Tempulli misterioz i reve të Bardha

El Tempulli i reve të bardhaKinë, është e vendosur në periferi të XibianmenPekin. Oneshtë një nga "Qendrat e Mëdha Paraardhëse"Për përsosmërinë e Taoizmit dhe titullohet si"Tempulli i Parë Nën Qiell".


kredi: tanakawho

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se tempulli u ndërtua në shekullin e XNUMX-të dhe mori - në fillim - emrin e Tempulli Tian Chang. Në të ishte vendosur një statujë e Lao Zi. Në 1202, dhomat kryesore u dogjën, por statuja u shpëtua. Në 1224, Genghis Khan urdhëroi rindërtimin e tempullit. Nga ai moment e tutje, ajo vazhdoi të mbajë emrin e Tempulli i reve të bardha. Sot, ai është një nga tempujt më të mëdhenj dhe më të vjetër Taoistë, që strehon zyrën e Shoqatës Taoiste të Kinës.


kredi: tel i rastësishëm

Tempujt taoistë zakonisht nuk quhen tempuj në kinezisht, por Guan. Guan është e vështirë për tu përkthyer, por do të thotë diçka për të parë ose vëzhguar. Ky është një reflektim i besimeve Taoiste. Harqet në pjesën e përparme kanë detajuar dekorimin tradicional, por gjithashtu përfshijnë dy majmunë të vegjël. Vizitorët besojnë se sjell fat të mirë nëse i gjen dhe i prek..


kredi: tel i rastësishëm

E drejta brenda hyrjes është një urë që nuk kalon asgjë posaçërisht, duke përfaqësuar kështu një hapësirë ​​misterioze boshe. Sidoqoftë, tempulli e shfrytëzon rastin për të marrë ca para. Nën urë mund të shihni monedha kineze me një zile në mes. Për një shumë të vogël parash, ju mund të blini monedha të rreme për t'i hedhur në kapuç. Thuhet se është fat i mirë t’i biesh ziles me një monedhë të hedhur nga të dy anët. Brenda tempullit që ulet Mjeshtri i Pavdekshëm Qiu, ekziston një model i detajuar i skenave nga jeta e këtij Plaku Taoist mbresëlënës. Ai lindi në një familje të mirë në Shandong në 1148. Ai studioi Taoizëm për shumë vite dhe shkoi të jetonte në një shpellë në Shan Xi. Pseudonimi i tij ishte Lord Palm-lëvore Raincoat, për shkak të zakonit të tij për të veshur një pallto të thjeshtë të bërë nga pëllëmbët kudo që shkonte. A guxoni ta vizitoni këtë vend?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*