Tokio - Kyoto në Nozomi Super Express Shinkansen

Mali Fuji shihet nga Treni Plumb

Unë kam qenë me fat për të udhetoj per ne Japoni në dy raste dhe në prill 2016 po filloj përsëri në një udhëtim 20-ditor për të vazhduar të zbuloj mrekullitë e këtij vendi aziatik.

Nëse ka një vend ku është e lehtë, e shpejtë dhe efikase për të udhëtuar, ai vend është Japonia. Ka një sistem të shkëlqyeshëm transporti në të cilin sistemi hekurudhor shkëlqen. Ai kalon në të gjithë vendin dhe për shumë vite shërbimi i trenit plumb ka mbuluar distanca të gjata në një kohë të shkurtër. Në japonisht, treni i plumbave quhet shinkansen.

Shinkansen e mirë për distanca të gjata, por gjithashtu udhëton në distanca të shkurtra, midis qyteteve të afërta, në një kohë shumë të shkurtër. Isshtë i përshtatshëm për burrat dhe gratë japoneze, por veçanërisht për turistët që janë gjithmonë të shkurtër në kohë. Dhe një nga rrugët e mbuluara nga treni plumb japonez është udhëtimi midis Tokios dhe Kiotos.

Trenat në Japoni

Treni japonez

Siç thashë më lart, sistemi hekurudhor japonez është jashtëzakonisht efikas dhe rrjeti po mendon ta lidhë vendin shpejt, qofshin këto metropole të mëdha apo zona më të largëta. Karakterizohet nga e saj përpikmëri dhe shërbim të mirë.

Nëse flasim në linja të përgjithshme për trenat në Japoni duhet të themi se ekziston treni plumb, shinkansen, por ka edhe trena të rregullt, të zakonshëm dhe të natës. Përveç kësaj, ka kalime të veçanta për japonezët dhe për turistët.

Trenat lidhin katër ishujt kryesorë të vendit, Kyushu, Shikoku, Honshu dhe Hokaido. Afër 70% e trenave japonezë janë pronë e shtetit dhe ato menaxhohen nga kompania Japan Railways, ndërsa pjesa tjetër prej 30% është në duar private.

Treni plumb japonez

Trenat e Plumbave Japonezë

Shinkansen është treni plumb japonez. Eshte nje i kuq të trenave me shpejtësi të lartë i përbërë nga disa linja që filluan të funksionojnë në 1964. Me kalimin e kohës rrjeti u rrit në kilometra, trena dhe shpejtësi ndërsa teknologjia përparonte.

Sot rrjeti shinkansen tejkalon 2600 kilometra në gjatësi dhe trenat e tij arrijnë shpejtësi ndërmjet 240 dhe 320 kilometra në orë. Pothuajse të gjitha linjat kanë gjurmët e tyre dhe linja më e vjetër dhe më e popullarizuar është Tokaido. Ky është pikërisht ai që lidh Tokion me Kiotos, dy nga qytetet më turistike në Japoni.

Shinkansenët

Shinkansen

Rruga midis Tokios dhe Kiotos bëhet nga Tokaido shinkansen, linja më e vjetër dhe më e popullarizuar nga të gjitha që lidh tre zona të mëdha metropolitane: Tokio-Yokohama-Nagoya-Osaka-Kioto. Ishte treni i parë në botë me plumba.

Çdo linjë shinkansen ka shërbime të ndryshme që ndryshojnë në shpejtësi dhe numrin e ndalesave që bëjnë gjatë rrugës. Shinkanseni më i shpejtë nga të gjithë është Nozomi dhe shkon brenda linjës Tokaido. Ai ndalet vetëm në stacionet më të rëndësishme, prandaj është më i shpejti.

nozomi

Nozomi shinkansen ka një dizajn të shkëlqyeshëm dhe arrin shpejtësi prej 300 km / orë dhe më shumë. Dizajni i saj ka ndryshuar me kalimin e kohës dhe që nga viti 2007 stoku i rrotullimit është N700. Ky tren i shpejtë Ajo ndalet vetëm në Tokio, Nagoya, Shin-Osaka dhe Kioto, ndërsa në vijën Sanyo shtohen stacione të tjera më të largëta.

Trenat Nozomi kane me shume frekuence, ata nisen ndonjëherë çdo dhjetë minuta për në qytetet më të afërta dhe çdo 20 për ato më të largëtat. Ajo gjithashtu ka vagonë ​​për pirjen e duhanit, diçka që në trenat e tjerë të plumbave japonezë nuk ka.

brendshme e shinkansen

Nozomi nuk ka një makinë ngrënieje kështu që ju mund ta blini ushqimin para se të hipni në bord ose ta blini atë në bord. Ka një shërbimi i stjuardesë Ajo funksionon çdo 20 minuta duke ofruar meze të lehtë dhe ka edhe makina shitëse për ushqim dhe pije, të nxehtë dhe të ftohtë. A keni shërbim WiFi? Po, dhe gjithashtu telefona publik në bord dhe banjo shumë të pastra.

Çfarë tjetër mund të thuhet në lidhje me Nozomi shinkansen dhe trenat e tjerë me plumb? Vendet e tyre nuk kthehen, ju gjithmonë shikoni përpara, nuk ka ekrane video ose argëtime gjatë fluturimit. Nën dritaret ka priza për të karikuar celularin, tableta ose kamera dhe gjithashtu midis sediljeve dhe në banjo.

nozomi

Duhet të konsiderohet se çdo vagon ka një sektor i dedikuar për ruajtjen e bagazhit. Nuk është shumë i madh, kështu që nëse treni është shumë i ngarkuar mund të keni probleme. Sidoqoftë, nëse keni një çantë shpine, hapësira midis sediljeve është e madhe, shumë më tepër sesa në aeroplan, kështu që ju mund të merrni çantën e shpinës me vete.

Shinkansen ofron dy lloje sediljesh, ose dy klasa, e zakonshme dhe jeshile. Rreshtat e vendeve janë përgjithësisht tre dhe dy vende për krah. Vagonët e Gjelbër mund të krahasohen me klasën e biznesit të avionit dhe rreshtat janë dy nga dy.

Tren plumbash

Një vend i rezervuar në Nozomi kushton 14.000 jen, rreth 105 euro. për fat të keq nuk mund të përdorni Pass Rail Rail në këtë tren. Nozomi është i vetmi jashtë qafës dhe nuk ia vlen ta marrësh nëse e ke kalimin pasi kalimi shtatë ditësh është i njëjtë me një vajtje-ardhje në Nozomi.

Çmimet llogariten nga sezoni në sezon dhe rezervimet e sediljeve kanë një kosto shtesë prej 320, 520 ose 720 jen në varësi të sezonit të vitit në të cilin udhëtoni dhe midis 100 dhe 120 jen për distancën, në rastin e trenave Nozomi dhe trenave të tjerë.

Si të përdorni Nozomi shinkansen

Hyrja në shinkansen

Në të vërtetë ky informacion është i vlefshëm për trenat me plumb japonez. Përdorimi i këtyre trenave është i thjeshtë, nuk ka asgjë të çuditshme në të. Ju thjesht blini biletën, kaloni nëpër dyert speciale, nëpër tornikalet që janë në të gjitha stacionet dhe janë automatike (nëse keni Japan Raill Pass ju duhet të kaloni nëpër kabinën e rojeve).

Ju e kaloni biletën përmes lexuesit, ata jua kthejnë dhe kaq. Duke ndjekur shenja dygjuhëshe Ju arrini në platformat shinkansen. Ato zakonisht janë të ndara nga platformat e trenave të rregullt, por nganjëherë ato ndodhen paralelisht. Varet nga sezoni. Ju kaloni një grup tjetër portash automatike, ato që ndajnë platformat shinkansen nga trenat e tjerë, dhe voila.

stacioni i shinkansen

Atje ekranet e informacionit që ofrojnë të dhëna për shërbimet, emrin, kohën, gjejnë makinën tuaj nëse keni vende të rezervuara, nëse nuk prisni para vizatimeve në platformë, ato tregojnë dyert e trenit. Rreshti është formuar në një mënyrë të rregullt, mirë në stilin japonez.

Më në fund, në shinkansen, mes Tokios dhe Kiotos udhëtimi është 140 minuta.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Gabriela lopez dijo

  Me shprehjen amerikane ata më shesin vendin e rezervuar të trenit Tokyo Kyoto treni Nozomi me 250 dlls një drejtim për person. A është e shtrenjtë?

 2.   engjëll dijo

  Përshëndetje, një ndreqje e vogël, vendet mund të kthehen për të shkuar në të kundërt ose për të shkuar ballë për ballë, si rreshti prej 3 vendesh dhe rreshti prej 2, për këtë ata kanë një pedal të vogël që duhet të hapet përpara se të kthehen vendet .
  Përshëndetje (nga vetë Shinkansen Nozomi)

 3.   Hënë dijo

  Pershendetje! Unë jam duke udhëtuar për në Japoni dhe kam një pyetje në lidhje me këto trena. Unë do të shkoj nga Tokio në Osaka. Pyetja ime është, a është e nevojshme të paguani për rezervimin apo a mund ta blini biletën pa të? Dhe a duhet të blihet bileta para apo duhet të blihet para se të niset?
  Thank you very much!

  1.    Mariela Carril dijo

   Përshëndetje Hënë. Ju mund ta blini biletën pa e rezervuar atë dhe madje mund ta blini para se të hipni, por këshilla ime është që të bëni të gjitha ato paraprakisht sepse përndryshe do të jeni subjekt i disponueshmërisë së vendeve. Ju madje mund të blini biletën pa ndonjë rezervë dhe të hipni në karrocat që nuk kanë vende të numëruara, por duhet të jeni në platformë paraprakisht dhe në radhë. Thjesht duhet të shkoni në zyrat e biletave që janë në të gjitha stacionet e JR, tek kushdo dhe të blini biletën. Me fat!

 4.   Ayelen dijo

  Pershendetje! Dua të di nëse JR Pass do të më ndihmojë të vizitoj Tokion dhe të shkoj në Kioto? A sugjeroni të blini biletën për 7 ditë apo duhet ta heq Kiotos veç e veç?
  Faleminderit shumë për informacionin. !!

 5.   Patricia jimenez dijo

  A është e mundur të blini një biletë një vajtje-ardhje nga Kyoto në Tokio në trenin Nozomi? Cila është lidhja për ta blerë atë paraprakisht?

  Falënderim