Linjat Nazca, thesar në Peru

Linjat Nazca 2

Një nga thesaret kulturore të Perusë janë Linjat Nazca. Ata më kanë magjepsur që kur isha fëmijë sepse përfaqësojnë Nje mister që megjithëse arkeologët janë përpjekur ta shpjegojnë, ai ende ka shumë hije. Më kujtohet që babai im lexonte librat e Erich Von Däniken, në vitet '70 dhe se si i doja ato histori, kështu që ka një vend të madh në zemrën time për Perunë dhe mrekullitë e saj.

Linjat Nazca Ato janë gjeografë, vizatime në tokë, shumë i vjetër. Ato janë bërë nga kultura Nazca dhe formojnë një grup prej qindra figurash të ndryshme, të thjeshta dhe komplekse. Ata janë Trashëgimia Botërore dhe një nga destinacionet që udhëtimi juaj në Peru duhet të mendojë pa dyshim.

Karakteristikat e Linjave Nazca

Linjat Nazca

Linjat Nazca janë vija të vizatuara me përpjekje në një tokë të përbërë nga tokë e kuqe dhe e zezë. Ato shtrihen për më shumë se 500 kilometra katrorë sipërfaqehej gjenden 450 kilometra nga Lima, kryeqyteti peruan, në tokat e Nazca, Palpa, Socos dhe Ingenios. Linjat ndryshojnë në gjatësi dhe më të gjata mund të arrijnë 275 metra. Ka linja dhe figura që përfaqësojnë kafshë, labirinte, qenie njerëzore, bimë dhe madje edhe vizatime gjeometrike.

Vizatimet Nazca

L figurat më ikonike e Linjave Nazca janë ato të kafshëve: ekziston një Balenë 27 metra, Një vinç, një pulëbardhë, i famshmi merimangë, disa Aves mbi 200 metra të gjatë, disa zvarraniket. Vizatimet janë në sipërfaqe të rrafshëta dhe në shpate dhe kur vërehen me kujdes dallohet se në shpatet janë kryesisht figurat njerëzore dhe përkundër faktit se shumë nga figurat janë të identifikueshme ato kanë disa shtesa kuptimi i vërtetë i të cilave është ende spekulim i thjeshtë.

Astronaut Nazca

Në Linjat Nazca gjithsesi ka shumë më shumë vizatime gjeometrike sesa të kafshëve dhe njerëzve. Qindra e qindra të vijat, spiralet, trekëndëshat dhe katrorët linjat e të cilave nuk zhyten më shumë se 30 centimetra në tokë, por falë klimës së jashtëzakonshme të kësaj zone të Perusë, ato mbeten. Nuk bie kurrë shi! Përveç kësaj, toka ka shumë suva dhe klima e nxehtë, temperatura mesatare e vitit është 25 ºC, bën që ajri i ngrohtë të veprojë si jastëk dhe parandalon, së bashku me faktorë të tjerë, fshirjen e linjave.

Vizitoni Linjat Nazca

Vizitoni Nazca

Ne thamë më lart se Linjat Nazca janë pothuajse 500 kilometra nga Lima dhe duke pasur parasysh se ka thesare të tjerë në vend, rruga duhet të organizohet. Një opsion është të punësosh një turne duke përfshirë transferimin dhe një fluturim piktoresk mbi linjat, e qartë. Ka shumë agjenci turistike që ofrojnë turne të ngjashme.

Një ofertë e mundshme, nga Visit Peru, për shembull, zgjat dy ditë dhe një natë dhe përfshin Linjat Nazca dhe Paracas. Ditën e parë ju transferoheni nga Lima në aeroportin lokal Nazca për të fluturuar mbi tokë, me kusht që të ketë mot të mirë. Nata kalohet në Posada del Emancipador simpatik dhe ditën tjetër ne udhëtojmë për në Paracas nga skelë e të cilit nisemi vizitoni Ishujt Ballestas në një udhëtim dy-orësh me anije. Shtë vendi ku ndodhet Rezervati Paracas, një vend i shenjtë i madh bregdetar i botës së egër me mijëra zogj shtegtarë. Dhe në udhëtim, në një shpat bregdetar, mund të shihni Candelabro, një tjetër nga gjeoglifet më të njohura peruane.

Fluturimet mbi Nazca

Një agjenci tjetër është Nazca Flights. Oferta te ndryshme fluturime mbi Nazca nga Pisco, Nazca dhe Ica. Advisshtë e këshillueshme që të rezervoni deri në një muaj paraprakisht për të siguruar vendin tuaj, veçanërisht nëse jeni të interesuar për fluturime nga Ica dhe Pisco, të cilat janë ato me më shumë kërkesë. Nga Nazca, ka më shumë disponueshmëri të fluturimeve. Si janë këto turne? Për rreth 100 euro keni një fluturim 35 minutësh mbi Nazca Lines dhe shihni dymbëdhjetë linja midis merimangës, peshkaqenit, balenës, pemës dhe astronautit të famshëm. Agjencia ju merr në hotelin në Nazca ose në stacionin e autobusit. Fluturimet janë në bordin e një Cessna 206 dhe tarifa përfshin 10 ose 11 euro taksat e aeroportit.

Toka Nazca

Un turne në Nazca dhe Palpa është më e shtrenjtë dhe është rreth 200 euro. Fluturimet janë mbi Nazca Lines dhe mbi linjat Palpa të zbuluara së fundmi dhe Ujësjellësit e Cantalloc. Fluturimi është 55 minuta në bordin e një Cessna 206 dhe në rastin e ujësjellësve, ato vizitohen nga toka. Dhe ofertat e turneut në Nazca vazhdojnë me nisjet nga Pisco dhe Ica me përkatësisht 290 euro dhe 270 euro.

Këshilla për të vizituar Linjat Nazca

Nazca

Ju gjithmonë mund të regjistroheni për një turne dhe nëse jo mundeni merrni me qira një makinë dhe lidhni Limën me qytetin e Nazca-s dhe atje punësojnë një nga këto fluturime që përshkrova më lart. Mund të bëhet gjithashtu direkt nga Lima ose shko ne Nazca me autobus dhe bëj të njëjtën gjë. Autobusi zgjat rreth tetë orë. Ju gjithashtu mund të shkoni nga Lima në Ica në një udhëtim më të shkurtër dhe fluturojnë nga Ica. Nëse nuk keni shumë kohë, ky itinerar është i këshillueshëm dhe shtoni një vizitë në Ishujt Ballestas, oazin Huacachina dhe disa nga kantinat lokale të verës.

Nga Cusco mund të shkoni edhe në Nazca dhe e njëjta gjë nga Paracas dhe Huacachina. Ka autobusë hop-on, hop-off që ju lejojnë të hipni dhe zbritni në shumë vende dhe mund të përfshini hotele dhe hostele në tarifë. Përtej fluturimeve mbi Nazca, ju mund të afroheni, nga toka, në Nazca Lines Viewpoint në rrugën Pan-Amerikane. Kjo nuk ju jep pamjen më të mirë nga të gjitha, vetëm disa rreshta, por nëse shkoni pak para se të perëndojë dielli është një kartolinë e bukur.

Çfarë tjetër për të vizituar në Nazca

Qyteti Nazca

Dhe çfarë tjetër mund të bëjmë në Nazca? Nazca nuk është një qytet shumë i madh kështu që ne lehtë mund ta eksplorojmë atë në këmbë. Ndër atraksionet e tjera turistike, ne gjithmonë mund të shkojmë Observatori Maria Reiche që punon në Hotel Nazca Lines, ish shtëpia e arkeologut Reiche i cili studioi këto linja misterioze për dekada.

Ujësjellësi i Nazcës

Ju gjithashtu mundeni vizitoni Varrezat Chauchilla, në periferi të qytetit, që i përkasin kulturës para-Inca, dhe gjithashtu Ujësjellësit e Nazcës që ende, me shekuj, vazhdojnë të funksionojnë. Ujësjellësi i Cantalloc Isshtë vetëm pesë kilometra nga qyteti, 15 minuta, një punë mbresëlënëse me pllaka dhe trungje që ia vlen të dihet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Vinicunca dijo

    Linjat Nazca, një nga destinacionet kryesore turistike në Peru. Pa dyshim, në çdo cep të Perusë do të gjeni diçka të re për të shijuar. Për shembull, në Arequipa kanionin e tij colca, Cusco (Machu Picchu, Lugina e Shenjtë e Incave, Mali i 7 Ngjyrave ose Vinicunca, laguna Humantay), Puno (Liqeni Titicaca, Chulpas del Sillustani) Huuf ndër shumë të tjerë.
    Nuk ka dyshim që Peru ofron një udhëtim të plotë turistik veçanërisht aventureske.

  2.   Udhëtim Choquequirao dijo

    Linjat Nazca janë figura misterioze të vizatuara në shkretëtirë. Isshtë një nga enigmat më të mëdha arkeologjike në botë. Linjat e mrekullueshme të figurave të pamasë dhe linjat e përsosmërisë spektakolare të krijuara nga Nazcas. Si dhe ky destinacion, ka edhe shumë vende për tu vizituar si: Machu Picchu, Choquequirao, atraksione natyrore si Vinicunca (Mali me 7 Ngjyra (), Humantay (Laguna e Bruzës), ndër shumë atraksione të tjera.
    Përshëndetje Miguel.