Tokio, qyteti i statujave gjigante

 

Statujat e Tokios

Kur planifikoni një vizitë në një qytet, mund të bëhen dy lista: lista e atraksioneve më të njohura turistike dhe lista e Pika turistike i huaj. Udhëtimi im ideal është të përziej të dy listat, në këtë mënyrë vizita bëhet më personale dhe nuk përfundon duke parë atë që janë të gjithë të tjerët.

Tokyo, kryeqyteti i Japonisë, është një qytet i shkëlqyeshëm. Disa e përshkruajnë atë si një qytet të madh se sa një qytet: ka hapësira të hapura dhe rrugica pa emër ku dikush, një i huaj, mund të humbasë. Duket sikur qyteti po na dëbon nga hapësirat e tij më të fshehta, nga privatësia e tij, por ne nuk do të dorëzohemi. Këtu është një listë e statujat më të mëdha dhe më të njohura në Tokio, antike dhe moderne, të cilat ndonjëherë dhe pavarësisht nga madhësia e tyre nuk janë të lehta për t'u gjetur në rrugët e kryeqytetit japonez. 

Maman-san

Statuja e Mamanit

Ky është emri i shumë i frikshëm dhe i madh skulpturë në formë merimange që zbukuron rrethinat e Muzeut të Artit Mori. Wasshtë skalitur nga Louise Bourgeois në 1999 dhe kryhet në çeliku, bronzi dhe mermeri. Ka të bëjë një nga skulpturat më të mëdha në botëTallshtë i gjatë pak më shumë se tridhjetë metra dhe duket si diçka nga një film i trilluar shkencor.

Louise Joséphine Bourgeois ishte një skulpturë francezo-amerikane e cila vdiq në 2010 në moshën 99 vjeç. Ajo ishte e njohur si Grua merimangë për këto skulptura që filluan të popullojnë artin e tij në vitet '90. Merimanga, me titull Maman (maman është nënë, në frëngjisht), u shfaq për herë të parë në Londër, në Tate Modern, dhe më vonë u bënë disa kopje. Një prej tyre është ai që shohim në Tokio.

Statuja e Mamanit 2

Skulptura ka 26 vezë mermeri brenda toraksit prej bronzi dhe paraqet forcën e nënës e artistes, e cila riparoi pëlhura dhe sixhade në Paris, e cila rrotullohej si një merimangë dhe që vdiq kur ajo ishte 21 vjeç. Mamani i Tokios është frikësues dhe shkon dorë për dore me Tokion sepse në këtë qytet, nga Gozdilla dhe monstrat e tij, qeniet ferre janë shumë të mira.

Gundam

Gundam

Nëse ju pëlqen Komik dhe animacion japonez (manga dhe anime, në japonisht), dhe ju shkoni në Tokio, nuk mund të humbisni gjigandin Gundam. Gundam është një vepër e trillimeve shkencore, e luftës, e cila rrëfen përballjen midis palëve të ndryshme që përdorin në luftimet e tyre robotë gjigantë. Nëse ka diçka që japonezët e adhurojnë, janë këta robotë dhe Gundam është një seri shumë klasike. Robotët quhen Kostume Mobile dhe seria e parë daton nga fundi i viteve 70 por ka disa vazhdime.

Atje një Gundam gjigand në ishullin artificial të Odaiba, në Gjirin e Tokios. Sot ishulli është një destinacion popullor për blerje dhe argëtim, por më parë kishte fortesa dhe mbrojtje të tjera për t'u mbrojtur nga pushtimet e huaja dhe anijet amerikane që donin të detyronin Japoninë të hapte tregtinë ndërkombëtare (shek. XIX). Shumë më vonë japonezët bashkuan ishujt e vegjël në ishuj më të mëdhenj dhe toka u mbush, duke e kthyer zonën në një peizazh urban futurist.

Gundam 2

Statuja e Kostumit Mobile Gundam është i gjatë mbi 20 metra, një ndërtesë, dhe është bërë me një Shkalla 1: 1. Qëndron përpara qendrës tregtare Diver City Tokyo dhe është zemra e një atraksioni të quajtur Gundam Front Tokyo që operon në katin e gjashtë të qendrës tregtare dhe përfshin një teatër 360º, një ekspozitë të modeleve dhe vizatimeve të tjera të Gundams, skica dhe gjëra të tjera të serisë.

Buda Kamakura

Kamakura Buda

Edhe kjo është një statujë shumë e madhe, një nga statujat më të mëdha prej bronzi në botë. Kamakura është një nga vizitat që duhen parë nga Tokio. Shtë në jug të qytetit, pak më shumë se një orë me tren plumbash. Ka shumë tempuj me thesare kulturore, por pa dyshim që statuja gjigande e Budës është e mrekullueshme. Madeshtë bërë prej bronzi dhe fillimisht ishte e mbuluar me fletë ari., megjithëse nuk ka mbetur asgjë nga ajo banjë e artë dhe mund të shihet vetëm rreth veshëve.

Buda Kamakura daton nga viti 1252 dhe ka pak më shumë se 13 metra e lartë. Isshtë e zbrazët brenda dhe në fund të shekullit të XNUMX-të, ndërsa evropianët po rizbulonin Amerikën, një cunami lau tempullin që rrethoi dhe mbuloi statujën dhe vendimi nuk ishte ta ndërtonte përsëri dhe ta linte statujën në ajër të hapur. Kështu ka qenë që atëherë.

Hachiko, qeni besnik

Statuja Hachiko

Ka dy filma për këtë qen të bukur, një japonez dhe një amerikan me protagonist Richard Gere. Të dy janë emocionuese. Hachiko ishte nje qen i vertete por sot ka vetëm histori dhe statuja që është në Stacionin Shibuya. Tregoni këtë Hachiko me besnikëri e priti pronarin e saj për nëntë vjet. Hidesaburo Ueno ishte një profesor i cili punonte në Universitetin e Tokios dhe qeni i tij Akita e priste atë në daljen e trenit.

Film Hachiko

Një ditë profesori vdiq ndërsa ishte në punë, në vitin 1925, dhe ai nuk u kthye më. Hachiko vazhdoi ta priste, nga dita në ditë, nga viti në vit, për gjithsej nëntë vjet, derisa vdiq në 1935, në një rrugë, drejtuar stacionit. Besnikëria e qenit zgjoi simpati dhe u bë një ikonë e Japonisë. Statuja e parë Hachiko u ngrit në 1934, po, para vdekjes së qenit, por duhet të jetë hedhur gjatë Luftës së Dytë Botërore kur metalet ishin të nevojshme për industrinë e luftës.

Kur mbaroi lufta, autoritetet e Tokios i besuan djalit të skulptorit origjinal ndërtimin e një skulpture tjetër, dhe është kjo statujë që ka qenë në stacion që nga viti 1948, në Daljen Hachiko saktësisht. Sot është një vend takimi super popullor Midis Tokioitëve dhe nuk ka mungesë të turistëve që vijnë për të bërë foto. Përveç kësaj, çdo 8 Prill ka një ceremoni të vogël në kujtim të qenit besnik. Dhe nëse e mendojmë, fama e tij kapërceu kufijtë dhe verboi industrinë e Hollivudit.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*