Huayna Picchu, thesar në Peru

Peru Shtë një nga vendet më interesante për t’u vizituar në Amerikën e Jugut. Ka një kulturë antike dhe rrënoja të kulturave të ndryshme që janë përrallore. Ndoshta rrënojat më të njohura janë ato të Machu Picchu, aventura që të gjithë duam të bëjmë, por nuk mund ta përmbledhim Perunë në to.

L rrënojat e Huayna Picchu Ato janë një thesar jo aq i njohur për turistët e rregullt, megjithëse mund t'i dëgjoni edhe të përmenden gjatë organizimit të ngjitjes në Machu Picchu. Ato ia vlen të njihen, sepse, si ato të tjera më të famshme, janë rrënoja që fshihen në lartësitë e maleve. Do të shkoni në Peru? Pastaj shkruaji këtë informacion në mënyrë që të mos e humbasësh.

Huajna Piku

Kuptimi i saj në Keçua, gjuha origjinale, është mal i ri. Nëse e krahasojmë këtë mal me atë të Machu Picchu është një mal më i vogël por çfarë ka një shteg përpjetë shumë të pjerrët, të ngushtë dhe të rrezikshëm.

Mali ka 2700 metra e lartë dhe për të arritur majën e saj është e nevojshme të kalosh përmes Machu Picchu sepse ekziston një rrugë e dheut që lidh të dy malet nga ana veriore e të parës. Kur shihni kartolinën klasike të rrënojave që shikon malin prapa tyre, kjo është Huayna Picchu. Thjesht duke parë shtegun e vogël dhe kjo ju jep marramendje, por duhet të mbani mend se Inkët ishin ndërtues të jashtëzakonshëm dhe se nëse ata bënin një shteg kjo është për shkak se ajo rrugë është e kalueshme.

Njohja e malit atëherë është pjesë e ekskursione shëtitjeje çfarë mund të bësh nga kështjella e famshme e Machu Picchu. Për ta bërë këtë, duhet të blini një biletë dhe të dini paraprakisht që jo të gjithë ata që ngjiten në Machu Picchu më vonë arrijnë në Huayna Picchu. Pse Epo, sepse shtegu është i ngushtë dhe i pjerrët dhe nuk është i përshtatshëm për ata që vuajnë nga marramendja. Për fat të mirë kabllot e sigurisë janë instaluar por është ende një sfidë.

Me pak fjalë, ngjitja në Huayna Picchu është pothuajse vertikale dhe kjo është arsyeja pse është e mrekullueshme, një nga shëtitjet më të mira që mund të bëni deri këtu.

Vizitoni Huayna Picchu

Siç thamë më lart është e nevojshme të blini një biletë speciale dhe nuk ka shumë. Vetem Shiten 400 bileta kështu që mund ta merrni deri në gjashtë muaj para datës tuaj të vjetër. Dhe është se vetëm 400 njerëz pranohen në ditë, kështu që nëse shkoni në sezonin e lartë mbani në mend këtë. Gjatë organizimit duhet të mendoni për biletat e trenit, hotelin dhe këtë posaçërisht, të gjithë së bashku.

Pra, së pari duhet të arrini në Machu Picchu dhe pasi të bëni një turne në kështjellën që të drejtoheni në veri, të kaloni nëpër sektorin Huayranas ose Sacred Rock dhe atje do të hasni në kabinën e kontrollit që rregullon hyrjen në mal. Dy grupe hyjnë në ditë: një e bën atë ndërmjet 7 dhe 8 të mëngjesit dhe një tjetër midis 10 dhe 11 në mëngjes. Lejohen 400 njerëz, dmth 200 për ndërrim.

Llogarit a dy orë e gjysmë ecje midis lart dhe poshtë pa llogaritur kohën që do të shpenzoni lart. Ecja është mesatare deri e vështirë, për sa i përket vështirësisë, sepse siç thamë, mali është i pjerrët dhe megjithëse ka shkallë të gdhendura në shkëmb dhe kabllot e sigurisë, e vërteta është se nuk është shumë e lehtë, lëre më nëse vuani nga marramendje Cilat janë shpërblimet?

E pra më lart është Tempulli i Hënës, gdhendur brenda një shpelle natyrore. Isshtë një nga ndërtimet më të pabesueshme nëntokësore në zonë. Nuk është një shpellë e vetme, por disa që Inkët i mbuluan me copa gurore të ngulitura në mënyrë të përsosur në shkëmbin natyror. Muret janë zbukuruar dhe është e lehtë të mendosh se nuk ishte e lehtë të formësohej ky vend. Askush nuk e di funksionin e tij origjinal sepse shumë prej dekorimeve të tij janë grabitur. Turp

Kështu, emri me të cilin njihet shpella, tempulli i hënësSomewshtë disi arbitrare dhe nuk ka asnjë arkeolog që ta mbështesë atë pavarësisht nga popullariteti i tij. Nga ana tjetër, rruga që lidh Machu Picchu me pirunët Huayna Picchu dhe vetëm një nga shtigjet e saj është ajo që arrin në majë ku ka një shkëmb të njohur si Karrige Inca dhe disa pamje të mrekullueshme të kështjellës së Machu Picchu dhe lumit Urubamba me ujërat e saj që rrëmbejnë.

Fotot tregojnë se është një rrugë e vështirë por më duket se nuk duhet ta humbisni sepse mbi të gjitha pamje panoramike është thjesht e mrekullueshme, të merr frymën. Mendoni se jeni rreth 400 metra mbi rrënojat e Machu Picchu ...

Më lart thamë që duhet të blini një biletë speciale për të bërë këtë turne. Tarifat janë të ndryshme për peruanët dhe të huajt. Në rastin e vizita e kombinuar Machi Picchu / Huayna Picchu kushton 200 thembra për të rritur të huaj (rreth 200 euro), dhe 125 thembra për student të huaj (33 euro). Këto çmime janë më të shtrenjtat e vizitës sepse nëse vizitoni vetëm Machu Picchu, muzeun ose malin, tarifat janë midis 152 dhe 174 thembra.

Kur ecni këtu, mos harroni të sillni këpucë të rehatshme, kremë dielli, syze dielli, një kapelë apo kapele, një pallto të lehtë që largon shiun dhe ujin. Cila kohë e vitit është më e mira për të vizituar Huayna Picchu? Epo, midis majit dhe tetorit sepse midis nëntorit dhe marsit është sezoni i shirave dhe shqetësimi i ujit shtohet nga rreziku i rrëshqitjeve të tokës që, për fat të keq, janë mjaft të shpeshta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*