka një hark të mirëpritur. Shtegu është zbukuruar me llamba rruge ose llamba të bashkangjitura në kolona prej mermeri të bardhë.

Për të hyrë në tempullin e artë, vizitorët duhet të zbresin disa shkallë dhe të hyjnë përmes njërës prej dyerve të shpërndara anash, të cilat simbolizojnë hapjen e Sikizmit ndaj feve të tjera.

Imazhi | Goibibo

Struktura e tempullit të artë

Me të hyrë në tempullin e Artë, ne zbulojmë se në katin e parë është shkrimi i shenjtë i Sikizmit, Guru Granth Sahib, nën një tendë të pabesueshme të stolisur me bizhuteritë dhe gurët e çmuar. Duke kaluar nëpër katin e dytë gjejmë Hall of Mirrors ose Shish Mahal, e cila ka një hapje në mes nga e cila mund të shihni katin përdhes. Muret e kësaj dhome janë zbukuruar me modele të bukura të bimëve dhe fragmente pasqyre në tavan.

Më në fund, mbi Sallën e Pasqyrave ekziston një dhomë e vogël e kurorëzuar nga një kupolë që shoqërohet nga ana e saj me disa chatris, elemente arkitektonike tradicionale në Indi që përdoren për të zbukuruar ndërtesa të tilla si pallatet, vendet e varrimit dhe fortifikimet.

Nëse do të vizitoni tempullin e Artë të Amritsarit, duhet të respektoni rregullat në lidhje me sjelljen e vizitorëve, të tilla si mbulimi i kokës, mos veshja e këpucëve dhe veshja me përulësi. Sidoqoftë, njohja e tij është një përvojë që nuk do ta harroni.

Imazhi | Tripsavvy

Si të vizitoni tempullin e artë?

Hyrja në tempullin e artë është falas pasi është e hapur për vizitorët nga të gjitha anët e botës. Si në çdo tempull, për të hyrë duhet të ndiqni një protokoll të caktuar sepse është një vend i shenjtë.

  • Lidhur me veshjen, si në të gjitha fetë, veshja nuk duhet të jetë shumë e ngushtë dhe të mbulojë shpatullat dhe këmbët. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme të hiqen këpucët para se të hyjnë në tempull dhe që burrat dhe gratë të mbulojnë kokën për të hyrë në tempull.
  • Lani këmbët para se të hyni. Disa metra para hyrjes në tempull duhet të kaloni nëpër një pishinë të vogël që mbulon këmbët tuaja.
  • Shmangni fotografitë brenda tempullit.

Hani dhe flini në tempullin e Artë

Tempulli i Artë ofron strehim dhe ushqim për ata që kanë nevojë. Çdo ditë kuzhina e këtij vendi, e njohur si Guru-Ka-Langar, ushqen mes 60.000 dhe 80.000 njerëz plotësisht falas.

Ushqimi që ata shërbejnë është një pjatë tipike indiane shumë e thjeshtë e quajtur thali. Meqenëse ushqimi është falas për shkak të mikpritjes së Sikut, ata që dëshirojnë mund të lënë një dhurim për tempullin ose të ndihmojnë në larjen e tabakëve, megjithëse gjithçka është opsionale.

Ju gjithashtu mund të flini brenda Tempullit të Artë. Ka disa dhoma në dispozicion për të huajt që duan të kalojnë natën këtu në dyshekë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*