Rrokaqiejt më të mirë në Tokio

Unë nuk lodhem nga Tokyo. Një udhëtim vetëm për të njohur qytetin, për ta jetuar, për të kap atë. Dikush dikur e përcaktoi atë si një qytet që zgjerohet horizontalisht sesa lart, dhe kështu duket kur dikush e shikon atë nga një distancë. Megalopolis e jashtëzakonshme.

Nuk është se do të gjeni shumë rrokaqiej së bashku, nuk është Nju Jork në atë kuptim, por ka ndërtesa të larta dhe mbresëlënëse dhe shumë prej tyre kanë pika të favorshme në lartësi. Më lejoni t'ju them se të soditësh Tokion ditën ose natën nga një lartësi e mirë është një kartolinë e paharrueshme, kështu që këtu janë rrokaqiej dhe kulla që nuk mund t’i humbni në Tokio.

Tokio Skytree

E mrekullueshme. Ky mbiemër shërben për të përcaktuar këtë kullë që qëndron afër lagjes tradicionale të Asakusa. Isshtë një kulla e transmetimit e vendosur në rrethin Sumida, shumë afër lumit. Kanë 634 metra e lartë dhe është struktura më e lartë në vend dhe e dyta më e gjatë në botë në kohën kur u përfundua.

Disponojeni dy kuvertë vëzhgimi dhe te dy ofrojne pamje te mrekullueshme. Ngjitja në nivelin më të lartë është më e shtrenjtë, por ia vlen. Nuk mund të shkosh atje dhe të mos ngjitesh 450 metra. Ata janë njëqind metra më shumë se kuverta e parë e vëzhgimit dhe kjo bën një ndryshim. Kati më i ulët është 350 metra dhe është Kuvertë Tembo. Edhe kështu, ai ka tre nivele dhe i fundit është ai me dritare të larta, më i miri.

Në mes është dyqani i suvenireve dhe Restorant Musashi ku mund të hani kuzhinë japoneze dhe franceze. Në nivelin e parë ka një kafene dhe pllaka plastike të përforcuara për të parë nëpër dysheme. Nëse e keni blerë biletën për të shkuar më lart, duhet të merrni ashensorin dhe të ngjiteni në Galerinë Tembo me shtegun e saj në re. Është më i miri!

Ka një devijim spiral ngjitës që rrethon kullën në mes të rrugës ngrihet dhe ndizet, natën, në nuancat e purpurtës, blusë dhe trëndafilit. Më i miri nga më të mirët, duket sikur je në një Odisea Hapësinore të vitit 2001. E vërteta është se faqja ju fton të qëndroni gjatë, shumë më tepër nëse shkoni natën.

I bleva të dy biletat në katin e parë, para se të ngjitesha. Hapet nga ora 8 e mëngjesit deri në ora 10:2060, nuk mbyllet kurrë dhe biletat kushtojnë 1030 jen për observatorin e parë dhe XNUMX shtesë për të dytin. Nëse bëni një rezervim për restorantin, për darkë, duhet ta bëni atë në internet deri në një muaj përpara.

Kulla Mori

Zyrtarisht quhet Tokio City View dhe arrin në 238 metra e lartë. Isshtë një ndërtesë zyre edhe pse ka disa dyqane dhe restorante, të zakonshme në Japoni, dhe një muze arti shumë prestigjoz i quajtur Muzeu i Artit Mori.

Gjëja më e mirë për këtë rrokaqiell është Qielli i Sky, observatori i dytë, sepse eshte jashte, është në të njëjtën çati të ndërtesës, në zonën ku është helikopteri. Imagjinoni atë! Nuk ka dritare ose çelik për t'ju ndarë nga ajri i Tokios. Eshte e mrekullueshme! Ju mund të shihni shumë afër Kullës Tokio, Parkut Yoyogi dhe Tokyo Skytree vetë dhe nëse jeni me fat në malin Fuji vetë.

Ky Sky Deck është i hapur nga ora 11 e mëngjesit deri në ora 8 pasdite dhe vëzhguesi i rregullt është i hapur nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 11 të mbrëmjes, megjithëse të Premteve, të Shtunave dhe festave hapet një orë më shumë. Pranimi është 1800 jen plus 500 plus nëse doni të ngjiteni në Sky Deck.

Kulla e Tokios

Towershtë kulla më klasike nga të gjitha dhe nëse nuk keni kohë mendoj se është e vetmja që nuk mund ta injoroni sepse nuk do të jetë aq e lartë sa të tjerët por është një ikonë e qytetit. Gjëja më e mirë për të bërë është të ngjiteni në perëndim të diellit sepse atëherë bëhet shumë e ndritshme dhe ndërsa është pikturuar me një nuancë të kuqe-portokalli duket se shkëlqen.

 

Hapur në 1958 dhe fillimisht u përdor për transmetimin e zinxhirit publik NHK edhe pse më vonë u shtua transmetimi i sinjaleve radio. I kapërcyer nga aktiviteti i kryeqytetit në 2011, Tokyo Skytree u ndërtua dhe po atë vit, për shkak të tërmetit të cunamit, antena e papërdorur u përdredh dhe duhej të hiqej duke ulur zyrtarisht lartësinë e kullës në 315 metra.

 

 

Në bazën e kullës ka një mini centro comercial me dyqanet që sot kanë një Ekspozitë speciale One Piece, një anime dhe manga shumë e njohur. Gjithashtu Zakonisht zbukurohet në përputhje me kohën e vititPo, në Krishtlindje është një parti. Ashensori ju merr 150 metra, në observatorin kryesor i cili ka dy kafene dhe një dyqan suveniresh dhe ato pllaka qelqi të përforcuara për të qëndruar dhe për të parë tokën në distancë.

 

Ekziston edhe një shfaqje me parashikime se si dukej qyteti më parë, në një rrugë historike që të paktën deri në këtë vit përfundoi në 2016. Këtë vit nuk mund të ngjitesha në observatorin tjetër që është 250 metra larg sepse ishte i mbyllur dhe nën riparoni por ekziston dhe nëse shkoni dhe është hapur mos e humbisni. Dhe për më tepër, vendosa të mos e marr ashensorin për të zbritur dhe për të zbritur shkallët.

Ishte ftohtë, por më thuaj, sa herë në jetën tënde do të ecësh poshtë në Kullën e Tokios? Observatori kryesor është i hapur nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 10 të mbrëmjes dhe ai special nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 9:30 të mbrëmjes. Hyrja është 820 jen, rreth 8 dollarë dhe 700 për observatorin special. Nëse blini biletën e kombinuar paguani 1600 jen.

Ngjitja e këtyre tre ndërtesave ose strukturave të larta në Tokio do të keni një perspektivë tjetër të kryeqytetit japonez. Mos i lini në majën e bojës!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*