Transilvania, vendi i sharmit dhe misterit

Në latinisht Transilvania do të thotë "tokë përtej pyllit". Isshtë një peizazh me të vërtetë i bukur i maleve dhe pyjeve. Emri i tij ka kaluar në kulturën popullore nga Earl Bloody i Bram Stoker, por edhe pse kjo pjesë e Rumani Literatura dhe kinemaja sot ndihmojnë turizmin.

Pra, le të shohim Transilvania dhe oferta e saj turistike.

Transilvania

Isshtë një pjesë e Rumanisë që Shtë në qendër të vendit, i rrethuar nga një hark i vargmalit Cárpatros. Ajo është e banuar nga rreth pesë milion njerëz dhe ka disa qytete kryesore, edhe pse disa janë më shumë se të tjerët për një vizitor të rastit.

Vlad Tepes, Pushtuesi, ishte një fisnik Wallachian i cili jetonte në Shekulli XV dhe kjo, sipas legjendës, rrëmbeu rreth 80 mijë armiq. Ai ishte padyshim një hero lokal sepse atëherë principata kishte rënë në duart e Perandorisë Turke. Ai ende kishte autonomi, por nganjëherë marrëdhënia ishte konfliktuale, një situatë që u përkeqësua kur sulltanët filluan të zgjedhin princin pa u këshilluar me fisnikërinë rumune.

Në këtë situatë Vlad Tepes jetoi dhe fitoi famën e tij të përgjakshme, një famë që më vonë bëri që shkrimtari irlandez Bram Stoker të shkruante një vepër letrare të frymëzuar prej tij në 1897. Në fund, ai vazhdon t'i shërbejë tokës së tij, por tashmë në shekullin XNUMX tërheqjen e turistëve.

Ne e thamë atë në Transilvani ka shumë qytete ose qyteza interesante por që disa janë më shumë se të tjerët. Për shembull, Brasov është një destinacion që nuk duhet të shmanget. Këtu është një nga fshatrat mesjetarë të ruajtura më së miri në të gjithë Transilvaninë.

Brasov është në juglindje të Transilvanisë, 166 kilometra nga kryeqyteti kombëtar, Bukureshti dhe në duar të destinacioneve të tjera në vend. Ju mund të vizitoni disa muze, histori, art, etnografi, qytet dhe disa ndërtesa shumë të bukura të fortifikuara si Kalaja e krundit. Ka edhe disa kisha mesjetare. Kalaja e Branit është afër Brasov dhe është një ndërtesë gotike Duket si diçka jashtë përrallës. Lidhja me numërimin është mjaft e dobët më keq, megjithatë shitet si Kalaja e Drakulës.

Jo shumë larg jeni kisha të fortifikuara të Harman, me kullat e saj të mëdha saksone të shekullit të XNUMX-të, dhe kisha e fortifikuar e Prejmerit, më i madhi në Evropën Juglindore. Gjithashtu afër, në Hunedoara, është Kalaja e Corvinilor nga shekulli i XNUMX-të me Sallën e saj të kushtueshme të Kalorësit.

Nëse ju pëlqejnë ndërtesat ushtarake mesjetare ekziston edhe Kala Rasnov nga shekulli XIV, ndërtuar nga Kalorësit Teutonikë për të mbrojtur njerëzit e Transilvanisë nga Turqit dhe Tatarët.

L rrënojat e kështjellës së Poienari Ata janë gjithashtu një destinacion i mirë, i lidhur vërtet me Vlad. Kalaja e Peles E ndërtuar nga Mbreti Carol I në mesin e shekullit të XNUMX-të është një tjetër sharm, më i lehtë për tu hyrë me autobus ose tren nga Brasov.

Një tjetër destinacion në Transilvani është Sibiu, me rrugët e saj me kalldrëm dhe shtëpitë me ngjyra pastel. Ajo u themelua nga Saksonët në shekullin e 1918-të dhe ka qenë një pjesë e Rumanisë që nga viti XNUMX. isshtë një qytet me larmi etnike dhe që reflektohet në arkitekturën e tij.

Su qendra urbane është një sharm dhe një nga më të ruajturat në vend. Lumi Cibin e kalon atë dhe ai është i rrethuar nga male. Nëse nuk do të merrni me qira një makinë për të lëvizur, gjithmonë mund ta bëni me tren nga një qytet në qytet, një transport shumë efikas.

Kështu në Sibiu ju duhet të ecni nëpër qendrën historike dhe sistemi i tij i shesheve, tre, qyteti i saj i sipërm dhe qyteti i tij i poshtëm. Në Qytetin e Ulët rrugët janë të gjata dhe të gjera dhe ka sheshe të vogla dhe edhe pse pothuajse të gjitha fortifikimet mesjetare kanë humbur betejën për urbanizimin, ka akoma disa kulla dhe një kishë të shekullit të XNUMX-të. Të tre sheshet që kemi përmendur më parë janë në Qytetin e Epërm dhe shtrihet poshtë kodrës.

Një muze që duhet të dini këtu është Muzeu i Pallatit Bruckenthal, dhe lëviz pak në veriperëndim për ta ditur Marginimea Sibiului, një pjesë e vogël e 19 fshatrave tradicionalë. Një qytet tjetër në rrugën turistike është Sighisoarame kështjellën e saj të bukur në majë të kodrës, kullën e sahatit të shekullit të XNUMX-të dhe rrugët e fshehta.

Inshtë në Karpate dhe është bukur mesjetare. Qendra e saj historike është një Trashëgimi Botërore që nga viti 1999 dhe është këtu ku lindi Vlad Tepes.Fshatra të tjerë simpatik por më të largët janë në Luginën Ariesi dhe njihen si Moti Land.

Përtej qyteteve dhe fshatrave mesjetare ka gjëra të tjera që Transilvania na ofron. Për shembull, ujërat termale. Për këtë mund të shkojmë në Liqeni Bar në Sovata, të cilat ata thonë se shëron infertilitetin. Ose shijoni ujërat e ngrohtë të Ocna Sibiului, afër Sibiu, me aq kripë sa Deti i Vdekur ose pothuajse. Për të provuar një sauna me gaz vullkanik mund të shkojmë në Cosvana. 20 minuta atje nën mbikëqyrje mjekësore.

Me pyje dhe male të tilla rajoni fton shëtitje dhe kampe, kështu që ky është një mundësi tjetër. Karpatet janë të bukura dhe të banuara nga ujqër dhe rrëqebuj dhe gjithashtu përmbajnë popullsinë më të madhe evropiane të Arinj kafe.

Vlerësohet se ka rreth 5 mijë arinj në pyjet e lisit dhe panjës dhe duket se popullsia shpërtheu në kohën e diktatorit komunist Ceausesco i cili ndaloi gjuetinë e tyre (vetëm ai mund ta bënte atë). Ka disa pika vëzhgimi të ariut të propozuara nga administrata lokale, prandaj është më mirë të regjistroheni për një turne.

A doni te merr nje makine me qera dhe lëviz me më shumë liri? Atëherë ju mund të ndiqni Rruga Transfagarasan, një rrugë ushtarake e ndërtuar në vitet 70 të shekullit XNUMX, në kohën e komunizmit, ajo përshkon Malet Fagaras dhe zigzagët në Luginën e Liqenit Bâlea, kalon një tunel 900 metrash dhe zbret në pyjet Vllahiane.

Nëse do të kaloni kohë në Transilvani, atëherë në këtë listë të atraksioneve dhe destinacioneve do të përfshija Alba -Iulia, me kështjellën e saj të bukur që është një dritare drejt së kaluarës, Miniera e kripës Turda, absolutisht e mrekullueshme dhe Mamamurs dhe varrezat e tyre, e mbrojtur nga UNESCO. Gjithçka, natyrisht, e kalitur me verëra të bardha dhe ushqime vendase.

Nëse ju pëlqen Evropa e Vjetër, fshatra malorë, kështjella, net me yje, pyje, folklor plot qenie dhe legjenda ... atëherë Transilvania nuk do të të zhgënjejë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*